Nikon d3300 Vs d5300

Označeno štítky: , ,

 • Toto téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Olda S. a poslední změna proběhla před 7 roky a 2 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #9268
   Denisa Jurčíková
   Host

   Dobrý den,
   Váham mezi zrcadlovkami d3300 a d5300. Bude to moje 1.zrcadlovka, čili jsem začátečník, ale focení mě baví a chci se tomu věnovat více, čtu literaturu apod. Plánuji si k němu dokopit nikkor 50mm 1.8g a fotit jídlo, portréty časem i pro blog. Mezi zrcadlovkami je při jejich podobnosti, větší cenové rozpětí, vyplatí se investovat do d5300? I s přihlédnutím k tomu, aby foťák, co nejdéle „držel krok“ ?
   Děkuji za odpověď.
   Jurčíková

  • #9273
   Mirek
   Host

   Ahoj, něco před půl rokem jsem měl podobné dilema a kupodivu, když jsem pročítal různé informace, tak nakonec jsem si nevybral ani jeden. Osobně si myslím, že nejlepší základní zrcadlovka na trhu je Pentax-K 50 (to že má rozlišení 16 MP o proti Nikonům není žádný problém hl. když chceš fotit jen blog, tam ti bezproblémů bude stačit i polovina). Je hl. utěsněný a to i základní objektiv, tak si ho můžeš vzít kamkoliv na cesty, tělo je kovové pokryté dost kvalitní plastem, na těle za dobu používání nemám ani škrábaneček a to nejsem extra opatrný. Dále o proti Nikonům má možnost živého histogramu, což pro začátečníka je dost důležité, třeba při nočním focení ze stativu, vidíš přepaly a popř. zda využíváš celý dinamický rozsah. Pentax má také objektiv 50 mm 1,8, a cena se pohybuje kolem čtyř tisíc a není to vůbec zlý objektiv, ale spíš bych ti doporučil si koupit 35 mm objektiv jelikož nebudeš mít fullframe a po přepočtu z 35 mm dostaneš klasickou padesátku, která je přibližně rovna lidskému oku.

   • #9275
    Jurčíková
    Host

    Ahoj,

    děkuji za tip. Podívala jsem se na něj, přesto mé dilema zůstává. Váhám hlavně kvůli wifi a ceně – Pentax wifi nemá a stojí skoro stejně jako nikon d5300.
    Proto mě zajímá, zda kromě wifi a výklopného displeje má d5300 co více nabídnout, nebo jsou rozdíly mezi nimi pro začátečníka (který se ale focení chce více věnovat a rád by, aby mu zrcadlovka vydržela co nejdéle) nedůležité? Popř. co myslíte, stojí výklopný displey a wifi za vyšší cenu?

  • #9276
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den, Nikonu D5300 bych se už poměrně kategoricky doporučil vyhnout, přece jen už má pár let za sebou, Nikon D3300 dá fotky lepší.. Pentax posoudit neumím, tenhle jsem v ruce neměl… Zdravím, JR

  • #9282
   Olda S.
   Účastník

   Mirku, zrcadlovka s živým histogramem??? Nějak si nedovedu představit, jak by to bylo technicky proveditelné.

   Deniso, je to tak, jak píše Jan, Nikon D5300 je už poměrně letitý. Oproti modelu D3300 nabízí navíc zejména větší a výklopný displej, trošku více vykrojený grip (lépe se drží) a větší počet AF bodů (to má význam pouze při fotografování pohybu), umí HDR a má GPS.

  • #9284
   Mirek
   Host

   Výhody výklopného displeje vidím akorát při focení v terénu ve špatných polohách, např. ze stativu blízko země, člověk se nemusí k tomu, tak naklánět, aby viděl co fotí a jak má nastavenou scénu, ale nic zásadního. Výhodu v neodklapovacím displeji vidím, že si ho aspoň omylem neurazíš, i když mi to příjde dost nepravděpodbné. Wifi, mi osobně přijde dobré akorát, tak jako náhrada dálkového odpalovače mobilem (univerzální odpalovač od megapixelu vyjde cca na 350 Kč), na druhou stranu absence Wifi zaručuje, že aspoň člověk nedává každou blbost na internet a nejdřív si to pořádně v PC prohlédne, stejně více méně každá fotka před publikací musí project skrz nějaký program (zoner, photoshop,…) nejsem žádný profesionál, takže tady můžu být poopraven, ale více méně každá fotka potřebuje nějak vytáhnout (světlý/tmavý bod, zvýraznit/ztlumit barvy, snížit/zvýšit kontrast, atd.). Co se týče toho, aby dlouho vydržela a on nebude stagnovat s fotografickým zlepšením, tak spíš doporučuju stroje mezi (20-30 tis i setovým objektivem). Jinak samozřejmě může za rok zrcadlovku prodat a pořídit si novou, překupníci jako je megapixel či fotoškoda je vykupují pokud jsou v hodně pěkném stavu za cca 60% pokud ji střelíte sama dostanete víc, ale u nich je zase jistota odkupu. Já si na začátku špatně vybral a místo objektivu 18-135 mm jsem si koupil dva 18-55 a 50-200 mm, což mi moc nevyhovovalo, tak jsem jim je tam střelil a koupil jsem si bazarovou 18-135 mm.

  • #9287
   Mirek
   Host

   Oldo nevím, jak si svůj příspěvek myslel, zda tě to zajímá a chceš to popsat, tak doporučuji použít google, nebo zda si chtěl jen podrýt mé tvrzení tím, že pokud nevíš, jak by to mohlo fungovat, tak to fungovat nebude, ale ujišťuji tě, že to normálně používám a právě Nikonům tohle chybí a proto to možná neznáš.

  • #9292
   Olda S.
   Účastník

   Mirku, máš pravdu, omlouvám se. Já prostě se zrcadlovkou fotím výhradně přes hledáček a tam pochopitelně žádný histogram není a ani být nemůže. Po devíti letech fotografování s DSLR jsem dnes poprvé zkusil focení přes zadní displej a hle, i na Nikonu D700 funguje reálný histogram, ale na D7200 nefunguje. Ještě zkusím D500, ten je podstatně novější a mělo by to tam být také. Ještě jednou se omlouvám, opravdu to funguje.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
 • Téma ‚Nikon d3300 Vs d5300’ nepřijímá nové odpovědi.