fotografování minerálů

Úvodní stránka Fotofórum Jak fotografovat to či ono fotografování minerálů

 • Toto téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MzM a poslední změna proběhla před 4 roky a 4 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #38262
   Ondřej
   Host

   Dobrý den , vlastním Olympus Om-D M1 a pořídil jsem si objektiv zuiko 300mm PRO. Chci ho mimo jiné používat na focení telemacro fotek minerálů. Nevím zatím jak to udělat aby drůza křišťálu byla zaostřená na krystaly vpředu i v zadu?? Poradíte??

  • #38280
   Martin R.
   Host

   Ano, poradíme. Minerály nefotografujte teleobjektivem.

  • #38283
   MzM
   Host

   Krystal musíte dostat do „hloubky ostrosti“. Dá ovlivnit clonou a ohniskem. Pokud nepomůže clona, je potřeba změnit ohnisko. Viz např. http://www.dofmaster.com/dofjs.html
   Jestli dobře počítám, tak na minimální zaostřitelnou vzdálenost zmiňovaného objektivu (1,4m) s maximální clonou byste se měl s minerálem dostat do 3,8cm – tzn, zaostřeno „doprostřed“ minerálu a co bude necelé 2cm před a necelé 2cm za touto zaostřenou rovinou se bude na senzoru jevit jako ostré. Pro předmět ve vzdálenosti 2m už může být minerál „tlustý“ skoro 9cm.

   Ale je to stále při maximální cloně se všemi nevýhodami z toho vyplývajícími. Nakonec nejspíš dojdete k tomu, že (jak píše Martin R.) 300mm na 4/3″ senzoru není na tyto účely úplně optimální.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Téma ‚fotografování minerálů’ nepřijímá nové odpovědi.