Canon řady G nebo řady M

 • Toto téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Jirka a poslední změna proběhla před 5 roky a 8 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #18182
   Michal
   Host

   Co byste poradili, vybírám foťák a zvažuji Canon G5X, nebo Canon M6 s objektivem 18-150mm. Raději bych se dostal „dál“ s pokročilejším foťákem (M6), ale protože fotím hlavně v dobrém počasí, rozdíl v kvalitě fotek APS-C a jednopalcového čipu nemusí být velký a navíc protože fotím na krátké časy G5X má velmi světelný objektiv, kterým jich mohu dosáhnout, zatímco EF-M jsou na tom se světelností o dost hůře a i ten průběh f je dost špatný (při tuším 60mm, tedy ještě ani ne v polovině je už f=6.3) takže budu muset používat vyšší hodnoty ISO, kterými můžu nakonec kvalitu fotek APS-C oproti jednopalcovému snímači nakonec degradovat.
   Myslíte že bude znatelný rozdíl v obrazové kvalitě mezi G5x a G7x mk II (G7 se zde velmi vychvaluje, ale potřebuji sáňky na blesk, proto bych musel volit G5x).

  • #18187
   Mýla
   Host

   Nepřemýšlel jste o koupi M50 nebo 200D? Ty mají oproti M6 i hledáček, který se může v „dobrém počasí“ hodit 🙂

   Pokud vám jde hodně o kompaktní rozměry, popřemýšlel bych i o formátu M43, ty jejich objektivy jsou přeci jen menší a velkou výhodou je ovládání na úrovní výrazně dražších modelů a perfektní stabilizace.

   https://www.fotolab.cz/eshop/fotoaparaty/systemove-fotoaparaty-csc/olympus-om-d-e-m10-mark-ii-stribrny-14-42mm-ez.html?utm_source=cz_google&utm_medium=cpc&utm_campaign=Systemove+fotoaparaty+(CSC)&utm_term=Olympus+OM-D+E-M10+Mark+II+stribrny+%2B+14-42mm+EZ&gclid=EAIaIQobChMIjpuVhcuA3QIVE4fVCh0i7wAiEAQYBCABEgJ10PD_BwE

   Jedinou slabinou tohoto modelu je slabší kontinuální ostření.

  • #18189
   Jirka
   Host

   Rozhodoval jsem se nedávno podobně: Canon 200D vs. malý Oly M10 vs. Canon M50 vs. Canon G7X Mk II vs. Canon G5X. Jakožto náhradu za výtečný postarší kompakt Canon G11 (+ občas pujčovaný stařičký Canon D400 s „padesátkou“). Po předlouhém rozhodování zvítězila u mne univerzální kompaktnost G7X Mk II (a canoňácky přívětivé ovládání a zkušenosti s jinými canony). Na moje rodinné focení a turistiku opravdu výtečný a dostatečný a hlavně není problém ho mít stále u sebe, což bych se třeba s 200D už docela Rozhodoval, kdy ji s tahat a kdy bude ležet doma. G7X Mk II je rychlý, fotí velice dobře i za horších podmínek a nemám ani velké námitky proti ISO 6400 při dokumentární foto. Opravdu . Dost jsem uvažoval jsem o variantě s pěkným hledáčkem G5X, která má shodný světelný objektiv, ale lépe G5X Mk II, který by měl rychlost sedmičky, ale ten, pokud vůbec přijde (tipuji listopad) bude nejméně za 20tis. …

   • #18190
    Jirka
    Host

    Jo, a ten velmi světelný objektiv G7X/G5X je v podstatě ‚stejně‘ světelný, resp.má podobnou hloubku ostrosti jako po přepočtu ekvivalentně základní setové zoomy u APS-C zrcadlovek, takže standardní hrátky (portréty a spol.) s hlobkou ostrosti nejsou problém. (Jako 50mm f/1.8 to sice samozřejmě není, ale to je holt nezbytná daň kompaktnosti se kterou se dá bez potíží žít).

  • #18218
   Michal
   Host

   M50 a 100D jsem se díval také, nicméně ikdyž jsou to centimetry tak jsou o něco větší a hledáček nepotřebuju (vždy jsem fotil jen na LCD ikdyž jsem hledáček měl a nikdy mi to nevadilo). Na Olympusy i Fuji jsem se také díval, ale to má všechno krátké objektivy (cca do 50 mm). Když jsem ale uvažoval dále, tak mi nakonec stejně vyšlo, že si asi počkám na G5X mk II (jestli bude) nebo nakonec koupím G1X mkIII. Jsou přeci jen nejskladnější, otázka bude zda preferovat menší čip se světelným objektivem (G5), nebo APS-C s výrazně horší světelností (G1).

   • #18222
    Jirka
    Host

    Ach ano, na Canon G1X mk II a mk III jsem měl (kvůli velkému čipu) políčeno úplně nejdříve, ale nakonec jsem kvůli ceně (a „délce“ objektivu) upřednostnil G7XmkII a za ušetřené peníze jel na dovolenou 🙂

  • #18219
   Mýla
   Host

   Tak ty bezzrcadlovky jako olympus či fuji, jsou systémy a tady se předpokládá výměna objektivů dle situace.
   chce to mít např. set Oly E-M10 + objektiv 14-42 + objektiv 40-150.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Canon řady G nebo řady M’ nepřijímá nové odpovědi.