GX80 vs. Nikon 5600 aneb past vedle pasti … nebo…

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? GX80 vs. Nikon 5600 aneb past vedle pasti … nebo…

  • Toto téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Roland a poslední změna proběhla před 7 roky a 2 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #9257
      Roland
      Host

      Je to už nějaký pátek, kdy jsem se začal poohlížet po foťáku. A protože jsem skutečnou foto-technikou nepolíbený laik, stalo se, že jsem se zapastil. Doslova. Poměrně hodně cestuji, ale dost specifickým způsobem. Na koloběžce, často několik dní bez elektřiny, jen pod širou oblohou. A protože se časem sešly takové dva zásadní faktory – dlouhodobě štvala kvalita fotek z mobilu (hlavně za horšího světla) a zároveň bych rád přičichnul k řemeslu jako takovému, jal jsem se vybírat kompaktnější cestovní aparát. Kupovat kompakt odmítám. Pokud už mám zaplatit nemalý peníz za stroj, chci mít pocit, že mám v ruce něco, s čím se můžu učit, s čím si můžu hrát. Velkou zrcadlovku se mi taky ale vláčet moc nechtělo.
      Na první dobrou mě proto opravdu dostal Panasonic GX80 s fajn appkou a geotaggingem (ano je to pro mě důležité) , nabíjením přes USB (na cestách z powerbanky? no super) rozumnou velikostí dle recenzí obstojnou obrazovou kvalitou, stabilizaci a 4k video. No jo, jenže jak už je mnohde zmíněno, Micro Four Thirds obecně mají pomerně dražší objektivy, s těmi ne úplně miniaturními už nejsou o nic kompaktnější než základní zrcadlovky a poměr cena/výkon/velikost jde v tu chvíli jasně na ruku zrcadlovkám.
      Jenže… výrobci nižších řad zrcadlovek jsou na cool fíčury, nabízené třeba Panasonicem dost skoupí. Většina nezvládne s mobilní appkou geotagging, a když už ano, je podle všeho ta aplikace doslova strašlivá (Nikon), chybí stabilizace obrazu a v režimu focení chybí panorama. Navíc s sebou člověk musí vláčet nabíjčku nebo další baterky.
      Plyne z toho pro mě, že bych rád zrcadlovku s výkony na úrovni D3300 – D5600, ale s několika málo zmíněnými (pro mě zásadními) fíčurkami, které nabízejí stroje v jiných kategoricích. Exsituje, nebo chystá se na trh nějaká taková alternativa?

      PS: Teoreticky je pro mě jasná volba stále GX80, ale já mám zkrátka dost zásadní problém s investováním do objektivů, které mi přijdou v této kategorii v poměru cena/výkon, vážně nesmyslně předražené.

      Díky za veškeré konstruktivní příspěvky:)

    • #9260
      Roland
      Host

      Svoje dilema si vyřeším asi sám. Podle všech dostupných specifikací, by ho měl vyřešit Fuji X-T20 🙂

    • #9261
      Mýla
      Host

      Výběr optiky pro MFT je obrovský a třeba s pevnými objektivy Panasonic Leica Summilux 15/1.7 či Olympus M.ZUIKO DIGITAL 17/1,8 by byl fotoaparát kompaktní a fotky by z něj lezly jistě parádní. Cena za tyto objektivy je ovšem značná a to i v bazarech.

      Nevýhodou bezzrcadlovek ovšem je, že baterka vydrží výrazně méně…

    • #9277
      Jan Rybář
      Správce

      Zdravím, inu, to je prostě nesnadné dilema, protože výběr foťáku vždy obnáší hodně kompromisů – a právě ty zmiňované hračky typu geotagging (který se hodí, to se ví) prostě u těchto hraček moc běžné nejsou…
      Fujifilm T-20 jsem zatím v ruce neměl, uvíme, jaký bude, tam ta šance je poměrně velká… I když ta cena, kterou má stát, moc příjemná není… (Viděl jsem ji, ale zapomněl, jen si pamatuji, že byla výrazně vyšší než u např. Nikonu D5600)…
      Tak držím palce, JR

      • #9295
        Roland
        Host

        Díky za reakci. Jasně, cena D5600 v setu se dvěma objektivy by měla být na chlup stejná jako T20 s tím do nebes vynášeným seťákem. Koupě jakéhokoliv dalšího objektivu k Fuji by pak cenu poslala někam k full frame zrcadlovkám. Na druhou stranu T20 by měla být jen lehce osekaná verze T2, kde zůstane vše důležité + všechny ty featury:) Nu, i tak to bude pořád dilema a já se každopádně už těď teším na váš pohled, až se vám dostane do ruky. Tak trochu si myslím, že je to kandidát na aktuálně neobsazenou první příčku ve vašem přehledu nej foťáků, ale nepředbíhejme.
        Třeba letos přijde i Canon s nástupci EOS750D respektive 760D, každou chvíli jsou nějaké akce, cashbacky… Uvidíme;-)
        R.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
  • Téma ‚GX80 vs. Nikon 5600 aneb past vedle pasti … nebo…’ nepřijímá nové odpovědi.