focení letadel

 • Toto téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel David a poslední změna proběhla před 5 roky a 8 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #19003
   Jan Kočiš
   Host

   Dobrý den, chtěl bych zrcadlovku na focení letadel (spotting) na leteckých akcích případně i statiku, (nemám na mysli focení v letových hladinách), jsem začátečník, rozpočet 40 000,-kč, Zatím mi bylo doporučeno zakoupit Nikon 3500 a objektiv Tamron 150-600mm, je to to nejlepší co v dané cenové kategorii seženu nebo máte jiné doporučení? Děkuji

  • #19017
   Martin R.
   Host

   Okolo focení letadel se motám už několik desetiletí. Fotím technikou Pentax, takže nevím, zda ti moje zkušenosti nějak pomůžou. Statické ukázky, pokud je možnost jít až k letadlům, obvykle odfotím pevným ohniskem 15/4 a základním zoomem 17-70/4. Statiku na delší vzdálenosti a nízké letovky obvykle fotím pomocí objektivu 60-250/4. Letové ukázky ve středních hladinách fotím objektivem 150-450/4,5-5,6. Delší sklo bohužel nemám, ale často by se hodilo.

   Pokud jde o kombinaci Nikon D3500 a Tamron 150-600, tak si před nákupem důkladně vyzkoušej rychlost a spolehlivost ostření. Ten objektiv nemá bůhvíjakou světelnost a je otázkou, jak spolehlivě bude tato kombinace ostřit. Kamarád ho používá na těle Canon EOS 7d, tam to ostří splehlivě, ale tenhle Canon, pokud jde o ostření, je v porovnání s Nikonem D3500 trošku jiná liga.

  • #19072
   David
   Host

   Ahoj, ten objektiv jsem testoval na Sony a99 a Sony a77. Fotím amatérsky motorsport, zkoušel jsem ho kvůli velkým vzdálenostem přes ochranné zóny na rally. S oběma přístroji fungoval výborně, podle mě je to za tu cenu opravdu dobré sklo, hlavně ostré. Světelnost v tomto ohnisku obvyklá, na letadla letící by to neměl být problem.
   Na FF jsem ale nedokázal uspokojivě použít ruční ostření na jedoucí auto, jako to dělám s SP70-200 f28. Musel jsem přejit na AF sledovaní objektu, automatika to stihla jakžtakž udržet. Ale to je rukama a velikostí skla. Pokud fotíš z ruky, bude to podobné a bude záležet na tom jak rychlý a přesný je AF system v těle, co stabilizace… A jak zvládá tělo vyšší ISO.

   Myslím, že to sklo je v podstatě bez konkurence, pokud jde o parametry a cenu, většina podobných skel je dražší. Vyplati se tedy ladit k němu nakup těla. Vím že Canony si s Tamrony dobře rozumí , a taky Sony. Lidem s Nikony ale většinou vyhovuje víc Sigma.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Téma ‚focení letadel’ nepřijímá nové odpovědi.