Čím fotí úspěšný amatér krajiny?

Úvodní stránka Fotofórum Nejrůznější otázky Čím fotí úspěšný amatér krajiny?

 • Toto téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Zdeněk Friedl (ZF) a poslední změna proběhla před 7 roky a 7 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 9 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #6356
   Toman
   Host

   Mám dva aparáty s čipem APS-C. Na běžné fotografování vlastním pár objektivů. Pak jsem si řekl, že si na krajinky koupím něco lepšího, ale po prostudování nabídek výrobců optiky a recenzí jsem došel k závěru, že do 15000 za objektiv se posunu kvalitou jen o málo. Domnívám se, že obecně pro APS-C neexistuje vyjímečně kvalitní zoom od 18 mm, třeba i méně světelný, ale kresbou výtečný i na cloně cca 13 kvůli vyšší HO.

  • #6357
   Jan Rybář
   Správce

   Ano, to máte bohužel pravdu, na APS-C zrcadlovky vlastně neexistuje nic pevného dobrého širokoúhlého (pokud mi tedy něco neuteklo) – na mém FF mám neustále nazazenou pevnou 28tku, ale nic podobného na stroje s menšími čipy není, což je škoda… Tedy žel neumím moc poradit… JR

  • #6359
   Martin
   Host

   Focení krajinek není zrovna mou doménou, ale když občas s mým Pentaxem do terénu vyrazím, používám univerzální zoom Pentax HD DA 16-85mm f/3.5-5.6 ED DC WR nebo pevné sklo Pentax SMC-DA 15mm f/4 AL ED. Oba na krajinářské cloně 8 kreslí velmi dobře. Nikdy jsem se nedostal do situace, kdy bych s ohledem na HO potřeboval v krajině clonit víc (hyperfokální vzdálenost na APS-C je na ohnisku 15 mm a cloně 8 pouhých 1,4 metrů, na ohnisku 20 mm je to 2,5 metru, proč clonit na 13?)

  • #6364
   Toman
   Host

   No jo, 15 mm je na mne moc široké, spíš si vybírám užší záběry. Ale díky za úvahu o hyperfokální vzdálenosti, to si musím ještě ujasnit.

  • #6433
   MzM
   Host

   Co Tokina 12-24 nebo 11-16? Obojí se dají z druhé ruky kolem 7-9000 sehnat…

  • #6434
   Olda S.
   Účastník

   Zda jsem úspěšný, netuším, ale krajina je můj nejoblíbenější žánr. Naprostou většinu snímků dnes pořizuji Tokinou 12-28/4. Pokud skládám panoramata, používám obvykle již historické Nikony 24/2,8 nebo 28/2,8.

  • #6453
   MzM
   Host

   Ještě mě napadla Sigma ART 18-35 f/1,8, ale ta je trochu dražší…

  • #7874
   Zdeněk Friedl (ZF)
   Host

   Vážený pane MzM-dobrý den. Mohl by jste mi podat vyjádření jak uvedené Tokiny kreslí ? Na př. srovnejte prosím s Canonem EF-S 10-18mm F 4,5- 5,6 IS STM ? Přivítám i vyjádření kohokoli v jiného.
   Děkuji

  • #7875
   Olda S.
   Účastník

   Zdeňku, můžu se vyjádřit pouze k Tokině 12-28/4. Bohužel, s Canonem ho nemůžu porovnat, takže pouze stručně přehled kladů a záporů:

   + objektiv je velmi solidně zpracován
   + při ostření a zoomovaní nemění délku, nic se neotáčí
   + konstantní světelnost
   + ostrost ve středu obrazu je vynikající už od clony 4 na všech ohniscích, dalším cloněním se zlepšuje pouze minimálně
   + ostrost v krajích je přijatelná na clonách 4 a 5,6, na cloně 8 je ostrost dobrá
   + vzhledem k ohnisku relativně malé soudkovité zkreslení

   – mezi 12-16 mm na plnou díru velmi silně vinětuje
   – ohromná chromatická aberace
   – špatný v protisvětle, extrémně mnoho odlesků a to i v situaci, kdy světelný zdroj není v záběru, stačí že je umístěn kdekoliv před fotoaparátem, dodávaná sluneční clona není účinná, pokud mám slunce před foťákem, stíním pomocí odrazné desky

  • #7878
   Zdeněk Friedl (ZF)
   Host

   Pane Oldo S. -dobrý den.
   Děkuji za podrobné hodnocení. Zřejmě nemám tolik zkušeností jako vy, tedy mám pocit, že s tímto objektivem bych vstupoval na příliš tenký led.
   Zatím nemám žádný vyloženě širokoúhlý objektiv.
   Přeji pěkné krajinářské motivy….

Aktuálně je na stránce zobrazeno 9 vláken odpovědí
 • Téma ‚Čím fotí úspěšný amatér krajiny?’ nepřijímá nové odpovědi.