Dotaz na autofocus micro adjustment

Úvodní stránka Fotofórum Nejrůznější otázky Dotaz na autofocus micro adjustment

 • Toto téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Olda S. a poslední změna proběhla před 7 roky a 1 měsícem.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #4678
   Pavel Knopp
   Host

   Doporučujete pořídit levnou “entry-level” zrcadlovku a (později) dokoupit kvalitnější objektivy. Dražší zrcadlovky jako Nikon D7200 nebo Canon EOS 70D nedoporučujete. Na internetu jsem objevil stížnosti lidí, kterým zrcadlovky zaostřují před nebo za rovinu, kam fotograf chtěl zaostřit. Projevuje se to zejména s kvalitnějšími objektivy s větší světelností. Dražší zrcadlovky (jako výše zmiňovaný Nikon D7200 nebo Canon EOS 70D) mají možnost jemného doladění zaostřovacího mechanismu s příslušným objektivem – bohužel “entry-level” zrcadlovky jako Nikon D3300 nebo D5500 nebo Canon EOS 100D to neumožňují. Někteří autoři ve webových diskusích píší, že teprve po tomto jemném doladění ostření jim drahé objektivy začaly skutečně dobře zaostřovat. Chtěl bych se zeptat na Váš názor – zda je funkce autofocus micro adjustment u digitální zrcadlovky skutečně tak potřebná, zda se problémy s ostřením vyskytují u DSLR často a jestli z tohoto důvodu přecejen nezvažovat investici do cca 2x dražší DX zrcadlovky (než stojí ta začátečnická). Chápu, že pro naprostého začátečníka je asi lepší pro vstup do světa digitální fotografie entry-level zrcadlovka se setovým objektivem. Jenže pak časem příjdou kvalitnější objektivy pro FX formát, pak možná nastanou problémy s ostřením s těmi lepšími objektivy a pak příjde na pořad dražší zrcadlovka na DX formát (která má ten AF micro adjustement)? Nebo pak doporučíte radši změnit formát na FX a nakoupit objektivy i zrcadlovku znovu od základu?

  • #4679
   Jan Rybář
   Správce

   Pavle, zdravím Vás a díky za dotaz. Trochu se bojím, abyste mě nezačal považovat za ingoranta, ale já tohle prostě nikdy neřešil, nikdy jsem se s tím nesetkal, a tedy se v zásadě tvářím, že ten problém neexistuje… Tedy: jasně, také jsem o té možnosti slyšel, ale nikdy jsem jí opravdu nevěnoval žádnou moc velkou pozornost – čímž nechci říct, že to není chyba, ale skoro bych si opravdu myslel, že by to mělo fungovat i bez dolaďování… A rozhodně bych tedy nepovažoval možnost mikroadjustace za nějaké zásadní plus, i ty “levnější” foťáky prostě ostří dobře – ale mohou se mýlit, to je jasné… JR

  • #4687
   Olda S.
   Host

   Kupoval jsem už několik objektivů pro různá těla a s tímto problémem jsem se setkal pouze jednou. Nejednalo se o drahý objektiv, nýbrž o relativně levný 35/1,8. Ten skutečně měl se správným zaostřením problém, vytrvale ostřil před rovinu. Pečlivým zkoušením všech tří kusů, které v prodejně měli, jsem našel ten pravý. Osobně se domnívám, že je zbytečné pořizovat si pokročilý fotoaparát pouze kvůli funkci jemného doladění ostření. Za předpokladu, že si objektiv při nákupu řádně vyzkoušíte, nehrozí žádné nebezpečí. Komplikace by teoreticky mohly nastat při nákupu přes internet, ale předpokládám, že tak drahou věc jako objektiv, budete kupovat v kamenném obchodě.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Dotaz na autofocus micro adjustment’ nepřijímá nové odpovědi.