Jak na lepší podání barev na fotografii

Úvodní stránka Fotofórum Nastavení fotoaparátu Jak na lepší podání barev na fotografii

Označeno štítky: 

 • Toto téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel David a poslední změna proběhla před 6 roky a 10 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #10947
   Marian B.
   Host

   Zdravím všechny chtěl bych se zeptat zda by mi někdo neporadil jak na lepší podání barev na fotografii mám SONY A300 a objektivem 3,5-5,6/18-70 od sony jako student jsme is nemohl pořídit nic lepšího ale myslím si že na začátky to stačí, ale mám problém s podání barev jsou na fotkách dost nevýrazné a proto se obracím tady jestli by mi někdo nemohl poradit co dělat lépe.

  • #10972
   Jan Rybář
   Správce

   Mariane, díval jsem se, a ten foťák je z roku 2008, tedy mu je 9 let, což většinou znamená, že už prostě má své roky za sebou. Tedy bych to zkusit vyresetovat („Vymazat nastavení“ nebo tak něco) a viděl byste, zda tam nebylo něco nastaveného. Případně zkuste najít nějaké nastavení, které by barvy o něco zvýraznilo, u zrcadlovek to bývá Picture style, tady to asi bude něco podobné… Ale upřímně se bojím, že se nikam blízko toho, co leze např. z mobilů, s tímto foťákem nedostanete… JR

  • #10975
   MzM
   Host

   Nemyslím, že při rozumných světelných podmínkách se nedá i ze staršího fotoaparátu dostat požadovaný výsledek (viz třeba https://goo.gl/photos/h5JJSDMg9TyBFaUy9 – to je ISO1600 z ještě staršího foťáku). Novější foťáky jsou na tom líp, když je málo světla, mají výkonnější procesory, takže z nich hned může lézt „více zpracovaná“ fotka. Ale tohle všechno se dá dohnat posprocesem v PC/NTB.

   Tipnu, že srovnáním „nevýrazného podání barev“ na fotce ze zmíněného foťáku s reálem zjistíte, že jsou barvy jaksi „věrné“. Reál bývá takový nevýrazný. 🙂 Takže zkuste zhotovit fotku (osobně bych zkusil RAW, ale zkuste, třeba bude stačit i JPeg) a v pc si s ní přes nějaký prima program pohrát. Pan Rybář v nedávné minulosti publikoval hezký seznam online i offline editorů, které se na to dají použít.

  • #11339
   David
   Host

   Zdravím, A300 je klasická DSLR a rozhodně jestli něco, tak barvy by měla umět ještě Minoltí. Menší rozlišení snímače není problém, spíš v praxi naopak. Akorát je potřeba aby bylo vše čisté a pozor na nastavení, je to klasika. Jak bylo napsáno, udělat factory reset, zkusit jak to vypadá. Automatický režim minimálně by měl mít barvy v pohodě, bez ohledu na další. Záleží ale také na zpracování, je potřeba si stáhnout radši ze stránek Sony RAW driver a zjistit jaký barevný prostor se v PC používá, sladit to s foťákem. Taky na stránkách Sony kouknout na aktualizace firmwaru, kdyžtak stáhnout a dle návodu to tam nahnat.
   Ale tyto přístroje byly ve své době dobré a barvy nikam neutečou, digitál buď funguje normálně, nebo nefunguje vůbec a hlásí Camera error při každé hlouposti.

  • #11342
   David
   Host

   A ještě jedna, možná hlavní věc: Byla někdy čištěná?
   Jestli ne a navíc je na ní objektiv co se vysouvá, tak bude slušně špinavá. Pak tedy šup do krabice a poslat na odblešení do SSF Prostějov, což je myslím jediná firma v ČR , která oficiálně Sony foťáky servisuje . Dělali i Minoltu. Sony je potřeba čistit tam, kde to umí, mají prý háklivej povrch na snímači.
   Vyčištění A77 na počkání mě vychází asi na 700 ( naposled asi před měsícem), je tam ale nějaký příplatek za expres. DSLR asi bude stát podobně. Poštou to s poštovným bude podobné, nevím, já to tam vozím. Po domluvě ti ji zkontrolují, aktualizují, seřídí, jsou rozumní a vědí co dělají – to dnes taky není všude jisté. A poslal bych to i s objektivem.

   http://www.ssf.cz/index.php?t=faq

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Jak na lepší podání barev na fotografii’ nepřijímá nové odpovědi.