Fotoaparát

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #6987
   Alena
   Host

   Dobrý den, již nějakou dobu pročítám toto a různá další fóra a snažím se zorientovat před koupí fotoaparátu, nicméně nedaří se rozhodnout, proto si dovolím požádat Vás o názor.
   Potřeby: Běžné rodinné foto, dovolené apod. + hlavně neposedné děti, ideálně nějaký portrét.
   Limit ceny: bude-li to dávat smysl, tak až 40 tis.
   Požadavky:
   1) hlavním kritériem je kvalita výstupu (prostě pěkné ostré krajinky, nerozmazané děti a portréty s „máznutým“ pozadím i v interiéru)
   2) pokud možno ne zrcadlovku, není to s dětmi realizovatelné (váha i objem),
   3) ideálně pokrýt 24 – 100/120 + asi nějaký pevný světelný objektiv na portréty
   4) ideálně rozumný jpeg bez nutnosti upravovat fotky z RAW (bude-li nějaká výjimečná, ráda ji zkusím upravit, ale vysedávat u každé fotky nechci)
   5) funkční (rychlý) autofokus
   6) ideálně výklopný displej

   Dosud jsem si vystačila s trochu lepším kompaktem Canon G12, který je ale pomalý a neschopen zaostřit cokoli v pohybu, v šeru navíc úplně nepoužitelný.

   Momentálně zvažuji:
   Sony Alpha 6000/5100 + seťák 16-50+ 55-210 + pevná 50/1.8 jako portrétní – ca 25 + 8 tis.
   Panasonic G80 + 12-32 + 35-100 + Olympus zuiko 45/1.8 – – ca 24 + 8 tis.
   Panasonic lx100 nebo jiný kompakt.

   Získám lepší kvalitu výstupu oproti uvedeným některou z těchto variant?:
   Fuji (nějaké tělo) + 18-55 + 50-230 – nebude pevný objektiv + snad rovnou pěkný jpeg
   Sony Alpha 7 + 28 – 70 – ca 33 tis. – nebude delší zoom a předpokládám, že portréty budou ze seťáku zhruba srovnatelné s výše uvedenými aparáty s pevnými skly

   Děkuji Vám za názor.

  • #6994
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den, při tomto zadání, kdy chcete co nejlepší výsledky pro univerzální použití, a nemáte úplně malý rozpočet, je pořád ona zrcadlovka řešením zdaleka nejlepším – stroje typu Nikon D5500 nebo Canon 760 nejsou dramaticky větší než např. bezzradlovky typu A6000 (jasně, jsou větší, ale obé se prostě bez většího stresu dá tahat s jedním objektivem do lesa, případně i na kolo)… A kvalita fotek a možnosti obsluhy budou větší poměrně zásadně.
   Samozřejmě je lákavé mít něco menšího, sám to pořád řeším, ale v danou chvíli toho moc není, co by se dalo s čistým svědomím doporučit pro Váš účel a bylo srovnatelné s těmi zrcadlovkami.
   Výjimkou jsou fy Fujiny, např. X-E2(s), mají famózní základní zoom, ale zase se k nim nedá koupit rozumný zoom, tedy to je ideální volba na věci typu „cesta kolem světa“. (Sony jsou zase obdobně velké jako zrcadlovky…)
   Co se potrtétů týče, na to pozor – k tomu právě je potřeba mít i něco delšího, ale obvykle stačí i pevná padesátka…

   Zdravím, JR

  • #6995
   Alena
   Host

   Dobrý den, děkuji Vám za reakci, i když jsem otázku umístila do špatné sekce. Měla jsem chvíli k dispozici Canon 60D a váha už byla příliš s jedním objektivem, natož s více. Naopak příjemně překvapil Sony A7 se setovým objektivem, který je sice větší (zejména objektiv) než Panasonic GX80 apod., ale váha byla přijatelná a při FF čipu by portréty mohly i s tímto seťákem být slušné … alespoň na úrovni menšího čipu 4/3 s pevným objektivem … to byla má úvaha … mezitím pak stojí APSC bezzrcadlovky, kde předpokládám, že pro slušné portréty by stejně bylo nutné dokupovat pevné sklo … samozřejmě pokud APSC bezzrcadlovka s pevnou 50 (tedy 80) jednoznačně převálcuje A 7 se seťákem, tak při ceně o A7 ani nemá smysl uvažovat …

  • #6996
   Jan Rybář
   Správce

   Ona ta rovnice je vždy dost složitá – Sony jsou špičkové stroje, jakýkoliv FF je skvělý, ale investice do FF je vždy nejméně 100 000, on ten seťák by prostě nestačil, a výsledky FF tomu ne vždy a nutně musí být lepší než u menšího čipu, jasně, Canon i Nikon zní nudně, ale dá se k nim toho koupit levně mnohem více, ne všichni by se mnou souhlasili, ale z APS-C s pár objektivy toho vyfotíte obecně víc, než s tou Sony a seťákem – to „obecně“ je tam důležité, bude mnoho situací, kdy to platit nebude.
   Bezzrcadlovky jsou – žel – zatím dost za očekáváním a smysl mají pouze pro určitý jasný cíl, např. ty Fujiny pro pouliční / cestovatelské foto…
   JR

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Fotoaparát’ nepřijímá nové odpovědi.