Jaký zvolit širokoúhlý zoom Tokina, Sigma nebo Tmaron???

Úvodní stránka Fotofórum Objektivy k zrcadlovkám Jaký zvolit širokoúhlý zoom Tokina, Sigma nebo Tmaron???

 • Toto téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Olda S. a poslední změna proběhla před 7 roky a 6 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #8835
   Martin
   Host

   Dobrý den,
   rád bych Vás poprosil o radu, který z objektivu pořídit. Primárně bude určen na krajinu. Jde mi o celkovou kresbu, ostrost a celkové zpracování. Většinou fotím krajinu na F11 a pak úplně nevím jestli rozdíl ve světelnosti u jednotlivých objektivu bude vůbec u této clony patrný.

   V různých článcích se jednou doporučuje Tamron jednou Tokina a jednou Sigma… bohužel nemám zkušenosti na to, abych udělal po jedné fotce se svým tělem někde na prodejně a něco z toho poznal 🙁

   Teď mám D5300.

   Budu vděčný za jakoukoli radu nebo postřeh, abych se mohl rozhodnout.

   V hledáčku mám toto:
   Tamron SP AF 10-24mm f/3,5-4,5 Di II LD Aspherical IF pro Nikon
   Sigma 10-20mm f/3,5 EX DC HSM pro Nikon
   Tokina AT-X 11-20mm f/2,8 Pro DX pro Nikon

  • #8878
   Jan Rybář
   Správce

   Martine, díky za dotaz, jen se omlouvám, já tyhle objektivy osobně neznám, tedy neumím posoudit – ale do budoucna to snad vše nějak stihnu zpracovat… JR

  • #8920
   Olda S.
   Účastník

   Světelnost nemá při fotografování krajiny zásadní význam. Mám velmi dobrou zkušenost s objektivem Tokina 12-28/4. Ostrost již na cloně 4 je dobrá, na cloně 8 vynikající. Je velice solidně zpracován, působí dojmem podstatně dražšího objektivu. Je poměrně velký a docela těžký. Na plnou díru znatelně vinětuje, ale to je vlastnost téměř všech širokáčů. Za specifických podmínek má problémy s chromatickou aberací a s reflexy v protisvětle. Tyto nedostatky bohatě vyvažuje perfektně ostrou a detailní kresbou. Zkoušel jsem i Vámi zmiňovanou Tokinu 11-20/2,8, kreslila též velice dobře, ale nakonec jsem před světelností dal přednost pro krajinu univerzálnějšímu ohnisku 12-28 a nelituji.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Jaký zvolit širokoúhlý zoom Tokina, Sigma nebo Tmaron???’ nepřijímá nové odpovědi.