Objektív s pevným ohniskom 35 mm vs. 50 mm

Úvodní stránka Fotofórum Objektivy k zrcadlovkám Objektív s pevným ohniskom 35 mm vs. 50 mm

  • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MzM a poslední změna proběhla před 8 roky a 4 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #4669
      Michal
      Host

      Dobrý deň,

      Disponujem fotoaparátom Nikon D3300 so Zoom obj. 18-105 mm. Mám v pláne dokúpiť „pevné sklo“. Rozmýšlam medzi variantov AF-S DX Nikkor 35 mm f/1.8G resp. Nikon 50mm f/1.8G AF-S. Chcel by som sa opýtať na hlavné rozdiely medzi týmito dvoma objektívmi a v akým prípadoch by ste odporučili prvý resp. druhý. A keď sa už pýtam, aké sú hlavné prínosy týchto dvoch objektívoch v porovnaní s univerzálnym 18-105 mm ?

      Ďakujem za názor.

    • #4670
      Jan Rybář
      Správce

      Dobrý den, já bych doporučoval koupit onu pevnou padesátku – je to velmi kvalitní sklo se skvělou kresbou a světelností… Navíc se chová na této kategorii zrcadlovek jako sklo portrétní… Ta 35tka moc smysl nedává, v přepočtu na velikost čipu to je vlastně padesátka, tedy na portéty se hodí méně, než varianta první… Přínos ve srovnání s 18-105 je hlavně v tom, že 1. lépe kreslí 2. má výrazně lepší světelnost, tedy umožňuje fotit v horších podmínkách a pořizovat obrázky s rozmazaným pozadím… Zdravím, JR

    • #4701
      Olda S.
      Host

      Hlavní přínos obou zmíněných pevných objektivů je oproti vašemu zoomu především v podstatně lepší světelnosti, v nepatrném sférickém zkreslení, v lepší kresbě a v menší hmotnosti a rozměrech.

      Pokud váháte mezi dvěma konkrétními ohnisky pevných objektivů a váš současný zoom obě tato ohniska pokrývá, můžete si udělat představu jednoduše tak, že si na svém zoomu lepící páskou zafixujete ohniskovou vzdálenost prvního objekttivu. Proveďte zkušební sérii snímků svých oblíbených motivů. Totéž potom na druhém ohnisku. Uvidíte sám, které ohnisko bude mít pro vaše účely přijatelnější perspektivu. Velmi záleží na tom, kde a jaká témata více fotografujete.

      Já osobně bych si z těch dvou, jako své první pevné sklo, spíše vybral 35 mm, to je na APS-C čipu v podstatě základní objektiv s přirozenou perspetivou. Pro tento objektiv si dovedu představit univerzálnější využití. Padesátka je podle mého názoru pro běžnou rodinnou fotografii zbytečně dlouhá, ale na čistokrevný portrét naopak krátká. Pokud si ale chcete hrát s malou hloubkou ostrosti, bude padesátka rozhodně vhodnější než pětatřicítka.

    • #4820
      MzM
      Host

      Všude se vykládá, jak je 50mm nutné mít, ale osobně jej používám velmi zřídka. Asi je to o tom, co se fotí. Podle mě koupit ne protože to je „nutnost“, ale až pokud si vyzkouším, že ji potřebuju. Možná ho jenom neumím použít. 🙂

      A když je na DX padesátka nutnost, tak na FX je nutnost 80mm? Tohle už jsem třeba nikde tak mohutně propagovat neslyšel.

      Není „padesátka je nutnost“ jen otřepaná fráze, kterou sice všichni kopírují, ale moc pravdy na ní není? A není to z doby filmových zrcadlovek a na DX by to měla být 35mm?

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
  • Téma ‚Objektív s pevným ohniskom 35 mm vs. 50 mm’ nepřijímá nové odpovědi.