Fotografování portrétu – ostření na oči (hloubka ostrosti)

Úvodní stránka Fotofórum Jak fotografovat to či ono Fotografování portrétu – ostření na oči (hloubka ostrosti)

Zvolené téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 diskutujícího) se naposledy zapojil uživatel  Mýla a poslední změna proběhla před 2 měsíci.

 • Autor
  Příspěvky
 • #34727

  Radek

  Dobrý den,

  narodila se mi dcerka a tak velmi často fotím portréty. Snažím se ostřit na oči a díky nízké cloně mít rozmazané pozadí. Bohužel mám mírně rozmazané i oči a nevím, čím to může být. Níže posílám svůj postup fotografování:

  Používám Canon ESO 77D s objektivem Canon EF 50mm f/1,4 USM.
  Fotím přes hledáček a pro ostření používám jeden bod (zaostřím na bližší oko, překomponuji, vyfotím).
  Rychlost závěrky 1/320, takže časem to nebude.
  Na stránce https://www.onlinefotoskola.cz/pomucky/kalkulacka-hloubky-ostrosti.html si spočítám hloubku ostrosti (f/2, 50mm, 4 metry) a vyjde mi 50,8 cm (23,8 dopředu a 28 cm dozadu). Chápu to správně tak, že když zaostřím na dcerku a ta mírně otočí hlavu, tak je oko pořád v hloubce ostrosti a tím pádem má být ostré?

  Napadá mě, že neostrost může být způsobena cuknutím při domáčknutí, ale zase ten čas je velmi krátký.

  Budu rád za nějakou radu, která pomůže.

  Díky moc. Radek

 • #34801

  MzM

  Obě oči nejsou ostré? Ostří objektiv dobře? Neostří před/za objekt/oko? Zkusil bych test na text nebo metr (https://en.wikipedia.org/wiki/Depth_of_field#/media/File:DOF-ShallowDepthofField.jpg) a zjistil jestli foťák ostří na to, co chci nebo někam jinam.

  Pak, hloubka ostrosti krom clony a ohniskové vzdálenosti závisí na parametru, který kalkulátor označuje jako CoC (circle of confusion), tedy jak velký “flek” na stnímači/fotce/sítnici oka je ještě považovaný za ostrý bod, u senzoru to obvykle bývá velikost pixelu nebo velikost elementu bayerovy masky. Pro 77D mi vychází 0,004 resp 0,008 mm, tedy ne, 0,02 jak navrhuje kalkulátor. Tento údaj pak vede na hloubku ostrosti kolem 20cm, což už s nějakým tím ne úplně přesným zaostřením může vést k rozmazání objektů, které nechci.

  (CoC může být i povahy “lidské”, tedy i prostá vzdálenost pozorování objektu ovlivní, co člověk vnímá jako ostré a co ne. )

 • #35200

  Martin R.

  Problém může být v postupu. Pokud nejprve sředovým AF bodem ostříte na bližší oko a pak komponujete záběr, rovina ostrosti se posouvá.

 • #35247

  Mýla

  Zkuste fotku z “živého náhledu” a přesuňte si ostřící bod tak, abyste nemusel po zaostření komponovat. pokud to bude ok, tak je problém v tom, co píší kolegové.

 • #35312

  Radek

  Děkuji za rady, ten přesun ostřícího bodu zkusím. Jinak mě už nic jiného nenapadá. Hezký večer.

 • #35381

  Radek

  Ještě doplním, že fotím přes hledáček. Při focení přes živý náhled je ten ostřící bod příliš velký.

  • #35445

   Mýla

   Přes živý náhled se používá jiný způsob ostření (dual pixel autofocus), který je mnohem přesnější. Zapněte si life view a face detection a je to…

Téma ‚Fotografování portrétu – ostření na oči (hloubka ostrosti)’ nepřijímá nové odpovědi.