Canon eos M50 nebo Canon 250D

Úvodní stránka Fotofórum Nejrůznější otázky Canon eos M50 nebo Canon 250D

 • Toto téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Pavel a poslední změna proběhla před 4 roky a 6 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #33745
   Lenka
   Host

   Dobrý den,

   již jsem byla přesvědčena, že si pořídím zrcadlovku Canon 250 D, na podzim se chystám k Vám na začátečnický kurz focení. Doteď fotím pouze Iphonem XS. Ovšem v obchodě mi vyškolený prodávající tvrdí, že si mám koupit Canon Eos M50. Prý to fotí stejně, je méně těžký a není to zrcadlovka tzn. méně se s tím nadřu :)…Mé požadavky jsou: pěkné fotky, ve kterých se budu zdokonalovat. Fotím hlavně syna, dovolené, přírodu (klasika).

   Prosím o radu.

   Děkuji

   Lenka

  • #33748
   Pavel
   Host

   Dobrý den Lenko,

   Canon EOS M50 jako entry level pro začátečníka je dobrá volba. Ano je lehčí než 250D, ale… Protože 250D i M50 maji stejný APS-C senzor (mam na mysli rozměry, ne vlastnosti)) objektivy pro M50 nejsou ani menší, ani lehčí než objektivy pro 250D. To jen abyste nenabyla mylný dojem, že rozdíl ve váze bude nějak zásadní. Elektronický hledáček u bezrcadlovek je velký pomocník, ale zároveň žrout energie, takže s nákupem bezzrcadlovky je dobré zakoupit náhradní baterii. M50 bohužel neumí nabíjet přes usb, takže zde je náhradní baterie více méně nezbytná,

   Bezzrcadlovky od Canonu maji oproti zrcadlovkám jednu nezanedbatelnou výhodu. Netrápí je tzv. front nebo back fokus(fotoaparát ve skutečnosti zaostří před nebo za místo na které ostříte) . Vyšší modely mají tzv. Micor Focus Adjustment. 250 toto nemá a pokud vás tento problém potká u dvou různých objektivů, tak to v podstatě nemá řešení.

   Dvě recenze na M50:
   https://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/canon-eos-m50/
   https://www.digimanie.cz/recenze-canon-eos-m50-levne-4k-od-canonu/7505-9

   Karol i Milan píši objektivní recenze.

   M50 má v současné době jednu nevýhodu, kterou je nedostatek objektivů pro bajonet M (to je nový typ bajonotu právě pro APS-C bezzrcadlovky od Canonu). Tohle nejlépe vyřešíte zakoupením adaptéru EF-EOS M, který vám umožní plnohodnotně používat objektivy určené pro APS-C zrcadlovky Canon. Teto adaptér se prodává samostatně (cca tři tisíce korun) nebo v tomto setu:
   https://www.softcom.cz/eshop/canon-eos-m50-black-ef-m-15-45mm-is-stm-ef-50mm-1-8stm-ef-eos-m-adapter_d210803.html
   Cena je necelých dvacet tisíc.

   Dříve než se rozhodnete zvažte to, zdali je pro vás váha limitující faktor. Ne každého baví tahat s sebou dva a více objektivů a stejně tak spoustu lidí to vyměňování objektivů časem omrzí. Lze to vyřešit jedním univerzálním objektivem s velkým rozsahem. Potíž je v tom, že takový (kvalitní) objektiv je drahý a lehký také nebude.

   Pokud by skutečně váha hrála zásadní roli pak by asi stálo za úvahu přemýšlet o MFT fotoaparátech (Panasonic, Olympus). Mají menší čip než APS-C a tím pádem i objektivy jsou menší a lehčí. Nebo nějaký ultrazoom bez výměnného objektivu. I zde se dají najít kvalitní foťáky.

   • #33858
    Radim
    Host

    Zdravím Pavle, tak trochu se přiháčkuji na tohle vlákno…
    a nezmění se vložením předsádky – redukce na M50 světelnost objektivu APS-C nebo crop factor?

  • #33769
   Lenka
   Host

   Děkuji moc za informace. Váha pro mě není limitující faktor, jen to zmiňoval jako důležité prodavač ve specializované prodejně. Já si osobně říkám, že ho tahat všude nebudu, mám telefon. Fotoaparát budu brát s sebou pouze s tím cílem fotit např. pěkné podzimní fotky syna atd, takže zvládnu i těžší váhu. Jelikož se chci ve fotografování zdokonalovat a navštěvovat kurzy focení, tak bych chtěla fotoaparát, který nebudu za rok měnit, protože mi už přijde nedostačující. Dobře, vyloučím – li Canon 250 D (jelikož ostří za nebo před objekt), zbývá mi jen ten Canon M50.. S cenou kolem 20 tis. počítám.. Napsal byste mi prosím ještě nějaký konkrétní model, který byste mi doporučil?

   Děkuji moc

   • #33857
    Radim
    Host

    Zdravím Pavle, tak trochu se přiháčkuji na tohle vlákno…
    a nezmění se vložením předsádky – redukce na M50 světelnost objektivu APS-C nebo crop factor?

    • #33882
     Pavel
     Host

     Ne, nic se nezmění. Redukce kompenzuje vzdálenost mezi čipem a objektivem, ta je u M50 kratší, protože tělo nepotřebuje prostor pro zrcátko.

  • #33776
   Pavel
   Host

   Já jsem se asi nevyjádřil zcela přesně. To není tak, že by 250D měla potíže s ostřením. To je jen taková nepříjemná vlastnost některých objektivů ve spojení se zrcadlovkou. Tady není problém v tom konkrétním modelu, problém je v přístupu Canonu k zákazníkům, kdy celkem pochopitelně nižší modely mají horší vlastnosti než ty z vyšších a dražších řad., ale Canon bohužel u tech nižších řad omezuje i uživatelský komfort , takže levnějším modelům jako je 250D chybí ten micro focus adjustment.

   Takže ještě jednou. Canon 250D nemá potíže s ostřením, ale může se stát, že v kombinaci s některým objektivem může nastat potíž s ostřením. U jednoho objektivu to nevadí, seřídí vám to v odborné prodejně nebo v servisu. Pokud by ale stejný problém nastal u dalšího objektivu, pak až by teprve vznikly potíže., protože bez toho softwarového MFA lze tělo seřídit jen s jedním objektivem.

   Já vás nechci nějak mermomoci odrazovat od zrcadlovky, ale realita je taková, že era elektronických zrcadlovek má to nejlepší období za sebou nebo jej prožívá právě teď. V dohledné době se zrcadlovky zcela jistě nepřestanou vyrábět, ale v průběhu několika dalších let se stanou minoritní záležitostí a bude to něco pro fajnšmekry a profíky v takovém tom ryzím významu toho slova. Jinými slovy Canon i Nikon půjdou cestou po které dnes jde Sony a bezzrcadlovky budou tvořit základ produkce a celého byznysu.

   Já velmi nerad někomu něco doporučuji. Podívejte se po Sony nebo Fuji, dám vám se odkaz na APS-C z megapixelu, ale jen několik modelů pořídíte do dvaceti tisíc:
   https://www.megapixel.cz/bezzrcadlovky?p98%5B7894%5D=aps-c&p568%5B12717%5D=sony&p568%5B12710%5D=fuji

   Pořád platí to, že EOS M50 je ekvivalent k té 250D a není to špatné tělo a s tím zmíněným adaptérem budete mít opravdu široký výběr objektivů.

  • #33792
   Lenka
   Host

   Děkuji moc za pečlivé vysvětlení. Už jsem tedy rozhodnutá pro bezzrcadlovku. Ještě přemýšlím nad Fujifilm X-E3. Objednala jsem si individuální kurz, kde si Canon M 5 i Fuji vyzkouším a pak se uvidí.

   Tak snad vyberu.

   Pěkný den a ještě jednou děkuji.

   • #33883
    Pavel
    Host

    To je rozumné řešení. Pokud je to kurz pro více lidí tak je pravděpodobné, že tam účastníci budou mít i další fotoaparáty a určitě vám dovolí si je vyzkoušet.

  • #33793
   Aleš
   Host

   Fuji bude dobrá volba Lenko. Mám X-E3 a X-T100, což je levnější model. Obě verze i se setovými objektivy budou vhodné pro vaše účely. Tak ať už si vyberete jakýkoli foťák, tak nechť dobře a dlouho slouží… 🙂

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
 • Téma ‚Canon eos M50 nebo Canon 250D’ nepřijímá nové odpovědi.