Megapixely – jak je to doopravdy

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? Megapixely – jak je to doopravdy

 • Toto téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MzM a poslední změna proběhla před 7 roky a 5 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #8124
   Mira
   Host

   Ve článku,jak kupovat foťák a nenaletět je mimo jiné psáno..
   Cituji „Ale: Cena za více megapixelů je poměrně značná – více pixelů znamená obvykle vyšší šum, tedy někdy i poměrně zásadní úbytek kvality při hodnotách ISO již kolem 1600 (přeložím pro ty, kdo se teď mírně ztratili: v horším světle budou fotky z foťáku s více megapixely o chlup méně kvalitní než z foťáků s méně megapixelovými čipy).

   Nějak se mi to nezdá. Je to snad obráceně.Vyfotím li něco Canonem EOS 400D (10Mp) a Canonem EOS 600D
   (18Mp) při stejných podmínkách a hodnotě ISO tak více megapixelů neznamená vyšší šum.Máme doma oba fotoaparáty tak tomohu porovnat.
   Myslím , že je to napsané omylem obráceně.

  • #8125
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den,
   díky za komentář! Ano, to je zajímavé srovnání a máte určitě pravdu, Canon 600D šumí méně než Canon 400D. Ale: ono to je technologickým pokrokem – jeden z nejvýraznějších „pokroků“ vývoje foťáků jsou lepší výkony v oblasti ISO. Tedy novější model prostě zvládnou více (stejný šum při vyšším ISO = méně šumu při stejném ISO). A nevylučuje to tedy onen zmiňovaný chyták: když nacpete na obdobný čip více pixelů, bude více šumět…
   Zdravím, JR

  • #8139
   MzM
   Host

   Ono jde o prostou fyziku. Více pixelů na stejné ploše znamená menší světlocitlivou buňku. Menší buňka při stejném osvětlení zachytí méně fotonů. Protože je světlo kvatnované, tak čím méně fotonů pochytáte, tím víc je výsledek zatížen šumem. (viz např. https://en.wikipedia.org/wiki/Shot_noise) S tímhle šumem se technologicky nedá nic dělat (kromě nějakých šikovných algoritmů). Pak do toho šumí ještě zesilovače a teplo, atd atd. Tohle nové technologie postupně zlepšují.

   Další věc je, že z více pixelů se dostane více „informací“ a nějakým šikovným algoritmem se dá i pochytaný šum nějak korigovat. A jsem přesvědčen, že se tak děje vždy – tedy nikdy nedostanu na kartu to, co pochytá čip a vždy budou data z čipu prohnána nějakým tím šikovným algoritmem.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Megapixely – jak je to doopravdy’ nepřijímá nové odpovědi.