Focení hokeje

  • Toto téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MzM a poslední změna proběhla před 5 roky a 5 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #20527
      Ondřej
      Host

      Zdravím Vás,
      před pár dny jsem si zakoupil svůj první fotoaparát. Protože bych rád zjistil, jestli mě to bude vůbec bavit, nechtěl jsem do foťáku „nacpat“ hned ze startu 20k.
      Sáhl jsem po Nikonu D3100 s objektivem 18-105 f/3,5-5,6DX G ED VR. K fotoaparátu jsem dostal od kamaráda i objektiv 35mm f1.8.
      S foťákem se ještě mám co hodně učit a rád bych se Vás zeptal na pár amaterskych otázek.

      1. Co znamenají ty čísla u objektivu? Myslím tím 18-105, f3.5-5.6 a 35mm f1.8?
      2. Chtěl bych fotit převážně hokejové zápasy, myslíte si, že by objektiv 35mm f1.8 byl vhodným adeptem?
      3. Mám fotit na automat nebo manuál? Případně jaké nastavení byste doporučili na hokej?
      4. Součástí balení byla i polarizační clona, k čemu se využívá a mám ji použít případně i k hokeji?
      5. Doporučujete fotit do .JPG formátu vysoké kvality nebo .RAW?

      Děkuji za případné odpovědi a doufám, že mě to chytne 🙂
      Přeji hezký zbytek dne.

    • #20606
      Aleš
      Host

      Ondřeji, na těch pět otázek se dají najít odpovědi na netu. Stačí jen nebýt pohodlný a věnovat tomu čas…

    • #20639
      MzM
      Host

      1. ohniskové(á) vzdálenost, odpovídající clony(a)
      2. pokud nebudete bruslit mezi hokejisty, tak spíš ne.
      3. automat to poplete, spíš manuál (resp takový ten poloautomat např. A a nejspíš nějaká rozumná korekce)
      4. polarizační asi bude filtr ne clona, ta bývá sluneční. Na hokej budete potřebovat co nejvíc světla, takže polarizační filtr nebude úplně dobré použít.
      5. RAW

      Podrobnosti doporučuju dohledat, jak píše Aleš.

    • #20641
      Aleš
      Host

      Já jen ještě doplním MzM. Já sice s Nikony nemám žádnou zkušenost, ale mohu říci, že nic z toho
      co jsi pořídil na focení hokeje nebude vhodné. D3100 je už minimálně 10 let starý model, takže nebude
      na rychle jezdící hokejisty stačit zaostřit. Jelikož v halách zimáků nebývá většinou dostatek světla a použít
      u tohoto stařičkého Nikonu vyšší ISO také nebude možné bez následků na obrazové kvalitě. A ty dva objektivy
      jsou také na hokej špatné. Ten zumák 18-105 má mizernou světelnost a použitelné ohnisko 105 má f5,6 a po
      přiclonění na f8 k vůli větší hloubce ostrosti, vyfotíš skoro jen tmu. No a s tou světelnou 35 můžeš fotit tak na střídačce,
      nebo celé kluziště, ale ne detaily hráčů na druhé straně ledové plochy. Samože fotit do RAWu v manuálu, nebo prioritě
      času. Polarizační filtr v hale k ničemu. Takže pokud jsi věděl, že budeš fotit hokej, tak jsi měl nejprve studovat, hledat
      informace, ptát se a až pak pořizovat aparát a skla… 🙂
      Ale nezoufej, hokej se bude hrát pořád, ten ti neuteče. Napřed poznej ten tvůj foťák, nauč se s ním pracovat, ten zoom
      schovej do šuplíku, nasaď trvale tu 35/1,8 a s tím začni fotit, fotit a fotit skoro všechno. Mezitím si šetři do prasátka a
      třeba za rok, za dva až trochu zvládneš to fotografické řemeslo, tak si pořídíš už něco pořádného na ty hokejisty… 🙂

      • #20652
        MzM
        Host

        Že je „starý“ nemusí vadit. D300s je taky 10 let starý a hokejistu zaostřit dokáže vcelku slušně. 🙂 Vadí spíš to, že D3100 nemá na „akční“ scény rozumný autofocus sytém.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
  • Téma ‚Focení hokeje’ nepřijímá nové odpovědi.