Bezzrcadlovky – Sony Alpha A7 a ostatní (Využitelnost objektivů)

Úvodní stránka Fotofórum Bezrcadlovky a jim podobné stroje – co je opravdu dobré? Bezzrcadlovky – Sony Alpha A7 a ostatní (Využitelnost objektivů)

 • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel delfyn a poslední změna proběhla před 5 roky a 6 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #21700
   Michal
   Host

   Dobrý den Všem,
   Obracím se na Vás s prosbou, dotazem.

   Rád bych si pořídil fotoaparát u kterého bude možnost využít i starší objektivy (jiné bajonety).

   Úroveň: Hobby

   Rád bych si zatím koupil jedno pevné sklo 50 mm – automatické ostření a jeden objektiv pro focení krajiny.

   Podle toho co sem se zatím dočetl, tak mi z toho vychází, že vhodnými fotoaparáty jsou díky absenci zrcádka – „bezzrcadlovky“

   „Díky redukcím máte možnost na svém fotoaparátu používat staré-mnohdy až historické objektivy. Užívat si tak jejich kresby a rozmanitého bokehu. Na bezrcadlových systémech (SONY E, micro 4/3, EOS-M, FUJIFILM FX, NIikon J, Samsung NX) můžete zredukovat i manuální objektivy z „velkých“ DSLR fotoaparátů.“

   Podle tohoto zdroje https://www.profotak.cz/REDUKCE-PRO-OBJEKTIVY-c50_0_1.htm to vypadá, že redukce na jiné objektivy nejsou problém pro žádného z výrobců (bajonetů).

   Podle toho co sem se dočet zde: https://www.skorepa-photo.com/clanky/nasazujeme-stary-objektiv-na-sony-bezzrcadlovku-s-bajonetem-e-144.html a zde: http://jantichyphotography.com/pages/pruvodce-svetem-objektivu-pro-sony-e-mount/ se začínám klonit k Sony, konkrétně k tomuto:

   https://www.megapixel.cz/sony-alpha-a6000-telo
   nebo
   https://www.megapixel.cz/sony-a7-telo

   Který z nich bude větším omezením pro objektivy? (Pokud se nemýlím, tak pokud na FF bude objektiv který ho obrazem „neobsáhne“, tak se maximálně nevyužije jeho celý čip (což taky není správné, to je mi jasné :)), ale pokud bude APS-C čip a sehnal bych nějaký starý manuální objektiv, tak tam by mohl být problém? (menší čip, větší obrazová plocha objektivu?) – zde mám slabinu a prosím o radu 🙂 )

   Prosím o Váš názor, zkušenost, doporučení k těmto fotoaparátům, případně jaké by byly vhodné.

   Děkuji,
   Hezký den,
   Michal.

  • #21730
   delfyn
   Host

   Který z těch dvou je větší omezení na objektivy? Je to zvláštní otázka ale pokud jde o počet objektivů, který ho nebude omezovat vyhraje APS-c tedy A6000, spíš si zkuste říci co budete nejvíce fotit, kvůli kropu. Chcete hodně širokoúhlé tak u starých skel budete omezen cropem u A6000(není moc skel s ohniskem pod 20mm a na menším čipu už je to ekvivalent cca30mm), chcete co největší vzdálenost budete omezen cropem u A7:) Oba jsou v rámci své ceny super foťáky, ale např při portrétu z blízka počítejte při stejném skle např. 50/1,8, že je jednodušší zaostřit při snímku napůl z profilu díky větší hloubce na A6000, respektive budou obě oči ostré, na A7 už musíte jít na clonu 2,8 a už je trochu jiný bokeh jak se do toho zapojí lamely. Výhoda je že vybíráte těla se stejným bajonetem takže když si nakoupíte redukce na A6000 klidně můžete dokoupit pak A7.

   • #21755
    Michal
    Host

    Nejvíce bych rád fotil krajinu a reportážní fotky.
    Rád bych se však zeptal jak jsou na tom jiné fotoaparáty co se týče použitelnosti jiných (starých manuálních) objektivů?

    Děkuji,
    Michal.

  • #21818
   delfyn
   Host

   Všechny bezzrcadlovky jsou na tom slušně díky kratší vzdálenosti bajonet chip. Na Olympus, Panasonic, SOny a teď už i Fuji je hodně redukcí. Ze zrcadlovek je lepší upřednostnit Canon před Nikonem, NIkon potřebuje optickou redukci. Jestli krajinu a starými širokáči tak raději A7,, na reportáž je to jedno, ale např Flektogon 35/2,4 bych dal raději na fullframe

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Bezzrcadlovky – Sony Alpha A7 a ostatní (Využitelnost objektivů)’ nepřijímá nové odpovědi.