Canon EF 50mm f/1,8 STM vs. Canon EF-S 24mm f/2,8 STM pro Canon EOS 100D

Úvodní stránka Fotofórum Objektivy k zrcadlovkám Canon EF 50mm f/1,8 STM vs. Canon EF-S 24mm f/2,8 STM pro Canon EOS 100D

 • Toto téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Tadek a poslední změna proběhla před 7 roky a 7 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #7731
   Ren
   Host

   Dobrý den,
   v první řadě mnohokrát děkuji za Vaše stránky, staly se mou studnicí „fotomoudrosti“… recenze, fotokurzy, … moc díky! Loni jsem si na základě Vašich recenzí pořídila Canon EOS100D v setu s objektivy EF-S 18-55 STM a 55-250 STM. Letos bych chtěla výbavu rozšířit o pevné sklo. Původně jsem byla rozhodnutá pro klasickou padesátku (Canon EF 50mm f/1,8 STM), kterou zde více než doporučujete. Na internetu jsem však narazila na objektiv Canon EF-S 24mm f/2,8 STM a zaujal mě ohniskovou vzdáleností (širším úhlem). Mám se bát horší světelnosti, než má padesátka? Objektiv chci využít při cestování a při focení v interiéru (rodina, psiska…).
   Moc děkuji za rady a mějte se:-)

  • #7732
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den a díky za pochvalu…
   To je tak: ta pevná padesátka je dlé mého vlastně povinnost = je škoda ji nemít, protože za ty cca 3300 umí opravdu hodně a foťák dramaticky posune vpřed. To je po mě výchozí bod.
   A zároveň, ano, ta 24tka je též šikovná, shodou okolností jsem si s ní poprvé hrál před pár dny, když jsem testoval Canon 1300D, je tam i pár fotek s ní http://www.fotoguru.cz/canon-eos-1300d-recenze/
   A mile mě ten objektiv překvapil, tedy Vám ho nebudu rozmlouvat, ale jsem si zároveň jist, že s tou padesátkou si užijete více zábavy (při portrétech atp…)…

   Zdravím,
   JR

  • #7738
   Ren
   Host

   Moc děkuji za reakci.
   Zkrátka – nebylo by špatné mít oba:-). Tak teď jen, který dřív?:-)
   Díky a snad někdy na shledanou na fotokurzu.
   Ren

  • #7739
   Jan Rybář
   Správce

   Tu padesátku, jednoznačně…
   S tou 24tkou to už musíte docela umět, aby byl poznat výsledek…

   JR

  • #7740
   Honza
   Host

   Používám oba a oba Vám mohu velmi vřele doporučit. EF 50mm f/1.8 STM si kupte určitě. Na focení portrétů je naprosto ideální a za ty peníze je to prostě skvělý objektiv. EF-S 24mm f/2.8 STM je zase velmi dobře použitelný na běžné focení. Při cestování ho díky univerzálnějšímu ohnisku využijete více. Oproti základnímu zoomu (18-55) si polepšíte v kresbě a ve světelnosti. Navíc je s ním fotoaparát příjemně lehký a skladný. Pokud Vám nedělá problém si „přizoomovat“ nohama, tak je to za ty peníze také velmi kvalitní objektiv.

  • #7741
   Ren
   Host

   Moc díky za rady:-) I za stránky…..
   Ren

  • #7896
   Tadek
   Host

   Omluva, že vstupuji do diskuze. 24mm mám a mám i zmíněnou „padesátku“. Skvělé objektivy za příjemné ceny. Jen moje vlastní zkušenost je, že když si ven vezmu ale 28mm a 50mm, o moc lépe se mi fotí, neb přeci jen těch 28mm méně znatelně „kolmí svislice“, či „svislí kolmice“ – nebo jak se tomu říká 🙂 Jednoduše, 24mm přeci jen trochu víc deformuje než 28mm. Mimochodem, 28mm je oblíbené ohnisko Antonína Kratochvíla, který s ním nafotil spoustu neskutečných portrétů.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
 • Téma ‚Canon EF 50mm f/1,8 STM vs. Canon EF-S 24mm f/2,8 STM pro Canon EOS 100D’ nepřijímá nové odpovědi.