Foceni na film

 • Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MzM a poslední změna proběhla před 5 roky a 10 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Příspěvky
  • #16662
   Tereza Lustinska
   Host

   Nedavno jsem si koupila z ebaye analogovy fotoaparat pentax mv 1 . Prvni film mi vysel skoro cely, az na par fotek na konci a a na zacatku, ktere byly zcela sede. Nenastavovala jsem ani pri jedne fotce clonu, protoze se mi neukazuje v hledacku ten ukazatel cerveneho a zeleneho pole se zobackem, ktery rika, zda bude fotka preexponovana ci ne. Takze bude zrejmě rozbity. Navic mi jeden clovek v obchode, kde jsem si kupovala nove baterky rikal, ze s clonou s timhle fotakem nemusim pracovat, coz mi pripada divne. 😀 (Jsem absolutni zacatecnik) Nasla jsem si na netu manual a tam nic takoveho nerikeji samozrejme. Pri druhem filmu jsem clonu zase nenastavovala a vyslo jen par fotek na zacatku a na konci. Treti film to same, ikdyz jsem se snazila clonu nastavovat dle vlastniho uvazeni. Nekrere fotky vsak vysly nadherne. Absolutne nechapu, kde dělam chybu a co bych mela udelat pro to, aby mi vysly vsechny. Nemyslim si, ze vse je jen ve clone. Mozna jsem udelala chybu pri navijeni filmu zpet. Kdy by se melo prepnout z AUTO na rezim 100X. ?

  • #16677
   MzM
   Host

   Zkusil jsem návod a vyšlo mi toto:
   Foťák funguje buď na prioritě clony (ručně se nastaví clona (a ISO), dopočítá čas) nebo manuálně -všechno se nastaví ručně. Odtud může pocházet problém.
   Nastavení se provede tím knoflíkem u spouště. AUTO je režim priority clony – automaticky dopočítá vhodný čas; 100x – čas 1/100s, synchronizace s bleskem, clona se nastavuje ručně; B- čas se „tvoří“ délkou stisknutí spouště. U 100x a B se nepoužívá baterka, nesvítí tedy indikační LEDky.
   LEDky – pokud je nastaven režim auto, tak LEDky při namáčknutí spouště ukazují jak se foťáku podařilo nastavit čas -červená – snímek bude přeexponovaný (čas je potřeba kratší jak 1/1000s; zelená – čas je mezi 1/30s a 1/1000s (takže jako dobré), oranžová – čas je pod 1/30s ale ok (oranžová ještě svítí jako „blesk je připravan“ v případě, že je režim 100x a nasazený blesk).

   Pokud LEDky v režimu AUTO při namáčknutí spouště nesvítí, je vybitá baterka a je třeba ji vyměnit. V režimu 100x se baterka nepoužívá, indikační LEDky při namáčknutí nesvítí.

   Tolik návod.

   Takže, kdybych měl tento foťák, tak bych dělal asi toto:
   Když vložím film, podívám se jaké má ISO a nastavím na levém kolečku. Pokud vím, že ještě potřebuju „korekci expozice“ (sníh, temné zákoutí…), provedu korekci expozice. Pokud nevím, nechám korekci na 0 – filmy jsou poměrně „pružné“ – snesou v rozumné míře podexponování i přeexponování.
   Mám novou/funkční baterku, nastavím režim AUTO, podle množství světla nastavím clonu (ano nastavím 🙂 ) (venku, když je světlo +- 8 a víc, když je větší tma, tak menší číslo). Kontroloval bych, co ukazují ty LEDky v hledáčku. Když svítí červená, zvětším clonové číslo (clonu), když oranžová, zkusím zmenšit, pokud to jde.
   Rozsah clony „pro zelenou“ bude nejspíš dost velký, takže pak clonu volit podle scény – rychlejší pohyb=menší clonu, když se to nehýbe, větší clonu (více zacloněné=většinou ostřejší obraz, větší hloubka ostrosti).

   Pokud mám blesk, nastavím režim 100x a fotím – blesk si (většinou) hlídá expozici sám (resp. bleskne podle vzdálenosti, nebo nastavím clonu podle tabulky na blesku (na dotaz rozvedu).

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Téma ‚Foceni na film’ nepřijímá nové odpovědi.