Kompenzace expozice v režimu M+ aut. ISO u EOS 100D

Úvodní stránka Fotofórum Nastavení fotoaparátu Kompenzace expozice v režimu M+ aut. ISO u EOS 100D

 • Toto téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Tadek a poslední změna proběhla před 7 roky a 8 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #5706
   Jardosz
   Host

   Mám krátce Canon EOS 100D a při režimu M= pevně nastavený čas a clona + aut. ISO= automatika doměří citlivost sem nedokázal nastavit kompenzaci expozice a výsledné snímky mají přepaly.
   Je na to nějaký extra postup? Tedy krom:
   namířit na světlejší část scény -> zamknout EA -> komponovat -> exponovat..

   V návodu jsem se nedopátral a že by zrcadlovka neuměla něco co umí kompakty…??
   Jde mi o situaci kdy potřebuji dostatečně krátký čas kvůli pohybové neostrosti při delším ohnisku a dostatečně malou clonu (vyšší cl. číslo) kvůli kresbě a hl. ostrosti a scéna není stabilně osvětlená.

  • #5710
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den, takto na dálku moc neumím poznat, v čem je problém… Obecně kompenzace expozice v manuálním režimu nemá smysl – tam prostě vše nastavujete sám a stanovujete tak světlost/tmavost záběru – zatímco smysl korekce expozice je „opravovat“ to, co foťák naměří v režimu P, A, atp… Teoreticky by mohl sáhnout do ISO, ale to bych se divil, nedávalo by to moc smysl… No přepaly jsou často nevyhnutelné, pokud budou v obrázku velké rozdíly mezi světly a stíny, tak se občas objevit musí… Tak se omlouvám, že neumím moc poradit…. JR

  • #5715
   Jardosz
   Host

   Už jsem se dopátral. Podrobným pročtením návodu, kdy jsem četl i věci které znám z praxe s jinými aparáty, jsem v návodu k 100D našel tuto poznámku:
   Pokud je zvoleno automatické nastavení citlivosti ISO, nastavení citlivosti ISO se změní tak, aby vyhovovalo rychlosti závěrky a cloně pro dosažení standardní xpozice. Z tohoto důvodu nemusíte získat požadovaný efekt expozice.

   Není to tedy stejné jako sem se setkal apaparátu FUJI který k pevně nastavené cloně a času doměřoval ISO s možností korekce +/-.

   EOS 100D sice také ISO doměří, dokonce jemněji než po krocích 100-200-400… ale v rámci „konfortu uživatele“ je možnost nastavení komp. exp. nedostupná.

   Zajímavé info o tomto problému jsem našel např zde:
   http://digineff.cz/clanek/fotografujeme/o-korekci-automatickem-iso

  • #5716
   Jan Rybář
   Správce

   Aha, tak to pak dává smysl – ale jak jsem psal, obecně má smysl používat korekci expozice v automatických nebo poloautomatických režimech (foťáku říkáte, že to chcete vyfotit tmavší, nebo světlejší, než chce on), fotit v manuálu na automatické ISO dle mého smysl moc nedává: není to pak manuál se všemi výhodami (tedy hlavně tím, že máte plnou kontrolu)… Zdravím, JR

  • #5862
   dvořil
   Host

   pane jardosz já fotím celoročně v manuálním režimu tudíš vše nastaveno ručně. CHci vám říct jakmile v tomto režimu nastavíte auto ISO hne je to režim poloautomatický a to outo ISO si hnedle dělá co chce hlavně přepaly .M režim je vynikající na vše nastavím si co chci a jen zadním rolerem si upravuji kompenzaci.VE schrumáži lidí jsem používal P ale uš ani to nedělám M.je u mne top.přeji bezva den dvořil.

  • #7551
   Milan Klail
   Host

   Fotografování je věda a rád jsem si zase doplnil znalosti. K tomu auto iso , mam to na Sony RX 10 včetně EV na kolečku nahoře jeden z nejkvalitnějších foťaků.
   U Canonu 7D to je taky a lze nastavit i rozmezí do kolika iso bude autoiso nastaveno. Pak už to nefotí. Je to proto aby se nenastavilo iso 6400 a bylo to zašuměné.
   Vdávné době se tato alchimie dělala ve fotokomoře.
   Dostal jsem za úkol vyfotit všecny lidi z našeho úseku na legitimace. Byla zima a fotil jsem venku .První fotky byly výborné ale pak se zimou začala záverka fotoaparatu zpomalovat (EXA 2B) což jsem samozřejmě nevěděl, a po vyvolání filmu to bylo jako stupnice monitoru. Honem jsem musel koupit různé papíry a tady je ten problém. V té době se prodávaly Měkké, poloměkké normál polotvrdé a tvrdé.
   Otázka : jestli jste četli pozorně jaké papíry jsem použil? Odpovíte-li správně víte co je EV a jste borci ve fotografii. Pozor ! Podexponovaný film a podexpozice na čipu nemají stejný odstín . Ha ha. Zdravím.

  • #7907
   Tadek
   Host

   Jardosz: Některé Canon fotoaparáty to umí. Např 7D Mark II. Jiné nikoli. Spousta lidí to má rádo, neb si nastaví omezení ISO a určí si pevně clonu a čas. O expozici se stará automatika a kompenzací expozice se jen doladí zda bude výsledná fotka světlejší či tmavší. Je to vlastně jeden z dalších poloautomatických režimů. Při streetfoto to používá spousta lidí. Na Canon 5D Mark IV /nevím zda na Mark III/ lze podobně při režimu Av, přejít jednoduše z automatického ISO na manuální ISO a tím vlastně měnit rychlost závěrky, clona zůstane stejná. Po vytvoření snímku, přejde ISO do režimu AUTO. Umožňuje to rychlý přístup k ovádání času, který je jinak v prioritě clony podroben automatice. Takže se vlastně jedná o vcelku rychlý pohyb z jednoho poloautomatické režimu k druhému.
   Jediným smyslem samozřejmě je, že se o první měření postará fotoaparát, což v plně manuálním režimu nikoli. Zda je rychlejší toto řešení, nebo manuálně nastavovat ISO k pevně dané cloně a času, dle vizuální kontroly v hledáčku, je samozřejmě otázka, kterou si každý musí zodpvědět sám. Každému vyhovuje něco jiného a také dle situace ve které fotí.
   Asi nejlépe příklad, proč to lidé používají a mají rádi:
   Chcete fotit na ulici, chcete mít fotku celkově ostrou a jistěže budete fotit pohybující se lidi. Také je jasné, že bude docházet k výrazným proměnám světelných podmínek. Tu stíní dům, tu strom, tu zas nic.
   Nastavíte si clonu f/8 a čas dejme tomu 1/500 a budete mít jistotu, že vše bude ostré a pohyb bude zachycen. Auto ISO omezíte na hranici použitelnosti dle daného fotoaparátu a pak už se nemusíte o nic moc starat a přitom můžete expozici jednoduše kompenzovat. Pokud potřebujete náhle změnit čas nebo clonu, máte k nim okamžitý přístup, což může být někdy výhodné.
   Je to tedy jistý poloautomatický režim, který někomu vyhovuje. Někomu vyhovuje jiné nastavení.
   Možná to takto popsané vyznívá složitě, ale v praxi je to vlastně bytostně jednoduché.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
 • Téma ‚Kompenzace expozice v režimu M+ aut. ISO u EOS 100D’ nepřijímá nové odpovědi.