Jaký model – Canon 100D, nebo Nikon D3300

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? Jaký model – Canon 100D, nebo Nikon D3300

Aktuálně je na stránce zobrazeno 14 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #7917
   Petr
   Host

   D.den, už nějakou dobu uvažuji o koupi mé první zrcadlovky místo kompaktu. Po přečtení pár stránek jsem výběr zmenšil na dvě značky a typy a to Canon EOS 100D a Nikon D3300. Byl by někdo prosím ochotný mi poradit (neboť jsem naprostý amatér) , který z těchto dvou je lepší? A dále jsem si už našel na netu nějaké sestavy i s objektivem, ale nevím jestli je v těch objektivech nějaký rozdíl a to Nikon Nikon D3300 + 18-55 AF-P DX nebo Nikon D3300 kit (AF-P 18-55mm VR objektiv) a NIKON D3300 + AF-P 18-55 Non-VR KIT ??? U Canonu zda je rozdíl v Canon EOS 100D + 18-55 DC III a CANON EOS 100D 18-55 DC + 75-300 DC ( u prvního je DC III ). A poslední věc, zda když jsem zatím amatér, tak zda má smysl kupovat dražší set Canon se dvěma objektivy – k čemu je dobrý druhý objektiv 75-300 DC. Moc děkuji kdo by mi trochu poradil. Petr

  • #7932
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den, obecně to je více méně jedno, jsou to oba velmi šikovné foťáky velmi podobných výkonů… Canon 100D má výhodu, že se dá koupit (jen na Alze) za cca 15 000 s dvěma objektivy, což je velmi šikovný kup (Nikon D3300 takové zajímavé sety nemá).
   K tomu, zda jeden, nebo dva objektivy – „ten druhý“ se obykle hodně hodí, nejen pro zoomovanání na zvěř v Zoo atp, ale třeba i na portréty, tedy je rozumnějšího ho koupit hned též (případně koupit jen jeden, ale univerzální, což já moc nedoporučuji…).
   K tomu, jaký set vybrat, opravdu záleží na tom, kolik jste ochoten invetovat, každopádně u onoho Canonu se vyhýbejte setům, které nemají objektiv se zkratkou STM ve jméně, tedy právě onomu 18-55 DC iii (nebo tak nějak), to už je starší a výrazně horší typ, tedy jedině 18-55 STM…
   Zdravím,
   JR

   • #7998
    Petr
    Host

    Zdravím, ještě bych se chtěl tedy zeptat, zda by jste mi neporadil, jak moc velký je rozdíl u Nikonu mezi objektivem VR a VR II. Jedná se mi o to, že Nikon s objektivem VR II jsem nejlevnější našel za nějakých 11 890,- a set s objektivem VR (pouze) a ještě k tomu brašna a 16gb karta za 11 990. Tak jestli stojí zato ten objektiv a nebo brát raději set s brašnou a kartou. S tím že mé finanční možnosti jsou omezené, ale pokud by jste poradil, že raději lepší a novější objektiv….tak bych dal na vaši radu a kartu a brašnu řešil později…až znova našetřím. Předem děkuji za názor a radu.

  • #7999
   Jan Rybář
   Správce

   Tady dle Wikipedie je VR už skoro 10 let starý typ, tedy bych se mu už snažil vyhnout, za tu dobu technika opravdu poskočila vpřed… https://en.wikipedia.org/wiki/Nikon_AF-S_DX_Zoom-Nikkor_18-55mm_f/3.5-5.6G

   JR

   • #8027
    Petr
    Host

    Zdravím….ještě bych se chtěl zeptat na jednu radu. Kdybych chtěl zainvestovat ještě trošičku více…tak bylo by rozumné místo Canonu a Nikonu koupit Pentax s tímto objektivem – https://www.alfa.cz/product.php?eid=10516000000000037VJ#prettyPhoto
    Někde jsem četl že Pentax nabízí utěsněná těla a objektivy,dva rollery a

    hranolové hledáčky s optického skla, ale nevím jelikož jsem opravdu amatér, zda se to vztahuje k optice nebo fotoaparátu jako takovému. Poradil by jste mi prosím ještě jednou zda Nikon, Canon či Pentax ?? Děkuji předem.,…

  • #8029
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den, tenhle model bývá v diskusích tady na té stránce často doporučován milovníky Pentaxů jako velmi platná alternativa. Já jsem ho bohužel nezkoušel, tedy nemohou soudit a raději doporučuji držet se Nikonu či Canonu. Snad ten Pentax i jeho nástupce někdy vyzkouším, ale žel s touhle značkou to je těžké – nemají v ČR oficiální zastoupení a půjčit si něco od distributora je skoro nemožné… JR

  • #8037
   Martin R.
   Host

   Petře, vůbec se Pentaxu neboj. Už téměř 40 let fotím pouze na Pentax a nikdy mě nezklamal. K50 je dnes už výběhový model, ale v řadě technických aspektů stále hravě překonává zmíněné nejnižší modely Canonu i Nikonu (EOS 100D i D3300), výbavou se spíš řadí po bok Nikonu D5500 nebo Canonu EOS 750D.

  • #8110
   Storm
   Host

   V žádném případě si nedovolím radit, ale musím konstatovat jednu věc, nedávno jsem se tady dotazoval na upgrade své techniky a když už to vypadalo, že mám jasno, zjistil jsem, že zase nemám, je to převážně tím, že pravidelně pročítám stránky a recenze pana Rybáře. Když pominu svou první vlastní Beirettku vs, vždy jsem měl Nikona, svého koníčka jsem před „hodně“ léty ukončil s F90. Nedávno jsem se k tomu vrátil a opět byl Nikon mou volbou číslo 1. Ani nevím, proč jsem doposud přehlížel zrcadlovky Canon, chyba, vím. Co mi na Nikonu v poslední době dost vadí, především v případě formátu DX, jsou objektivy, ty určené pro DX jsou buď technicky zastaralé, nebo je jechich moderní nástupce pro mě z nepochopitelných důvodů za vysokou cenu, mám totiž názor, že DX je převážně určený pro amatéry, na druhou stranu chápu, že německý dělník se nad cenou 2,000 euro za objektiv na rozdíl od českého dělníka zase tak moc nepozastaví 🙁 U Canonu vidím, že mají ceny kvalitních objektivů v porovnání s Nikonem někdy i v řádech desítek procent levnější, tím i dostupnější, jejich cenová politika je pro amatéry přijatelnější a když k tomu přidám kvalitu těl, mám pocit, že mému oblíbenému Nikonu ujíždí vlak 🙁 Teď když hodnotím svůj cestovatelský rok, jednoduše si nemůžu vzpomenout, kdy a jestli vůbec jsem mezi skupinkama turistů viděl, že by někomu na krku visel Nikon, compaktů jsem si zase tak nevšímal, zrcadlovek ano. Všude Canon, 5D, 6D, 7D a dost 760D. Já se omlouvám za svoje remcání tady nafóru, ale musel jsem si tak trochu ulevit od svého trápení, možná přišel čas přijmout fakt, že i ve formátu APS-C, je Canon nejlepší volba, číslo 1.

  • #8111
   Martin R.
   Host

   Ta oblíbenost Canonu je celoevropská záležitost. V Americe mezi amaterskými fotografy jasně dominuje Nikon, v Asii a Austrálii zase Pentax. Tak mají velcí hráči rozděleno hřiště. Canon má v ČR nejlepší marketing a nejvstřícnější cenovou politiku (s agresivitou marketingu to Canon občas přehání, viz mnohokrát diskutovaný test Canon EOS 5D a Nikon D800 na idnes, o jehož objetivitě si každý může snadno udělat vlastní úsudek) . Po technické stránce nejsou mezi C, N ani P zásadní rozdíly.

  • #8722
   Petr
   Host

   Takže nakonec jsem vybral Canon EOS 100D v setu 18-55. Mám ale pocit, že se mi do snímku nevejde vše co bych potřeboval a ještě bych si chtěl tedy dokoupit nějaký širokoúhlý objektiv za alespoň trochu rozumnou cenu. Problém je ale v tom, že moc zatím nerozumím objektivům, a hlavně tedy, který je širokoúhlý. Nebyl by jste někdo tak hodný a neporadil mi nějaký? Já sám našel tyto tři, ale nevím zda je některý vhodný:
   http://objektivy.heureka.cz/canon-10-18mm-f-4_5-5_6-is-stm/#o=2
   http://objektivy.heureka.cz/canon-ef-50mm-f-1_8-stm/
   http://objektivy.heureka.cz/yonguno-35mm-f-2-canon-ef/specifikace/#section

   nejraději bych dal na nějaké doporučení…..děkuji.

  • #8728
   Olda S.
   Účastník

   Petře, pokud máš pocit, že se ti do záběru nevejde vše, tak musíš koupit objektiv s kratší ohniskovou vzdáleností, než má tvůj 18-55. Tzn. zkus ten Canon 10-18 mm.

   • #8730
    Petr
    Host

    tak jako mám takový pocit, ale jsem opravdu zatím fotograf – amatér, ale mám pocit, že na předchozím kompaktu se mi tam toho vešlo více a navíc bych chtěl fotit i krajinu. Takže ta pevná 50 či 35 raději ne?

  • #8737
   Honza
   Host

   Ten Canon 10-18mm je opravdu velmi kvalitní širokoúhlý objektiv a navíc za velmi příznivou cenu. Potřebujete-li fotografovat širší úhly záběru, než má setový 18-55mm, tak je velmi vhodný. Využijete ho při fotografování krajiny, architektury, interiéru, kde se Vám toho vejde do záběru daleko více, než u setového objektivu. Na běžné focení pak využijete více ten setový 18-55mm.

   Ten pevný 50mm je na APS-C snímači vhodný jako portrétní, budete-li potřebovat toto ohnisko pro fotografování přírody, pokrývá ho již váš 18-55mm. Ten 35mm Canon f/2 je skvělý na full framu, ale na APS-C je vhodnější objektiv 24mm, kvůli přepočtu ohniskové vzdálenosti. Mně se velmi osvědčil EF-S 24mm f/2.8 STM.

  • #8740
   Petr
   Host

   Canon 100D je tu často zmiňován jako dobrá volba pro začátečníky. Osobně se mi také zamlouvá, a to i díky setu na Alza.cz.
   Ale také je to již starší model, jak na tom bude za 2 až 3 roky, nebude již příliš za zenitem, nebo ve fotografii není vývoj tak rychlý jako u telefonů atd.?

  • #8742
   Honza
   Host

   V posledních letech mají nové modely jen velmi malé změny oproti předchůdcům. Rozlišení snímačů se +- ustálila, parametry se také moc nemění. Osobně bych se nebál, že by současný fotoaparát za 2, 3, 5 let neměl být použitelný. Spousta lidí dnes fotí s 5 a více let starými přístroji a stačí jim. Canon nyní začal uvádět nové typy snímačů, které mají o něco lepší dynamický rozsah a barevnou hloubku, ale reálně to nebude nic převratného, kvůli čemu by bylo potřeba přezbrojovat na nové modely. Jestli budete mít potřebu vyměnit za 2-3 roky 100D za něco jiného, tak to pravděpodobně nebude za novější model, ale budete ji měnit za jinou řadu, jelikož narazíte v nějakých konkrétních ohledech na mantinely svého fotoaparátu a budete pro disciplínu, které se budete věnovat, potřebovat parametry nějaké vyšší modelové řady.

  • #8743
   Petr
   Host

   Díky za reakci.

   Pokud tedy bych vzal set z alzy Canon EOS 100D body + EF-S 18-55mm IS STM + 75-300mm DC III, chápu dobře, že první objektiv ma stabilizátor a druhý ne? Zeptal bych se tedy, jak moc je stabilizace potřebná a pokud je výhodou, zda není lepší koupit jen s EF-S 18-55mm IS STM a druhý objektiv koupit samostatně? Děkuji

   • #8753
    Honza
    Host

    Toto rozhodnutí bude již na Vás, jestli se Vám to vyplatí nebo ne. Rozdíl mezi setem s a bez teleobjektivu je cca. 2.000,- a za ty peníze v podstatě žádný jiný nekoupíte ani v bazaru. Ta nabídka je poměrně výhodná, ale …

    Měl jsem možnost si vyzkoušet verzi EF 75-300 III USM a opticky nebyl špatný, ale od verze DC nečekejte žádné zázraky ohledně rychlosti ostření. A jestli IS ano nebo ne? Já třeba fotím s teleobjektivem bez IS a vysloveně mi nechybí. Pokud se budete řídit doporučeními ohledně časů expozice a budete si hlídat alespoň převrácenou hodnotu ohniskové vzdálenosti (zde ekvivalentní s cropem 1,6), tak se to dá z ruky udržet a fotky zvládnete pořizovat ostré. U ohniskové vzdálenost 75mm je to cca. 1/125s, ale u 300mm už to vychází na cca. 1/500s a to už může vyžadovat i hodně vysoké hodnoty ISO. Vždy bude záležet na množství světla u fotografované scény. Někdy si můžete pomoci stativem nebo se / fotoaparát někde opřít …

    Hodně bude záležet, co budete fotit. Ale můžete to zkusit a pokud by Vám objektiv bez IS vysloveně nesedl / nevyhovoval, tak ho můžete prodat a ty 2.000,- za něj pravděpodobně dostanete zpět, možná i více.

    • #8756
     Petr
     Host

     Tak je rozhodnuto, vyhrál set. Díky za ochotu.

  • #8744
   Petr
   Host

   A ještě jsem se chtěl zeptat, kdybych chtěl fotit ty krásné fotky noční oblohy na kterých jdou vidět hvězdy a nebo třeba mléčná dráha v pozadí, tak mátě někdo představu, zda k tomu Canon 100d a seťák 18-55 stačí a nebo je potřebný širokoúhlý objektiv + samozřejmě stativ a nebo je toho mnohem více potřeba? Děkuji

  • #8761
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den, v zásadě by to jít mělo, byť by se výrazně více hodilo něco světelnějšího… Pak je třeba už jen stativ a „drátěná spoušť“, tedy možnost nechat foťák cvakat třeba půl hodiny… Popsané to mám tu: http://www.fotoguru.cz/pohyb-hvezd/

   Zdravím, JR

Aktuálně je na stránce zobrazeno 14 vláken odpovědí
 • Téma ‚Jaký model – Canon 100D, nebo Nikon D3300’ nepřijímá nové odpovědi.