jak nastavit fotoaparát, abych neměl rozmazané pozadí

Úvodní stránka Fotofórum Nejrůznější otázky jak nastavit fotoaparát, abych neměl rozmazané pozadí

 • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MzM a poslední změna proběhla před 5 roky a 8 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #18983
   Pavel Vybíral
   Host

   Dobrý den,

   zvykl jsem si na kvalitní fotografie z Olympus C4000 – za cca 13 tis. – zoom cca 3x – v tom, že fotografie neměly v aut. režimu rozmazané pozadí – součástka ve svěráku byla téměř stejně zaostřena jako podlaha pod stolem, resp. opačně. Po poruše jsem pořídil Olympus XZ 10 – za cca 7 tis. – zoom 12x – bohužel dodnes jsem stejného efektu nedosáhl – zem rozmazaná. Od kamarádů jsem se dozvěděl, že tento efekt je zaviněn především objektivem s možností zoomu 12x. Jak mám prosím tento fotoaparát XZ 10 nastavit?, abych neměl rozmazané pozadí? Řešil by tento problém nákup např. Nikon D3400?. Děkuji moc za odpověď

  • #18994
   Martin R.
   Host

   Obecně – nastavit co nejvyšší clonové číslo a co nejkratší ohniskovou vzdálenost. Potom začít experimentovat s poměrem vzdálenosti předmětu a pozadí.
   Dokud si nenastuduješ něco o hloubce ostrosti, tak problém nákupem jiného foťáku nevyřešíš.

  • #18997
   MzM
   Host

   „Všechno ostré“ – to znamená, že všechno je v prostoru tzv hloubky ostrosti. Ta závisí na více parametrech, zejména na ohniskové vzdálenosti, cloně a velikosti toho, co považuju za ostré (jedna buňka senzoru, pixel na obrazovce, nejmenší okem zaostřitelný bod na fotce…). XZ10 má větší senzor a menší buňky senzoru.

   Řešením je „co nejvíc“ clonit* a používat krátké ohniskové vzdálenosti. Pak by se mohlo dosáhnout podobného ostrého „všeho“. Ještě může pomoci více světla (a tím možnost více clonit), klidně blesk. Případně zkuste použít fotoaparát z telefonu.

   V případě automatiky je potřeba zajistit hodně světla, aby se automatika donutila clonit. Rozdílné výsledky bych přisoudil tomu, že C4000 si přiblesknul a použil větší clonu, zatímco XZ10 má „základní“ clonu menší (více rozmazané pozadí), nepotřeboval si blýsknout a výsledek je takový, jaký popisujete.

   Nikonem D3400 si v popisovaném směru vůbec nepomůžete, je to krok opačným směrem, než požadujete.

   Lidi si schválně kupují co největší senzory, aby měli rozmazané pozadí a zvýraznili foceny objekt a vy to nechcete. 🙂


   * více clonit je donutit fotoaparát aby přivřel lamely clony. Optimálně zvolit na foťáku prioritu clony (A) a clonu nastavit. Jak moc, to vyzkoušejte.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Téma ‚jak nastavit fotoaparát, abych neměl rozmazané pozadí’ nepřijímá nové odpovědi.