externí blesk

 • Toto téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Lenka a poslední změna proběhla před 6 roky a 6 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #12446
   Lenka
   Host

   Dobrý den, vlastním Nikon D5500 a chci si pořídit externí blesk, budu s ním fotit mimo tělo fotoaparátu, váhám mezi manuálním Externí blesk Yongnuo YN560-III s řídící jednotkou YN560-TX
   a Nissin Di 700A s Air jednotkou…převážně budu fotit s manuálním nastavením blesku, ale jsou i některé situace (rychle se měnící pracovní vzdálenost od objektu), kdy bych raději použila TTL.
   Můžete mi ohledně externích blesků poradit, co by bylo nejvhodnější?

  • #12447
   MzM
   Host

   Osobně vlastním YN565, který krom toho, co umí YN560 funguje i na těle s TTL, rovněž umí TTL vzdáleně přes CLS (řízení blesků záblesky interního blesku). Už jej mám nějaký ten rok a funguje bez problémů.
   Takže z mého pohledu bych přidal peníze a místo YN560 koupil YN565, který na eBay stojí jen o málo víc. Pozor, chtít verzi pro nikon.
   Ovládat YN565 se pak dá přes cls. CLS umí ovládat i více blesků.

   Pravda, pokud budete chtít blesk odpalovat rádiově tak YN560-TX tuším YN565 rádiově odpálit neumí. Takže pak případně pořídit nějaké radiové propojení. Např jsem na eBay našel „Yongnuo RF-603 RF603 II 2.4GHz Radio Wireless Remote Flash Trigger N3 For Nikon“.

   Nissin jsem kdysi měl taky (ne konkrétně Di700), ale ten YN mi přišel vybavenější, navíc Nissin mi příjde výrazně dražší a za ty peníze nenabízí nic navíc.

  • #12448
   Lenka
   Host

   objasněte mi, prosím, co je CLS…můj foťák neumí odpalovat externí blesk interním bleskem

  • #12449
   Lenka
   Host

   Nejsem si jistá, jestli to TTL vůbec potřebuji, možná by mi stačilo manuální nastavení blesku, už jsem z té vší nabídky jelen 🙁

  • #12450
   Martin R.
   Host

   Z vlastní zkušenosti: Pixel X800N Pro – https://www.4studio.cz/blesk-pixel-x800n-pro-s-radiovym-odpalovanim-a-rizenim-gn60-fp-ttl-nikon
   Za ty peníze neexistuje na našem trhu nic lepšího.

  • #12451
   Olda S.
   Účastník

   Blesk bez TTL se dá velice dobře použít při každém statickém fotografování (portrét, glamour, produkty, makro apod). Ale třeba na svatbu bych si ho nikdy nevzal.

   Při výběru blesku se zaměřte zejména na:
   – možnost vyklápění a otáčení v co nejvyšším rozsahu úhlů
   – vysokorychlostní synchronizaci – neocenitelné při přibleskávání portrétů na plném slunci na plnou díru
   – užitečná je vestavěná odrazná destička (dá se to nahradit jinak, ale je to nešikovné)
   – dostatečně vysoké směrné číslo (důležité při blýskání odrazem)
   – pro akční fotku je důležitá rychlost nabíjení na plný výkon

   Naopak některé funkce, třeba Strobo nebo synchronizace na 1. a 2. lamelu nemají pro seriózní práci valný praktický význam.

   Souhlas s Martinem R. Ten Pixel X800 mám a zatím pracuje naprosto spolehlivě. Existuje ve dvou verzích, jedna je bez integrovaného přijímače, ta je levnější, ale pouze zdánlivě. Je k němu nutná dvojice odpalovač-přijímač. Druhá verze, označená PRO, už má přijímač v sobě, stačí tedy dokoupit odpalovač. Suma sumárum to vyjde cenově stejně.

   • #12456
    Lenka
    Host

    vaše shrnutí se mi líbí…stručně, jasně, výstižně 🙂 zabývám se spíše kreativní fotografií…můj fotoaparát nemá vysokorychlostní synchronizaci na výběr 🙁 (Nikon D5500), vypadá to, že se asi rozhodnu pro YN 565 + radiový odpalovač a přijímač

    • #12472
     MzM
     Host

     Jestli chcete ještě HSS (synchrnonizaci s rychlejšími časy), tak YN 568 – ale tohle D5500 (píšou) neumí.
     Už jsem to sem psal, ale příspěvek se ztratil někde mezi dráty. 🙂
     Taky jsem psal, že se omlouvám, že jsem si neuvědomil, že D5500 CLS (synchronizaci externích blesků bleskem interním) neumí.

     Ještě se pro jistotu podívejte na kompatibilitu YN565 a D5500 – výrobce píše, že je to OK, ale zkušenosti můžou být jiné.

  • #13331
   Lenka
   Host

   Ahoj, tak jsem ráda, že jsem se nakonec rozhodla koupit externí blesk YN 560 IV, jsem s ním velmi spokojená a mým potřebám víc než vyhovuje, byla jsem překvapená, jak rychle jsem se s ním naučila a ještě se stále učím, i když je to dárek k Vánocům…na tajňačku, nemůžu odolat :).
   Kdo ale fotí spíš reportáže, ten by měl vzít blesk s TTL, já to nepotřebuji.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
 • Téma ‚externí blesk’ nepřijímá nové odpovědi.