Kompakt pro cestující rodinu

Zvolené téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (1 diskutujícího) se naposledy zapojil uživatel  Markéta a poslední změna proběhla před 11 měsíci.

 • Autor
  Příspěvky
 • #20089

  Markéta

  Zdravím! Se zájmem jsem přečetla článek doporučující foťáky pro podzim 2018 a teď co vybrat :-).
  Dosud jsem měla Olympus xz1, který jsem kupovala před 6 lety, s ním jsem byla spokojená, bohužel odešel.
  Momentálně koukám po něčem co bude fotit pěkně v automatickém režimu, ač byl Olympus poloautomat, tak jsem se to prostě nenaučila (ani neučila) používat. Tím nechci říct, že to tam být nemusí, ale hlavní je, aby to dobře fotilo samo ;). Hledáček – vůbec pro mě není rozhodující, pravděpodobně ho stejně nikdy nepoužiju. Možná by se docela hodilo Wifi, že by se dali fotky posílat rovnou do cloudu. Určitě chci foťák s co nejlepší světelností, určitě 1,8 – tady moc nechápu to rozmezí. Je 1,8-2,8 lepší než třeba 1,8 – 4?
  Video nevím zda použiji, asi spíš budu dělat video na mobil, ale nevím. Fotit budu děti a přírodu na cestách.
  Momentálně mám na seznamu zatím Canon PowerShot G7 X Mark II a Sony CyberShot DSC-RX100 – tady nevím řadu, vy píšete až od III, první řada se dá teď koupit za 9000,- a má na Heurece jen ty nejlepší recenze, tak si říkám, jestli by to nestačilo, přeci jenom 9 tis a 14 tis je trochu rozdíl.
  Ještě koukám na Canon G9 X mark ii – tady by mě zajímalo srovníní s první řadou Sony RX100, protože cenově vyjdou dost podobně.
  Do zrcadlovky se nehrnu, neláká mě učit se s ní a ani tahat všechny ty objektivy atd. ale mám ráda pěkné fotky a troufám si říct, že mám oko na kompozici, takže bych ráda měla stroj, ze kterého i bez zrcadla vyleze hezký obrázek.
  Poradíte prosím?

 • #20177

  Mýla

  Dobrý den,

  Ke světelnosti: max. světelnost se mění s tím jak zoomujete.

  V zasadě vidím tři možnosti:
  1) Canon G9X ii pokud chcete opravdu kapesní fotoaparát, Canon G7 X ii pokud chcete výklopný displej za cenu trochu větších rozměrů
  2) Skvělý mobil: Samsung Galaxy S9 Plus, iPhone 8 Plus, iPhone X
  3) Bezzrcadlovka (systémový kompakt): Pokud nechcete hledáček, tak systémový kompakt typu Olympus E-PL8 černý tělo + 14-42mm EZ

  Mýla

  • #20212

   Markéta

   Dobrý den,
   děkuji za radu, asi jsem zapomněla zdůraznit, že kapesní velikost je pro me zásadní, takže varianta 3 mi prijde dost velká.
   Zůstanu u bodu 1 – výklopný displej nepotřebuji, co se týče kvality fotek, tak je na tom G7 a G9 stejně? A co ten Sony RX100?

 • #20283

  Aleš

  Zdravím Markéto, já být vámi, tak si ještě našetřím a pořídím špičkový ale hlavně
  kapesní aparát Ricoh GR II, který v automatickém režimu a vJPEGu poskytne
  skvělý výstup. Něco si přečtěte o tomto foťáku, možná by to byla pro vás alternativa… 🙂

  • #20436

   Markéta

   Díky za tip. V parametrech se zas tak nevyznám, ale velmi dobrá světelnost je pro mě důležitá. Ten Ricoh má 2,8 – což mi nepřijde až tak dobré. Koukám po foťácích se světelností 1,8.

   • #20502

    Mýla

    Jen upozorňuji, že se jedná o pevný objektiv.

 • #20499

  Aleš

  No jak myslíte Markéto, ale světelnost f2,8 je naprosto dostatečná, na to co plánujete fotit. Světelnost 1,8 a menší
  najde uplatnění spíše u portrétní fotografie. Hloubka ostrosti je totiž u plně odcloněných světelných objektivů tak malá,
  že na krajinu, cestovatelský dokument a děti stejně musíte clonit, aby jste na fotce měla alespoň něco ostré.
  A za druhé, Ricoh tento objektiv vyvíjel přesně na tělo GR a je to naprosto skvělý případ spolupráce těla s objektivem.
  Já bych tento fotoaparát už dávno měl, ale bohužel nemá hledáček a to je pro mě absolutně neakceptovatelné…
  Jinak vám přeji, ať už vyberete jakýkoli fotoaparát, aby se vám s ní dobře pracovalo a přinášel jen potěšení… 🙂

 • #20723

  Markéta

  Mne byla doporučovaná světelnost pro focení vevnitř a mohu potvrdit, že s předchozím foťákem a světelností 1,8 jsem mohla fotit uvnitř slušně často i bez blesku a děti často fotím i doma.

  Ten Ricoh nám přijde zbytečně drahý (i proto nepůjdeme nejspíš do RX100 iii), ne že bychom si ho nemohli dovolit, ale vybíráme rozumný kompromis cena /výkon/ přínos pro nás. A taky mi přijde, že není až tak kapesní.

  Momentálně se rozhodujeme mezi sony RX100 verzemi I II a III. Zatím to vypadá na II jako rozumný kompromis cena / výkon. Mají všechny skvělé recenze, takže věřím, že chybu s tím neuděláme. Jediné, co mě zaráží na dvojce je to, že často lidi v diskuzích zvažovali I nebo III. Nevím proč nepřemýšeli nad II… ?

Téma ‚Kompakt pro cestující rodinu’ nepřijímá nové odpovědi.