Nový fotoaparát Nikon

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #5985
   Jana
   Host

   Dobrý den pane Rybáři,
   absolvovala jsem s Vámi 2 skvělé kurzy fotografování a velmi ráda čtu Vaše články. Od začátku mého fotografování s Nikon D7000 jako skoro začátečník (budou to cca 3 roky) se potýkám s problémem ostrosti. Nejdříve jsem to připisovala mé neznalosti, ale po absolvování kurzů, hodně načtených materiálů a hlavně praktických cvičení si troufám říci, že tomu obstojně rozumím. Vše funguje jak potřebuji, světlo, čas….ale bohužel mé fotograie nejsou 100% ostré, často ani při základním auto režimu (ten normálně nepoužívám, ale když už mě to naštve, tak to zkusím – alespoň obyčejnou základní fotku mít ostrou – ale ani to se moc nedaří). Pořídila jsem si i lepší pevný objektiv – fotografie se o něco zlepšily, ale stále to není ono. Už jsem nad tím zlomila hůl a uvažuji o koupi jiného těla. Líbil se mi z Vašeho článku fotoaparát Nikon D5500. Myslíte, že to má smysl a že by to mohlo pomoci? Že by sedmičková řada Nikon nebyla opravdu tak dobrá?! Moc děkuji a přeji hezké dny a spousty dalších skvělých fotek a také článků!

  • #5986
   MzM
   Host

   Než zahodíte D7000 zkusila jste nějaký „laboratorní“ test (jako např http://regex.info/blog/photo-tech/focus-chart), to znamená, ostřit na něco šikmého a na výsledné fotce se podívat, kam to skutečně zaostřilo? Případně pak použít něco co se v menu dá najít jako „AF fine tune“?
   Nebo prostě vzít objektiv a tělo a prodejci říct, že to ostří špatně. Existuje služba, kde provedou korekci.

  • #5988
   Martin
   Host

   Nikony řady 7ooo rozhodně nejsou horší než řada 5000 a nevím o tom, že by měly nějaké zásadní problémy s ostřením, ale stát se to pochopitelně může a právě kombinaci Vašeho těla a objektivu to mohlo postihnou. Souhlasím s MzM. Před definitivním zatracením foťáku si ostrost řádně ověřte. Stačí si najít obyčejný plaňkový plot, stoupnout si k němu pod úhlem 45°, pokud máte stativ, tak ho použijte (při focení ze stativu vypněte stabilizaci objektivu, pokud jí má). Nastavit AF-S, vybrat středový ostřící bod, objektiv na plnou světelnost, zaostřit na prostřední plaňku. Pokud nebude ostrá, dá se to u D7000 do jisté míry vyladit, nebo se obraťte na servis. Pokud budete mít opravdu smůlu, může Vám špatně ostřit i nový D5500, ale ten si sama nevyladíte.

  • #5990
   Jana
   Host

   Moc děkuji za rady. Přímo takovýto laboratorní test jsem nezkoušela, ale samozřejmě jsem zkoušela spousty detailních zkušebních fotek. Vyzkouším tedy 🙂 už jsem se totiž tolik navztekala, že už jsem neměla sílu to moc řešit dál.

  • #5991
   MzM
   Host

   No, kdybyste D7000 náhodou přece jenom zahazovala, řekněte kam, půjdu se tam podívat. 🙂

  • #6088
   Jan Rybář
   Správce

   Jano, zdravím Vás a omlouvám se, že odpovídám tak pozdě (byl jsem mimo ČR) – a díky moc pánům, že to vše napsali už za mě… Takto na dálku opravdu těžko říci, čím by to mohlo být, ale obecně tyhle foťák by měly fungovat mnoho let v zásadě bez problémů… Tedy vyzkoušejte nějaký onen ostřící test a zkuste „vědecky“ vybádat, zda ten foťák opravdu má nějaký problém… Zdravím, JR

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
 • Téma ‚Nový fotoaparát Nikon’ nepřijímá nové odpovědi.