Fotografování portrétu – ostření na oči (hloubka ostrosti)

Úvodní stránka Fotofórum Jak fotografovat to či ono Fotografování portrétu – ostření na oči (hloubka ostrosti)

 • Toto téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Mýla a poslední změna proběhla před 4 roky a 4 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #34727
   Radek
   Host

   Dobrý den,

   narodila se mi dcerka a tak velmi často fotím portréty. Snažím se ostřit na oči a díky nízké cloně mít rozmazané pozadí. Bohužel mám mírně rozmazané i oči a nevím, čím to může být. Níže posílám svůj postup fotografování:

   Používám Canon ESO 77D s objektivem Canon EF 50mm f/1,4 USM.
   Fotím přes hledáček a pro ostření používám jeden bod (zaostřím na bližší oko, překomponuji, vyfotím).
   Rychlost závěrky 1/320, takže časem to nebude.
   Na stránce https://www.onlinefotoskola.cz/pomucky/kalkulacka-hloubky-ostrosti.html si spočítám hloubku ostrosti (f/2, 50mm, 4 metry) a vyjde mi 50,8 cm (23,8 dopředu a 28 cm dozadu). Chápu to správně tak, že když zaostřím na dcerku a ta mírně otočí hlavu, tak je oko pořád v hloubce ostrosti a tím pádem má být ostré?

   Napadá mě, že neostrost může být způsobena cuknutím při domáčknutí, ale zase ten čas je velmi krátký.

   Budu rád za nějakou radu, která pomůže.

   Díky moc. Radek

  • #34801
   MzM
   Host

   Obě oči nejsou ostré? Ostří objektiv dobře? Neostří před/za objekt/oko? Zkusil bych test na text nebo metr (https://en.wikipedia.org/wiki/Depth_of_field#/media/File:DOF-ShallowDepthofField.jpg) a zjistil jestli foťák ostří na to, co chci nebo někam jinam.

   Pak, hloubka ostrosti krom clony a ohniskové vzdálenosti závisí na parametru, který kalkulátor označuje jako CoC (circle of confusion), tedy jak velký „flek“ na stnímači/fotce/sítnici oka je ještě považovaný za ostrý bod, u senzoru to obvykle bývá velikost pixelu nebo velikost elementu bayerovy masky. Pro 77D mi vychází 0,004 resp 0,008 mm, tedy ne, 0,02 jak navrhuje kalkulátor. Tento údaj pak vede na hloubku ostrosti kolem 20cm, což už s nějakým tím ne úplně přesným zaostřením může vést k rozmazání objektů, které nechci.

   (CoC může být i povahy „lidské“, tedy i prostá vzdálenost pozorování objektu ovlivní, co člověk vnímá jako ostré a co ne. )

  • #35200
   Martin R.
   Host

   Problém může být v postupu. Pokud nejprve sředovým AF bodem ostříte na bližší oko a pak komponujete záběr, rovina ostrosti se posouvá.

  • #35247
   Mýla
   Host

   Zkuste fotku z „živého náhledu“ a přesuňte si ostřící bod tak, abyste nemusel po zaostření komponovat. pokud to bude ok, tak je problém v tom, co píší kolegové.

  • #35312
   Radek
   Host

   Děkuji za rady, ten přesun ostřícího bodu zkusím. Jinak mě už nic jiného nenapadá. Hezký večer.

  • #35381
   Radek
   Host

   Ještě doplním, že fotím přes hledáček. Při focení přes živý náhled je ten ostřící bod příliš velký.

   • #35445
    Mýla
    Host

    Přes živý náhled se používá jiný způsob ostření (dual pixel autofocus), který je mnohem přesnější. Zapněte si life view a face detection a je to…

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
 • Téma ‚Fotografování portrétu – ostření na oči (hloubka ostrosti)’ nepřijímá nové odpovědi.