fotografování minerálů

Úvodní stránka Fotofórum Jak fotografovat to či ono fotografování minerálů

Zvolené téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (1 diskutujícího) se naposledy zapojil uživatel  MzM a poslední změna proběhla před 1 měsícem, 1 týdnem.

 • Autor
  Příspěvky
 • #38262 odpověď

  Ondřej

  Dobrý den , vlastním Olympus Om-D M1 a pořídil jsem si objektiv zuiko 300mm PRO. Chci ho mimo jiné používat na focení telemacro fotek minerálů. Nevím zatím jak to udělat aby drůza křišťálu byla zaostřená na krystaly vpředu i v zadu?? Poradíte??

 • #38280 odpověď

  Martin R.

  Ano, poradíme. Minerály nefotografujte teleobjektivem.

 • #38283 odpověď

  MzM

  Krystal musíte dostat do “hloubky ostrosti”. Dá ovlivnit clonou a ohniskem. Pokud nepomůže clona, je potřeba změnit ohnisko. Viz např. http://www.dofmaster.com/dofjs.html
  Jestli dobře počítám, tak na minimální zaostřitelnou vzdálenost zmiňovaného objektivu (1,4m) s maximální clonou byste se měl s minerálem dostat do 3,8cm – tzn, zaostřeno “doprostřed” minerálu a co bude necelé 2cm před a necelé 2cm za touto zaostřenou rovinou se bude na senzoru jevit jako ostré. Pro předmět ve vzdálenosti 2m už může být minerál “tlustý” skoro 9cm.

  Ale je to stále při maximální cloně se všemi nevýhodami z toho vyplývajícími. Nakonec nejspíš dojdete k tomu, že (jak píše Martin R.) 300mm na 4/3″ senzoru není na tyto účely úplně optimální.

Odpověď na: fotografování minerálů
Osobní informace:

<a href="" title="" rel="" target=""> <blockquote cite=""> <code> <pre> <em> <strong> <del datetime=""> <ul> <ol start=""> <li> <img src="" border="" alt="" height="" width="">