Kompakt na focení ptáků

Zvolené téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 diskutujícího) se naposledy zapojil uživatel  Rita a poslední změna proběhla před 1 rokem, 4 měsíci.

 • Autor
  Příspěvky
 • #16711

  Rita

  Dobrý den,
  chtěla bych si pořídit nový fotoaparát, jelikož jsem se začala zajímat o pozorování ptáků a můj nynější přístroj se k tomuto nehodí (Canon Poweshot G9X), jelikož moc nepřibližuje.
  Nejsem žádný zanícený ornitolog ani zkušený fotograf. Mou vizí je při procházce/výletě nejenom vyfotit hezkou krajinku, ale (když uvidím nějakého opeřence nebo i jiné zvířátko) být schopna udělat hezkou fotku – pro sebe, i na větší vzdálenost .. případně i pokud by se objekt pohyboval.
  Tudíž bych chtěla kompakt 1) menších rozměrů, 2) pokud možná co největší automatiku (četla jsem Váš názor na plně automatické funkce.. . ale než já něco nastavím – tak pták uletí 🙁 ), 3) možnost velkého přiblížení 4) nevím, jak komplikované je to s pohybem objektu – takže tento požadavek není úplně nutný, jen fakultativní. 5) Cenově bych se chtěla vejit do 20,000 Kč. Vyhovuje mi dotykový displey, ale opět to není podmínka.
  Sama jsem si našla fotoaparáty Panasonic Lumix, konkrétně DC-TZ200, DC-TZ90 nebo DC-TZ80. Jsou vhodné, případně, který je nejlepší, případně nějaký jiný?
  Díky moc.

 • #16719

  MzM

  Tuhle mi přišla reklama na Olympus Stylus SP-100 – a tam přímo, že je na “lovení ptáků”. Má jakýsi extra přehledový hledáček.
  Jako zoom úžasný (díky velikosti senzoru), ale vzhledem k velikosti senzoru bych špičkové snímky nečekal. Dobré jo…
  https://www.dpreview.com/products/olympus/compacts/oly_sp100/sample-photos

  • #16722

   Rita

   Děkuju za odpověď. Jak říkám, moc parametrům u foťáku nerozumím, ale jednu věc jsem se domnívala, že jsem jakž takž zjednodušeně pochopila. A to je max. ohnisková vzdálenost objektivu .. čím vyšší číslo, tím více mohu přiblížit. Olympus Stylus SP-100 má tuto hodnotu 100 mm, což je pro mě asi nevyhovující, zejména když mým důvodem pro koupi nového foťáku je nízká max. ohnisková vzdálenost mého stávající přístroje (84 mm). Tento parametr bych viděla jako stěžejní, protože jinak nemá cenu si kupovat nový foťák, protože jsem s Canonem Poweshot G9X spokojena – kromě toho „zoomování“. Samozřejmě chápu, že mohou existovat přístroje s velkou max. vzdáleností, ale vzhledem k dalším jejich parametrům mohou fotky s velkým přiblížením být velice nekvalitní – i pro “domácí” použití. Proto jsem se chtěla poradit s zde – s odborníky.

   • #16758

    MzM

    Ohnisková vzdálenost je důležitý parametr, musí se ale vztáhnout k velikosti senzoru. Výsledkem pak je (to důležité) zorný úhel. Aby to pro lidi bylo jednodušší, tak se tak nějak dohodli, že se budou pro srovnání uvádět ohniskové vzdálenosti přepočítané na senzor velikosti políčka kinofilmu.
    Takže u toho mnou zmíněného Olympusu je objektiv s proměnlivou ohniskovou vzdáleností a to, po zmíněném přepočtu je to pak 24–1200 mm. 24mm na kinofilm je už vcelku široký záběr, zatímco 1200mm je úhel záběru hodně úzký (velké zvětšení).

    Panasonic, co nabízí Jiří, nemá sice takový rozsah zoomu (24-360), ale je mladší a má větší senzor. Kvalita obrazu tedy bude o poznání lepší.

    Mnou zmíněný olympus mě napadl jen kvůli tomu zmíněnému ptáčkovi. 🙂 nemyslím si, že by to měla být nejlepší volba, ten panasonic se mi zdá vhodnější.

    Přeji šťastnou ruku při výběru a hodně pěkných fotek.

    • #16762

     Rita

     Děkuji Vám za vysvětlení a radu. Půjdu tedy do toho Panasonicu TZ200.

 • #16746

  Jiří

  Co do kvality obrazu, kapesních rozměrů, požadavkem nejvyššího rozsahu přiblížení a ceny nepříliš překračující 20tisíc kč je Panasonic DC-TZ200 nejideálnější a měl by Vám vyhovovat. Při zadaných požadavcích, především rozměrově a cenově, není ani jiná vhodnější volba (případně je tu levnější a s o něco menším rozsahem zoomu jeho předchůdce TZ100 …ale, když už, tak už… 🙂
  recenze: https://www.dpreview.com/products/panasonic/compacts/panasonic_dczs200
  http://digineff.cz/clanek/panasonic/panasonic-tz-200

  • #16763

   Rita

   Děkuji za Vaše zhodnocení foťáku Panasonic TZ200 ve spojitosti s mými požadavky. Zakoupím ho tedy. Hezký den.

Téma ‚Kompakt na focení ptáků’ nepřijímá nové odpovědi.