Je vhodný pro začátečníka Canon EOS 200D?

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? Je vhodný pro začátečníka Canon EOS 200D?

 • Toto téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Marian a poslední změna proběhla před 4 roky a 3 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #34455
   Vanda
   Host

   Dobrý večer,
   už nějakou dobu si chci pořídit lepší, spolehlivý fotoaparát, cca do 15 tis. Četla jsem nespočet recenzí, a zatím mi ze všeho nejlépe vychází Canon EOS 200D. Problém je ale ten, že se zrcadlovkou nemám žádné zkušenosti, fotím samozřejmě mobilem a občas obyčejným digitálem, takže nevím, zda by pro mě tento fotoaparát nepředstavoval problém a neměla bych spíše sáhnout po nějakém kompatku. Nicméně, po shlédnutí různých video recenzí a ukázek fotek a videí mě žádný svými výsledky nějak neoslnil.
   Chci se tedy zeptat, zda je tento Canon vhodná volba pro někoho, kdo není (a ani nebude) profesionál, tj. zda to má vůbec cenu, a zda je s tím lajk jako já schopen nějakým způsobem pracovat.

   Mockrát díky 🙂

  • #34459
   Aleš
   Host

   Zkuste se Vando podívat na bezzrcadlovku Fujifilm X-T100. Sice se dostanete o tři tisíce výše
   než je vaše představa, ale za to dostanete fotoaparát, se slušným setovým objektivem, který
   by vám mohl posloužit stejně, ne li lépe, než vámi vybraný Canon…

  • #34528
   Pavel
   Host

   Dobrý večer Vando,

   já bych na vašem místě začal tím, co chcete fotit. Na sport bude potřebovat něco s rychlým ostřením, u halových sportů kde je málo světla se uplatní full frame. Na krajinky široký objektiv, na ptáčky tele zoom. Pobíhající děti nebo pejsci taky nemají rádi pomalé ostření.

   Pak je otázka kolik toho chcete tahat ve vybavě. 2 nebo 3 nebo více objektivů? Nebo vám bude stačit nějaký univerzální objektiv? V případě univerzálního objektivu lze s klidným svědomím uvažovat o nějakém solidním zoomovacím kompaktu. Ono to nefunguje tak, že čím dražší foťák, tím lepší fotky. Není tam přímá úměra, je tam spousta proměnných a vždy to budete vy, kdo bude mačkat spoušť. Lépe vybavený fotak se bude jednodušeji ovládat, nabídne vám více možnosti, ale pokud se s ním nenaučíte nebo nebudete chtít naučit, pak se snadno stane, že někdo s kompaktem udělá hezčí fotky než neumětel se superdělem.

   Další věc je, co s těmi fotkami budete dělat. Jednou za čas si je prohlížet v počítači nebo tisknout? Protože pokud chcete mít hezké fotky, potřebujete nejen fotak, cit pro kompozici, ale také spoustu času strávíte u postprocesu. Všechny ty úžasné fotky z knih o fotografování se bez Lightroomu, Zoneru, Luminaru nebo jiných programů neobejdou.

   Canon 200D není foťák pro profesionály, bát se ho nemusíte a naučit se jej ovládat nebude složité za předpokladu, že se to bude chtít naučit. Zrcadlovky tady ještě nějakou dobu s námi budou, přesto než se rozhodnete, zvažte zdali nejít to bezzrcadlovek. Výběr už je velmi slušný, ať už jde o Fuji (jak píše Aleš), Sony nebo pomalu se probouzející Canon a Nikon.

   Já vím, moc jsem vám neporadil.

  • #34537
   Vanda
   Host

   Dobrý večer a děkuji za odpovědi 🙂

   Chtěla bych si jej brát hlavně na výlety apod., nemám v úmyslu s tím fotit něco specifického, a ačkoli mám celkem dobrý mobil, tak foták to prostě není, a jakmile prostě nejsou podmínky 100%, tak je každá druhá fotka hrozná. Chtěla bych něco menšího (nemusím to ale zrovna strčit jen do kapsy) a klidně mi bude stačit univerzální objektiv. Takže, ačkoli to zní velmi laicky a všeobecně, mým hlavním nárokem jsou hezké fotky a kvalitní video, ideálně ve 4K (ale stačí HD), wi-fi a výklopný displej. Pokud bych do toho nemusela vrazit 15 tisíc, tak by to bylo fajn, spokojím se opravdu s nějakým kompaktem…..prostě už mě nebaví bojovat s mobilem. Mám x kanditátů, ale vždy najdu nějaký zádrhel. Už mi z toho jde hlava kolem.

  • #34577
   Martin R.
   Host

   Ano. Pokud trváte na zrcadlovce, tak tento foťák lze považovat za vhodný pro začátečníka.

  • #34600
   Pavel
   Host

   Vando,
   když tak sem napište ty vaše kandidáty.

   Pokud by vám stačil foťák za necelých deset tisíc pak bych sáhl do MFT a zkusil Olympus:
   https://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/olympus-e-m10-ii/
   https://www.dpreview.com/reviews/bang-for-the-buck-olympus-om-d-e-m10-ii-review

   Na takovéto „obyčejné“ focení je naprosto v pohodě, dotykový display, výklopný (ale nenatočíte v něm sama sebe, vyklápí se jen pod nějakým úhlem), wifi, ucházející objektiv. Foťák je to malý, ale má hodně ovládacích prvků a spoustu možnosti jak si jej přizpůsobit. HD video umí, umí i něco ve 4k, ale to spíš jen jako zajímavost. Rozsah zoomu je tak akorát, do začátku to stačí a ve srovnání s tím co nabízí mobily je to stále o velký kus vepředu.

  • #35107
   Marian
   Host

   Canon 200D mohu vrele doporucit, v teto cenove kategorii vynikajici stroj… mozna nejlepsi… mam ho a jsem spokojen.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
 • Téma ‚Je vhodný pro začátečníka Canon EOS 200D?’ nepřijímá nové odpovědi.