koupit rovnou starší FF nebo nejdříve APS-C

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? koupit rovnou starší FF nebo nejdříve APS-C

 • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Aleš a poslední změna proběhla před 6 roky a 5 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #13541
   Vladimír Dobrý
   Host

   Pořád laboruji nad koupí staršího FF fotoaparátu a přeskočit APS-C.
   Mám už zkušenosti s focením a chci získat výsledky při focení dětí a portrétů co nejlepší z hlediska hloubky ostrosti i bokehu a samozřejmě i kresby . Na běžná rodinná fota a na cesty mám Olympus. Pořád mám pocit že pokud koupím APS-C tak budu mít pocit že výsledky s FF budou lepší a budu techniku znovu měnit. Je opravdu potřeba jít nejdříve do APS-C? Pokud by to mělo být jen z důvodu seznámení se s technikou tak mi to připadá zbytečné. Co se týká finanční náročnosti tak starší zachovalé FF foťáky se pohybují cenově na úrovni lepších APS- C strojů a ceny pevných objektivů se zas tak neliší. Děkuji za názor.

  • #13544
   Honza
   Host

   Určitě nemusíte jít cestou přes APS-C zrcadlovku. Pokud víte, že Vás fotografování baví a víte, co přesně a proč to chcete, tak si kupte klidně rovnou FF tělo. Aktuální APS-C zrcadlovky Vám nabídnou srovnatelnou obrazovou kvalitu a v některých parametrech mohou být i dále, než starší FF přístroj, ale pokud si chcete hrát s pevnými světelnými skly a hloubkou ostrosti, tak na to je FF tělo vhodnější. Prostě některá ohniska na APS-C neseženete a ohledně hloubky ostrosti se tam i světelný objektiv chová lehce jinak, protože vlivem přepočtu používáte kratší ohniskovou vzdálenost pro stejný záběr a tím máte hloubku ostrosti větší … Počítejte jen s tím, že Vás objektivy vyjdou výrazně dráž. Zoomové určitě a i s těmi pevnými to také není tak růžové, protože na APS-C těle vystačíte pro portréty s pevnou 50kou za 3.000,-, kdežto na FF už musíte koupit 85mm za 10.000,- a více … Ale pokud do toho ty peníze investovat chcete, tak na experimentování to za to stojí 🙂

   • #13545
    Vladimír
    Host

    děkuji za názor má logiku.

  • #13548
   Aleš
   Host

   Zdravím Vladimíre,
   pro vaše amatérské potřeby focení portrétů a dětí (předpokládám, že se focením neživíte),
   dle mého názoru určitě plnoformátový aparát nepotřebujete. Místo staršího FF si pořiďte novou
   APS-C zrcadlovku a světelný monofokál. Na výběr je dostatek vhodných těl od Canonu, Nikonu
   i Pentaxu. A pokud se týká HO a bokehu, tak při přímém porovnání, těžko rozeznáte rozdíl mezi
   FF a APS-C.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Téma ‚koupit rovnou starší FF nebo nejdříve APS-C’ nepřijímá nové odpovědi.