Na který fotoaparát přejít z kompaktu Samsung EX2F?

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? Na který fotoaparát přejít z kompaktu Samsung EX2F?

 • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Petr Labus a poslední změna proběhla před 7 roky a 11 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #6360
   Petr Lábus
   Host

   Dobrý den,
   řeším dilema na který fotoaparát přejít z kompaktu Samsung EX2F, který bych si chtěl nechat pro děti či ho vozit na focení při výletech na kole a podobně. Rád bych konečně začal „pořádně“ fotit, zejména rodinné akce, výlety, oslavy atp. Nečekám, že by ze mě byl nějak zapálený fotograf, ale zase ne úplně amatérsky.

   Původně jsem chtěl jít do nějaké zrcadlovky, nejspíš Canon 700D/750D se setovým objektivem, ke kterému bych pak mohl v případě potřeby dokoupit další objektiv. Bojím se ale trochu skladnosti a velikosti zrcadlovky, zvláště při použit nějakého univerzálního objektivu s větším zoomem. Pak jsem objevil ultrazoomy např. Sony CyberShot DSC-RX10 či Panasonic Lumix DMC-FZ1000. Tam si myslím, že je jejich velikost skoro stejná jako u zrcadlovek, jen možnosti rozšíření o další objektivy jsou nulové. Výhodou by byla asi cena.

   K tomu všemu ještě váhám nad systémovým kompaktem Sony A6000, u něhož bude asi problém s rozšířením o další objektivy. (Cena, nabídka).
   Co jsem načetl na internetu, údajně pořád je celkem velký rozdíl v kvalitě snímku pořízených snímačem APS-C nad 1″ / CX či 4/3, ale asi u všech bude kvalita lepší než u Samsungu EX2F.

   Tak a teď babo raď. 🙂 Asi největší problém u mne je ten, že sám nevím, kam se bude můj zájem o fotografování vyvíjet. Nemáte nějaký argument, který by moje dilema rozsekl?

  • #6361
   Jan Rybář
   Správce

   Zdravím, no jo, to jste, myslím, opravdu zcela přesně popsal základní linii úvah, které řeší mnoho lidí… Jediný snad možná argument, který bych dodal je, že pokud byste toužil po něčem opravdu malém/kapesním, ty jednopalcové stroje vlastně fotí překvapivě dobře Canon G7 X ii, Sony RX100 iii/iv. Ano, jasně, APS-C má výrazně větší čip a obecně z nich vytáhnete (z definice) vždy víc, ale, což je ten argument, v okamžiku, kdy víte, že půjde o více méně nenáročné focení rodiny na dovolené, rozdíl nebude drastický…
   Ty ultrazoomy já osobně moc nemusím, ale zrovna tyhle dva nechci nějak kategoricky odmítat, protože je osobně neznám, zrcadlovka je pořád nejlepší cesta v poměru cena/výkon, no a ty bezzrcadlovky jsou vždy trochu na hraně… Ještě zvažte Fujfilm X-E2…
   Držím palce,
   JR

  • #6370
   Radek
   Host

   Dobrý den pane Lábusi,
   přímo před několika dny jsem řešil navlas stejné dilema. Starý kompakt s malým čipem už dosloužil. Chtěl jsem nějaký fotoaparát, se kterým budu mít možnost se posunout o kousek dál (pokud mne to bude bavit). Ve finále mého výběru skončily kompakt Canon G7 X mark II a bezzrcadlovka Olympus OM-DE-10 Mark II. Nakonec jsem se rozhodl pro Olympus.
   Dosud nevím, zda jsem zvolil správně, ale níže mohu uvést několik argumentů, které jsem bral jako amatér v potaz při rozhodování , třeba se necháte některými z nich inspirovat (děkuji tímto p. Rybářovi za některá doporučení):
   – Zrcadlovku jsem jsem váháním zavrhl kvůli rozměrům a skladnosti. Dost výletů absolvuji po svých či na kole a na co mi bude sebelepší aparát, pokud bude ležet doma. Jen hmotnost už není takový problém – díky použití lehkých plastů zrcadlovky ani běžné objektivy moc neváží. A na profi dráhu fotografa se taky nechystám.
   – Kvalitní kompakt s čipem 1″ jsem dlouho zvažoval. Zde převládla jediná obava – co když mě focení opravdu chytí a budu chtít fotit snímky, na které už kompakt nestačí? Většina s cenově dostupných přístrojů má rozsah zoomu do cca 80-100mm. Avizovaný Nikon DL24-500 s velkým snímačem i zoomem má zas již rozměry menší zrcadlovky – jen za vyšší cenu.
   – S bezzrcadlovkami to bylo na počátku ještě těžší – nepřeberná řada modelů a parametrů. Pak jsem se podíval na výběr (i ceny) objektivů a bylo hned jasněji. Sice každý z výrobců bezzrcadlovek nabízí v ceně 10-20 tis. kvalitní přístroj i s nějakým (obvykle méně kvalitním) základním zoomem. Ale pokud se podíváte na možnost dokoupení dalších, popř. lepších skel, je zde u většiny značek zatím poměrně malý výběr a hlavně (pro začínajícího amatéra) vysoké ceny.
   Bezzrcadlovky s APS-C snímačem, či dokonce větším, se sice mohou (dle odborných recenzí) kvalitou měřit se zrcadlovkami, jenže rozměry jejich těl s nasazenými APS-C objektivy jsou u nich obdobné jako DSLR, a většinou to pak nejsou žádné „kompakty s výměnnými objektivy, jak se jim někdy říká.
   – Jako začínajícího amatéra mne nakonec oslovily aparáty formátu Micro 4/3 (MFT) firem Olympus a Panasonic. Na jednu stranu o něco menší snímač oproti APS-C (ovšem mnohem lepší oproti mému starému kompaktu s čipem 1/2,3), ale díky tomu i o dost menší tělo i objektivy. A navíc díky delší historii tohoto formátu i poměrně značný výběr různých objektivů (oproti konkurenci) s cenami začínajícím už od cca 4,5 tis Kč, až po profi skla za desítky tisíc. A to i od třetích výrobců (Sigma, Tamron, Samyang). Zvolil jsem nakonec zmíněný Olympus – částečně kvůli právě probíhající letní slevové akci. Rovněž i kvůli rozměrům – se setovým pancake zoomem 14-42 mm se mi vejde ledvinky u pasu či do větší kapsy u bundy. A taky jsem trochu technický hračička, proto mne zaujala nepřeberná škála různých možností nastavení všemožných parametrů- i když třeba časem zjistím, že z velké části nevyužitelných :), ale aspoň budu mít prostor pro experimentování.
   Takže nakonec přeji šťastnou ruku při výběru…

  • #7075
   Petr Labus
   Host

   Dobrý den, tak mi nakonec ve výběru náhrady za Samsung EX2F zůstaly podobně jako panu Radkovi dva fotoaparáty: kompakt Canon PowerShot G7 X Mark II a bezzrcadlovka Panasonic Lumix GX80 se setovým objektivem Panasonic Lumix G Vario 12-32mm F3.5-5.6.
   Na kompaktu se mi líbí světelnost, větší zoom a rozměry, na bezzrcadlovce větší snímač, možnost rozšíření o další objektivy. Nevím ale jestli to vůbec někdy využiji.
   Problém je i že uvedené foťáky si nemůžu osobně „osahat“. V okolí mého bydliště není fotoprodejna, kde by se na ně dalo mrknout. Tak stále váhám, do čeho jít.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Na který fotoaparát přejít z kompaktu Samsung EX2F?’ nepřijímá nové odpovědi.