Foťák pro reportéra? A co ten zvuk…

Úvodní stránka Fotofórum Nejrůznější otázky Foťák pro reportéra? A co ten zvuk…

 • Toto téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MzM a poslední změna proběhla před 7 roky a 3 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #9845
   Kateřina Zemanová
   Host

   Zdravím,
   k Vánocům jsem dostala Váš kurz a už se moc těším. V současnosti ale řeším velké dilema – vybírám foťák. No jo, jsem tu správně, já vím. Jenže já bych v budoucnu ráda studovala žurnalistiku a kulturní studia. Nejspíš mě tedy reportážní fotky neminou. A koukám – to jsem tady obzvlášť správně, když Vy sám jste reportér.

   Co byste tedy pohledem zkušeného doporučil?
   V obchodě mi řekli, že rychlost je na reportážní fotky nejlepší u zrcadlovek. Měla jsem ji několikrát v ruce a dost mě to s ní baví. Trošku mi vadí její rozměry, ale to by se dalo snad nějak překousnout. Spíš mě štve ten zvuk, co vydá po každém zmáčknutí spouště. To by mohlo v určitých situacích rušit.

   Co bezzrcadlovky? Hodily by se pro reportéra? Pokud ano, která? Aby byla pohotová, fotila hezky, kvalitně a rychle lidi a zvládla zároveň i pěkné krajinky… A pokud možno byla i tichá. Přes 20 000 Kč se mi jít nechce.

   Nebo je přeci jen (i přes ten sem tam rušivý zvuk) nejlepší volba zrcadlovka?

   Díky moc.

  • #9849
   Jan Rybář
   Správce

   Kateřino, zdravím a těším se na Vás… Tohle je obecně docela těžká otázka, která nemá úplně jednoznačné rozřešení. Obecně to je opravdu tak: pro rychlou a spolehlivou práci pořád platí ono nudné, že zrcadlovka je zdaleka nejrozumnější varianta pro podobné použití. Je rychlá, hodně toho vydrží a dají se k ní vcelku snadno přikupovat různé objektivy a podobné doplňky… A poměr cena / výkon je nejrozumnější…

   Jen těch 20 000 je pro slušný foťák trochu málo, takový ten základ (tělo + 2 objektivy) stojí v rozumné kombinaci (Nikon D5500/D5600, Canon 760D) cca 27 000 korun. Zvuk je u těchto levnějších strojů prostě součást toho vše, nic moc se s tím, pokud vím, dělat nedá (resp. nevím, zda některé ty novější stroje nemají tichý chod při focení v živém náhledu, ale skoro bych řekl, že ne, že to výsada jen dražších strojů)…

   S těmi bezzradlovkami to je dost těžké, jednoznačně dobré řešení moc neexistuje, možná něco á la Sony A6000, to by se možné s dvěma objektivy do ceny kolem 20 000 vlézt mohlo… Případně, pokud byste byla připravená na kompromis, že nejde za rozumné peníze koupit druhý zoom, jsou šikovné i některé Fujifilmy…
   Tak držím palce!

   JR

  • #9851
   Olda S.
   Účastník

   Pokud jde o hluk, možná by bylo řešením zkusit nějakou pseudo zrcadlovku od Sony, těm chybí hlavní zdroj hluku, vratné zrcadlo. Druhou možností je protihlukový návlek, používám to při focení zvěře a funguje to.
   Vězte, že dnešní pokročilé DSLR jsou podstatně tišší, než jejich filmové předchůdkyně. Tam se k rachocení zrcadel a závěrek ještě přidával hluk motorového převíjení filmu a pištění blesků. To byl pravý reportážní koncert.

  • #9923
   Kateřina Z.
   Host

   A co ten Nikon D5500? Píšou, že má i elektronickou závěrku – to by tedy mělo znamenat, že by v nějakém nastavení ten zvuk vydávat nemusel, je to tak? 🙂

  • #9938
   MzM
   Host

   Záznam/čtení celého obrazu pomocí elektronické závěrky je výrazně pomalejší, jak pomocí závěrky mechanické.
   Dokonce i kamery (ty lepší) používají mechanické závěrky.

   viz https://www.juzaphoto.com/shared_files/articles/rolling_shutter.jpg (mechanická závěrka (část obr. 2) vs. elektronická (4) )

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Foťák pro reportéra? A co ten zvuk…’ nepřijímá nové odpovědi.