Makro – zrcadlovka či kompakt

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? Makro – zrcadlovka či kompakt

 • Toto téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel david a poslední změna proběhla před 8 roky.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #6093
   Jana
   Host

   Na začátek musím zmínit, že mám načtenu většinu článků z tohoto webu i jiných zaměřených na fotografování a nejsem o nic moc moudřejší než předtím. Rady známých mi také moc nepomohli, jedna fotografka mi dokonce doporučovala ať si nepořizuji nic jiného než mobil, což se mi zdá jako ten nejdivnější nápad i vzhledem k ceně. Obracím se na forum, protože už ani nevím jestli se mám pustit do kompaktu, zrcadlovky či něčeho jiného.

   Od mala mě fotografování baví, ale nemůžu říct že mám nějaké větší znalosti ohledně správného technického provedení fotek, dělám to hlavně pro zábavu a dokumentaci, velice ráda experimentuji. Doposud mám zkušenosti s Canon PowerShot Sx150 IS (mobil nepočítám), kde z nějakého důvodu funguje velice špatně automatika, takže o nastavení, závěrky clony a ISA popřípadě intenzity blesku se musím obvykle postarat ručně, což je v některých situacích velice nepraktické.

   Než se dostanu k samotným specifikům co od „nastávajícího“ fotoaparátu představuji, uvedu pár důvodů, proč mi moje dosavadní technika nestačí. K mobilu takto, využívám ho v situacích, kdy potřebuji vyfotit něco v malém prostoru, či při nějaké nečekané situaci, na mobil dělá velice hezké fotky ale často je ostrost i šum na fotkách znát a u focení malých objektů záleží na štěstí zda-li se rozhodně zaostřit na to místo, které požaduji či nikoli. U Momentálně nejvyužívanějšího Canon PowerShot Sx150 IS je pro mě nejvíce omezující šum na fotkách, který při nastavení ISO nad 100 je výrazně viditelný a není možné udělat z fotky ořez, také musím díky tomu při horším osvětlení, a to je bohužel v tomto případě vše kromě ostrého poledního slunce nebo silného reflektoru cokoli, jinak musím buď hodně obětovat hloubku ostrosti nebo dlouhou dobu expozice, pohybující se objekt je takřka „nevyfotitelný“. Při focení mě velice irituje blesk, když potřebuji vyfotit malý objekt na malou vzdálenost, tak umístění blesku způsobí, že objektiv udělá stín minimálně přes třetinu fotky a i fotoaparát je limitován vzdáleností, jak může ostřit a díky výše zmíněným problémům nemůžu udělat fotku z větší dálky a později udělat pouze ořez s požadovanou částí.

   Mohla jsem ještě dříve zmínit, že fotím hodně hmyz, chovám i dost tropických druhů a potřebuji se zaznamenávat svůj chov i pro „vědecké“ účely a malé často hbité nymfy nemůžu vyfotit ani když stojí na místě, protože jsou jednoduše moc malé, je to celkem důležité pro rozeznání pohlaví atd.. Mám hodně zajímavých příležitostí pro fotografování od sportovního létání přes „exotické“ dovolené až po můj chov, kde potřebuji určitý standart obrazového materiálu.
   U zrcadlovek vidím výhodu ve variabilitě a kvalitě k poměru ceny. O bezzrcadlovky s výměnnýmy objektivy neuvažuji kvůli vysoké ceně mám k dispozici pouze kolem 10 000 Kč. U kompaktů je veliká výhoda samozřejmě ve skladnosti snadné manipulaci a ceně, ale bojím se, že ale bojím se že by nebyly schopny fotit makro tak dobře jak potřebuji. Výběr nechci uspěchat, abych se nenechala nachytat protože to bude pro mě „kamarád“ na hodně dlouhou dobu, nevím jakou výdrž mají dnešní fotoaparáty na trhu, ale toto je věc, která se nějak vybrat moc nedá.

   Děkuji za přečtení mé vyčerpávající slohové práce, někdy je velký výběr spíše přítěží než pomocí, děkuji za jakoukoli pomoc.

  • #6131
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den a díky za mail! No, ono to je vlastně několik chyták v jednom, ale ten hlavní zní: Vámi zmíněná disciplína – focení hmyzu – nesporně patří k těm vůbec nejtěžším disciplínám, které se neobejde bez přece jen určité investice do vybavení (a skoro bojím, že do 10 000 to prostě nepůjde) a také, což je druhá věc/chyták, nepůjde to bez opravdu poměrně značných dovedností v ovládání stroje – je potřeba vědět, jak vypnout blesk, jak pracovat s časem, clonou atp…
   Přiznávám, že v makru se moc neorientuji, tedy vlastně neumím poradit nějakou rozumnou variantu objektivu, ale v zásadě to bez něj asi moc nepůjde – a skoro by bylo dobré pořídit si nějakou zrcadlovkou s alespoň jedním objektivem, a pak přikoupit něco spicializovaného…
   A ještě jedna poznámka: kamarádka fotografka nebyla zase tak úplně mimo s onou radou vše vyřišit nákupem mobilu, obecně platí, že např. iPhone 6 fotí v zásadě velmi podobně jako cokoliv do cca 8 000 korun. Jen bych k němu asi koupil objektivy – tu se můžemte podívat, jak to vypadá, když se iPhonem fotí včela: http://www.fotoguru.cz/ipro-lens-iphone-recenze/
   Koupit už pořádnou výbavu dle mého moc nejde pod 20, spíš 30 000 korun…
   Držím palce,
   JR

  • #6138
   MzM
   Host

   Tím, jak dostat co nejlepší výsledek za co nejmíň peněz se zabývám prakticky pořád. Takže můžu aspoň malinko nasměrovat.

   Pokud máte dost peněz, rady bývají relativně jednoduché. V opačném případě se člověk musí nějak rozhodovat. Napadlo mě několik řešení/cest.

   Varianta – chci nový fotoaparát. Pokud možno univarzál. Vzhledem k ceně asi z druhé ruky (osobně ověřená cesta, nebál bych se jí). Chci fotit makro + další běžné věci. Z toho mi vychází „entry level“ (základní) zrcadlovka + základní objektiv + na makro mezikroužky + externí blesk. Vezmu-li např http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=422582 (nebo klidně ekvivalent v Canonu), mám pokryto „ostatní focení“ + makro kroužky cca 1500 a zbývá blesk (cca 2-3000) – takže do 10000 se nevlezu. Ale dal by se možná sehnat foťák jen s jedním objektivem, případně 55-200 z inzerátu prodat. Zase by to možná byla škoda, protože zrovna 55-200 je opticky povedený. Stroj je už relativně starý, nic méně obraz bude výrazně lepší jak ze zmíněného kompaktu.

   Varianta – nechám si svůj kompakt, ale potřebuju na hmyz blýsknout tak, aby kompakt pořídil dostatečně kvalitní fotku. Koupil bych externí blesk, který je možno odpálit dálkově zábleskem. Buď budu hodně šetřit a pořídím to nejlevnější, co můžu (třeba YN 560- cca od 1800 Kč -eBay) nebo trochu připlatím a naplánuju si na který foťák se mi v budoucnu bude hodit (Canon, Nikon, Pentax,…) a koupím třeba YN-568 (cca 2500). Pak nastavím blesk tak, aby se odpaloval zábleskem a postavím blesk tak, aby svítil na hmyzáka z boku, optimálně přes nějakou rozptylku. Světla bude dost, časy krátké, ISO nízke, obraz bude OK. Kompakt má pro makro jendu výhodu a tou je velká hloubka ostrosti při makru. Té se se zrcadlovkama dosahuje opravdu hodně těžko. Navíc by se pořídil akorát blesk.

   Ještě jsem narazil na D300 s bleskem http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=421722, ale tam by bylo potřeba dokoupit aspoň mezikroužky a do 10000 Kč se taky nevlezu. Zase se otvírají možnosti použití starších objektvů (i makro), a mnohé další možnosti.

   Na požádání vyrobím nějaké „makro“ demo s kompaktem a externím bleskem. Případně pokud se pohybujete v Brně a okolí můžu předvést kompakt i „levnou“ cestu se zrcadlovkou.

   • #6308
    Jana
    Host

    MzM: V Brně budu tuto neděli 22.5 celý den, pokud budete mít čas ukázka by se mi líbila. 🙂

    • #6315
     MzM
     Host

     Počasí by mohlo vyjít, napište mi prosím ještě na [email protected] domluvíme podrobnosti.

  • #6307
   Jana
   Host

   Děkuji za rady, momentálně se mi podařilo dostat dotaci na koupi kolem 30 tisíc kč. Zeptala jsem se ještě pár lidí a setkala jsem se zase s odlišným názorem na výběr techniky. Mobil je velice diskutabilní, mít iphone hned si k tomu pořídím objektivy a nebudu nic řešit, ale nákup samotného stroje, který by byl srovnatelný s tím co mám by také nevyšel ve výsledku nejlevněji. Další věc co mi řeklo víc lidí že s nároky co mám by mi mobil přestal stačit po nějaké době.

   Věřím focení hmyzu není nejjednodušší, když vezmu v potaz hlavně to co fotit „potřebuji“ vynechám to když budu fotit pro zábavu či v terénu. Potřebuji zachytit i ty nejjemnější části, například některé objekty mají i pod 1 mm články nymf, stigmata atd., pro to je dobrý i již preparovaný materiál alespoň se nehýbe.

   Nakonec jsem se bavila s jedním fotografem ten mi doporučil tuto sestavu(http://www.megapixel.cz/canon-eos-700d-18-135mm-is-stm ; http://www.megapixel.cz/sigma-105-mm-f-2-8-ex-dg-os-hsm-macro-pro-canon-uterka-sigma-zdarma a mezikroužek, který z toho udělá opravdu“ mikroskop“ k tomu nemám odkaz bohužel), ovšem ta přesahuje dokonce i limit 30K, i když ne nijak kriticky, ale nevím kde je hranice kdy příplatek navíc za dražší vybavení k něčemu bude či vyjde na stejno levnější varianta. Na druhou stranu nebojím se investovat do něčeho náročnějšího jednak v dnešní době je dostatek foto kurzů k dispozici a také mám dost času a experimentováním se to dá vychytat.

  • #6321
   david
   Host

   No, ono toho vybavení je zapotřebí vícero. Já to jen tak zkoušel a velmi rychle se ukázalo že bez kvalitního stativu, radiové spouště ( IR je omezující) , makrosáněk a kruhového blesku na objektiv to nikdy nebude ono.

   Ale s heliosem + 36+20+12 mm mezikroužek to taky šlo. Výhoda starých skel je že mají clonu na kroužku a není třeba nic řešit, čip v redukci zařídí že foťák si myslí že má v mým případě clonu 1,7 napevno.
   Nebo nějaký reverzní adapter a použít normální zoom opačně, dá se to kombinovat s makrobleskem. Ten se ale podle mě dělá jen pro Canon. Zoom nahradí do jisté míry makrosáňky, dá se ostřit zoomem a pak může být obyč stativ co lze otočit hlavou dolů .
   Dálková spoušť je nezbytná , to se jinak nedá.
   Skoro bych doporučil prohledat Paladix a najít něco z druhé ruky, je tam docela slušná nabídka. A to tělo, to je skoro jedno, možná bych si dal za kriterium aby se dalo připojit k externímu zařízení , třeba tabletu a ostřit na něm ve větším formátu zobrazení. A prosvícení zaostřených hran co mám na sony A65 je taky dobtá věc pro tohle.

   Ale berte mě s rezervou, popravdě jsem u makra ležel na břiše a zaostřoval to z ruky, jen tak pro seznámení co to vlastně je . Přistály mi doma mezikroužky , tak jsem zkoumal k čemu je to dobré. Dál jsem se nepouštěl, poté co jsem prozkoumal jak to jde ,co vše by to chtělo za výbavu a ještě s naučit jak se ten hmyz jmenuje a kterej je vzácnej, kde bydlí, v kolik vyleze…

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Makro – zrcadlovka či kompakt’ nepřijímá nové odpovědi.