Je Nikon D610 rozumným vstupem do FF i pro rok 2018?

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? Je Nikon D610 rozumným vstupem do FF i pro rok 2018?

  • Toto téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Tom a poslední změna proběhla před 6 roky a 5 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #12258
      Tom
      Host

      Uvažuji o přechodu na amatérský fullframe DSLR. Důvody a okolnosti nechme stranou a předpokládejme, že je to principiálně dobré rozhodnutí. Cenově je nyní nejdostupnější D610 (již za 36 tis.) – který papírově vypadá stále skvěle zejména co do obrazové kvality – ale má smysl uvažovat o de facto 4 roky starém modelu a jaká jsou jeho případná rizika? Alterantivu potom vidím až v D750 nebo 6D MK II, ale to je už dalších 20 tisíc navíc… Díky předem za vaše názory!

    • #12259
      Mýla
      Host

      Rozdíl v obrazové kvalitě D610 a 6D MK II je dramatický.

      viz např: https://www.dpreview.com/articles/4109350402/welcome-to-our-studio-test-scene

    • #12260
      Jan Rybář
      Správce

      Tome, zdravím – tohle si úplně netroufnu rozhodnou, já tu 610 vlastně nikdy neměl v ruce, tedy to podstatné – jaká je obrazová kvalita – neumím posoudit… Jasně, obecně platí držet se novějších kousků, pravda tedy je, že já fotím na FF Canon 5D mark iii, který byl představen před více než pěti lety, a měnit zatím nehodlám, není třeba…. Tedy zkrátka nevím… JR

    • #12265
      Tom
      Host

      … díky za odpovědi… ještě jsem dohledal, že D610 je de facto úplně totéž jako D600 z roku 2012, tj, bavíme se zde o nákupu téměř šest let starého modelu, což mi jaksi nejde přes prsty… Na druhé straně opravdu nepotřebují žádnou z moderních vymožeností typu wifi, nfc, dotykový displej, snapbridge apod. 6D MK II je hojně kritizován za extrémě malý dynamický rozsah – máte s tímto nějaké zkušenosti ?

    • #12266
      Honza
      Host

      Canon 6D mk II má stejný dynamický rozsah, jako jeho předchůdce 6D, případně vybavenější 5D mk III a asi těžko by se dalo tvrdit, že se s těmito fotoaparáty nedá fotit 🙂 Ano, jsou snímače s větším dynamickým rozsahem, ale otázkou je reálný dopad na výslednou fotografii … Zde zmiňovaný Nikon D610 je papírově, podle laboratorních měření, lepší, nicméně podle srovnání na výše uvedeném odkazu je na reálné fotografii výrazně viditelně horší … A pak si na internetu vybírejte fotoaparát 🙂

      Otázkou také je, jakým způsobem bylo onoho vyššího dynamického rozsahu dosaženo. Když jsem se tím před nějakou dobou zabýval, tak jsem podle různých grafů z dostupných měření došel k závěru, že sice ty fotoaparáty mají při nastavění hodnoty ISO 100 vyšší dynamický rozsah, ale zároveň ta skutečná hodnota ISO je výrazně nižší, než oněch 100 (i méně než 50) a pokud si pak ten dynamický rozsah po té křivce interpolujete na 100, tak již není tak úchvatný, jak je udáváno. Dojdete pak i k tomu, že při nastavené hodnotě ISO 6400 není tato 6400, ale třeba jen 4000 a pak se bavme o tom, jak teda ty snímače skutečně šumí a jaký mají dynamický rozsah, když Vám výrobce na displayi ukazuje jiné údaje, než jaké se pak dají naměřit …

    • #12275
      Jan Rybář
      Správce

      Tome, jak trefně zmínil Honza, dynamický rozsah je pojem, který v reálném životě nemá smysl zkoumat – tedy přesněji řečeno, nemá vůbec (opravdu) smysl číst si nějaký foťák stojí lépe, či hůře. Má to opravdu jen minimální dopad na to, jak foťák celkově dává smysl, nebo ne. Samozřejmě, že rozsah je důležitý a v některých případech opravdu pouhým okem poznatelný, tedy ne že by nebyl zásadní…
      Ale podstatné je nakonec opravdu to mírně neuchopitelné: jak foťák fotí (a lepší rozsah neznamená, že fotí lépe, jen to v některých situacích může být určité plus)… JR

    • #12327
      MzM
      Host

      Neodpustím si poznámku 🙂
      Nemá cenu se bavit o dynamickém rozsahu A šumu, když je DR definován pomocí šumu.

    • #12460
      Tom
      Host

      Ještě jednou díky všem za příspěvky, odhodil jsem teorie, raději něco vyzkoušel v obchodech a nakonec jsem se rozhodl zůstat u APS-C a udělat si radost novým objektivem 🙂

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 vláken odpovědí
  • Téma ‚Je Nikon D610 rozumným vstupem do FF i pro rok 2018?’ nepřijímá nové odpovědi.