Objektiv na noční oblohu

Úvodní stránka Fotofórum Objektivy k zrcadlovkám Objektiv na noční oblohu

 • Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MzM a poslední změna proběhla před 6 roky a 8 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Příspěvky
  • #12348
   Kateřina
   Host

   Dobrý den,

   chtěla jsem se zeptat, jakým objektivem by se nejlépe dala vyfotit noční obloha? Ať už měsíc, či hvězdy nebo „star trails“ a případně jaké nastavení fotoaparátu(Nikon) použít?

   Také jestli se stejný objektiv dá použít na focení kytiček, včeliček a takové té malé havěti.

   Děkuji 🙂

  • #12356
   MzM
   Host

   Hvězdy jsem snad ještě nefotil, ale:
   Hvězd chci vidět hodně (většinou), takže kratší ohniskové vzdálenosti. Dokážu si představit, že hvězdy zvládne i ten 18-55, na 18mm bych nastavil clonu 5.6 (protože má i dostatečně ostré kraje – na dotaz rozvedu) a na n pokusů zkusil jaký je potřeba čas. Bodové hvězdy budou asi trochu problém, to je na delší diskusi.
   Stativ je naprostou nezbytností (nebo foťák nějak položit – prostě z ruky to nejde), časy budou řádově desítky sekund i více. Automatika hvězdy na 999 promile taky nezvládne. Takže čas nastavit ručně. Možná vyjdou hvězdy i dostatečně bodově. ISO mít co nejnižší (nebo aspoň rozumně nízké), jinak foťáky šumí a hvězdy se ztrácejí.

   Star trails – tam buď dost přiclonit, aby vycházely dlouhé časy, nebo se používá skládání více expozic.

   Pak bude taky nějaká práce s postprocesem, tipnu, že i dost specifická, zvlášť pokud se budou skládat expozice. To budou muset poradit jiní.

   Měsíc je jiná kapitola. Měsíc je totiž dost jasný objekt. S tím už jakési zkušenosti mám. Na měsíc je zase potřeba ohnisko „co nejdelší“, jinak bude někde (uprostřed) malá blecha. Když jsem fotil měsíc posledně, tak jsem se akorát opíral o rám okna, takže stativ není úplnou nutností, ale je to s ním výrazně jednodušší. Měl jsem DX foťák na něm 300mm objektiv f/4.5, iso 200 a časy vycházely kolem 1/125 – 1/200s. Což se snad dá se stabilizací i z ruky. I na DX s 300 objektivem nebyl na fotce Měsíc úplně veliký a rozumný obrázek byl z celé fotky celkem malý výřez.
   Na chytrém webu jsem si přečetl, že úhlový průměr Měsíce je asi 0,5°, takže optimální ohnisková vzdálenost na focení měsíce s DX čipem mi vychází (chvilka počítání, trojúhelníky, siny…) +- 1000 mm – takže navštívit hvězdárnu nebo zkusit nějaký zrcadlový objektiv. Asi by se dalo spokojit i s 600 mm, viděl jsem i 800mm (http://www.ebay.com/itm/Samyang-800mm-Mirror-Lens-800mm-1-80-dx-clean-only-used-a-dozen-times-so-perfect-/332343821102?hash=item4d613c432e:g:F6AAAOSwyNNZkexX).
   Případně nějaké std čočkové objektivy + nějaký ten telekonvertor (rozumněj objektiv např 300mm + 2x telekonvertor (TC) je optický prvek, který prodlouží ohniskovou vzdálenost – objektiv se nasadí na TC a TC se nasadí na foťák)

   Na začátek bych nějaké extra objektivy nepořizoval a zkusil to s tím, co mám…

   Přeju při focení Měsíce a hvězd mnoho zábavy. 🙂

   Ještě dodatek: jeden kolega tvrdil (a já jsem úspěšně vyzkoušel), že při focení z ruky je jistá dávka alkoholu mnohdy lepší jak optická stabilizace objektivu. 😀

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Téma ‚Objektiv na noční oblohu’ nepřijímá nové odpovědi.