Jak fotografovat obrazy?

Úvodní stránka Fotofórum Jak fotografovat to či ono Jak fotografovat obrazy?

Označeno štítky: 

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  Jan Rybář a poslední změna proběhla před 3 roky, 10 měsíci.

 • Autor
  Příspěvky
 • #5121

  Aliana

  Dobrý deň. 🙂 Ďakujem krásne za článok, veľmi mi pomohol, ale stále mám nejako pocit, že asi si neviem dostatočne dobre nastaviť fotoaparát. Mám Nicon Coolpix P510. Som maliarka a maľujem obrazy s mnohými detailami a potrebovala by som skutočne kvalitné, krásne ostré prezentačné fotky.

  Problém ale je, že som už poskúšala toho naozaj veľa, fotím v najvyššej kvalite, vyskúšala som už všetky režimy a aj osobité nastavenie, ale zakaždým keď fotka vyzerá vo fotoaparáte super, akonáhle ju dám do PC je to nič moc. Je bledá, slabo kontrastná, často rozmazaná, nie celá ale isté časti obrazu. Jednoducho nepekná akoby mala nižšiu kvalitu.

  Niektoré fotky výjdu krásne ale to je minimum a ja neviem či je chyba vo mne alebo vo fotoaparáte alebo oboje 🙂 Môžete mi poradiť kde robím chybu? Poprípade nejaké nastavenia? ps: raw som tam nenašla, nie som si istá či toto tento konkrétny fotoaparát podporuje..Ďakujem a prajem všetko dobré 🙂

 • #5122

  Jan Rybář
  Správce

  Dobrý den! To je zajímavá otázka, odpovím v pár bodech:

  – vybrala jste si vlastně vůbec jeden z nejtěžších “úkolů”, obecně není těžšího a záludnějšího oboru, než je produktová fotografie, na to je třeba myslet (a zároveň nebýt vystresovaný, že to nejde)
  – vyfotit dobrou reprodukci v domácích podmínkách je na hraně možností i pro zkušeného fotografa, můžete to zkusit nějak obejít, ale pokud potřebujete opravdu dobré výsledky, nebyla by ostuda to vzdát a povolat profíka
  – klíčové je, že produky se fotí – dost neintuitivně – ne zblízka, ale z odstupu a se zoomem, tedy typově byste měla od obrazu A3 být, plácnu, dva metry
  – to sebou nese požadavek na relativně krátký čas, tedy není špatné si trochu hrát s nastavením, ideální by bylo fotit ze stativu (to je důvod, proč se vám fotky rozmazávají)
  – hlavní problém: světlo – je nesmírně těžké vychytat světlo tak, aby obraz jednolitě nasvěcovalo a nebyly na něm různé odlesky, možná bych zkusil nějaký místo na zdi v místnosti, kde je hodně, ale rozptýleného světla a nic moc se neleskne…
  – menší problém: věrnost barev – pokud chcete opravdu věrné podání, neobjedete se bez kalibrační destičky, která se vyfotí spolu s obrazem, a pak v počítaci umožní zobrazit barvy přesně tak, jak je vidíte (i když na obyčejném laptopu to stejně moc nepůjde…)

  Držím palce! JR

Téma ‚Jak fotografovat obrazy?’ nepřijímá nové odpovědi.