makro předsádka

 • Toto téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Olda S. a poslední změna proběhla před 7 roky a 6 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 11 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #8014
   Šárka
   Host

   Dobrý den, budu kupovat Canon D700 s objektivem 18-135 IS STM a chci se zeptat, jde k tomu normálně přidat předsádka pro makro? Je to k nečemu vůbec? Určitě je lepší rovnou koupit objektiv pro makro, ale než na něj našetřím, dají i s předsádkou udělat dobré makro fotky? foták kupuji hlavně pro syna /13 let/, ale i pro mě, tak nechci hned tolik investovat. Rád fotí makro, jaký objektiv později doporučujete koupit pro focení např. panenek v přírodě + hmyz? Ještě dotaz – je velký rozdíl ve váze zrcadlovky s objektivem 18-55 a 18-135? Ten set s objektivem 18-135 jsem se rozhodla koupit, protože mám možnost set koupit za velice dobrou cenu. Je to naše první zrcadlovka 🙂
   děkuji moc za radu

  • #8019
   Martin R.
   Host

   Několik dotazů najednou, takže: makropředsádka tam našroubovat půjde. Kvalitní fotky se z toho dají za jistých podmínek udělat. Levnější variantou může být reverzní kroužek, pomocí něj se objektiv nasadí na tělo obráceně a funguje to jako makro. Pro focení panenek nebo hmyzu bude mnohem vhodnější specializovaný makro objektiv, velice kvalitní a cenově rozumný je Tamron 90/2,8 za cca 14 000 Kč nebo Canon EF 100mm f/2,8 Macro USM, který je o trošku dražší. Rozdíl v hmotnosti mezi objektivy Canon 18-55 a 18-135 je asi 350 g.

  • #8020
   Martin R.
   Host

   Doplnění předchozí odpovědi: ještě jsem zapomněl na mezikroužky, ty se dávají mezi objektiv a tělo. Taková sestava dovoluje fotit makro, ale objektiv s mezikroužky nezaostří na nekonečno. Z hlediska poměru ceny a výkonu je to velice vhodná varianta.

  • #8022
   Šárka
   Host

   Takže je lepší mezikroužek nebo rovnou objektiv 50mm na ten hmyz a panenky? Cenově nevím, kdy se dostanu ke koupi makro objektivu, samo nejlepší by byl USM, ale to vážně asi až dýl – stojí víc než celý foťák …..sakra…

  • #8023
   Šárka
   Host

   ještě mě napadlo, jak fotit v nepříznivém počastí? To chce koupit úplně nějaký speciál. foťák nebo stačí dokoupit nějaký obal, kryty …..? Co třeba v zimě? Objektiv se musí mlžit nebo ne? Jsem fakt amatér….

  • #8039
   Martin R.
   Host

   Fotografování v zimě není problém, nejvíc trpí baterie (záložní se hodí), foťáku to nevadí. Objektiv se při zimním fotografování venku nezamlžuje, zamlží se až po příchodu do teplé místnosti.

  • #8055
   MzM
   Host

   Mezikroužky jsou jednoznačně nejlepší co se týče poměru výkon/cena. Sice hned nezaostříte na nekonečno, ale to u makra snad ani není potřeba. 🙂
   Makro předsátky přidávají do soustavy optiku, která za rozumné peníze nedává dobré výsledky. Reverzním kroužkem ztratíte možnost automatického ostření a u Canonu nevím, jak to bude s clonou – takové makro pro masochisty. Existují reverzní kroužky s přenosem elektrických signálů, ale za ty peníze je lepší koupit ty mezikroužky.

  • #8060
   Šárka
   Host

   Tak situace se trochu změnila a budu kupovat v dohledné době asi nikon D5500. Kdo má zkušenosti s těmi mězikroužky a může doporučit zn. Koukala jsem, že jich je větší výběr – Meike, JJC, Kenko, Fuji ….. je v nich nějaký velký rozdíl v kvalitě? Jsou i různé 10, 16 nebo sada 12, 20, 36….. Co by bylo tak nejlepší na ten hmyz nebo panenky v přírodě?
   Šárka

  • #8071
   Olda S.
   Účastník

   Mezikroužky jsou pro začátky s makrofotografií tou nejvhodnější variantou. Prodávají se jednotlivě nebo v sadě různých délek, ty se dají vzájemně kombinovat a právě kombinací různých délek si řídíte poměr zvětšení. Sada je tedy univerzálnější. Mezi značkami zásadní rozdíl nevidím, ale mohu se mýlit, s mezikroužky už několik let nefotografuji a aktuální nabídku nemám vyzkoušenou, fotil jsem s mezikroužky Meike.

  • #8084
   Šárka
   Host

   diky i tady za radu. Takže když koupím set s 2 objektivama, tak k nim můžu pak přidat i ty mezikroužky a vlastně si tím zvýším třeba 55 na 81 nebo 200 na 236?

  • #8085
   Šárka
   Host

   A když to obrátím, tak můžu fotit makro?

  • #8086
   Olda S.
   Účastník

   Ne, mezikroužky neovlivňují ohniskovou vzdálenost. Pokud je dáte na objektiv o ohnisku 50 mm, bude to pořád ohnisko 50 mm. Pomocí mezikroužků docílíte toho, že váš objektiv bude schopen zaostřovat na kratší vzdálenost a fotografovaný objekt bude na fotce větší.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 11 vláken odpovědí
 • Téma ‚makro předsádka’ nepřijímá nové odpovědi.