Objektiv vs tělo

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 diskutujícího) se naposledy zapojil uživatel  Martin R. a poslední změna proběhla před 2 měsíci.

 • Autor
  Příspěvky
 • #35658

  Martin Pospíšil

  Dobrý den pane Rybáři,
  byl jsem na vašem kurzu focení. Mám Nikon D5100, potřeboval jsem širokoúhlý objektiv na focení interiérů, dle recenzí jsem vybral Nikkor AF-P DX 10-20mm f/4,5-5,6G VR. Objektiv s foťákem nefungoval, resp. fungoval špatně. Na reklamaci mi bylo sděleno, že tento objektiv není s mým D5100 kompatibilní, je to pravda?

  Jakého nástupce D5100 byste mi případně doporučil? Rozumný poměr cena/výkon aby mi s ním fungoval tento širokoúhlý objektiv?

  Je potřeba u mého D5100 nějaká údržba, (čištění snímače DSLR nebo něco jiného) v poslední době se mi zdá, že fotky nejsou tak kvalitní, resp. se objevuje kostičkování – zvláště při focení komplikovanějších struktur – fasáda, zeleň, také třeba když jsem fotil historická auta – vysoký lesk karoserie a v obrysech často obraz kostičkuje.

  Děkuji za odpověď
  Martin

 • #35745

  Martin R.

  Dovolím si odpovědět, ač nejsem p. Rybář. Ano, fotoaparát Nikon D5100 není s objektivy AF-P kompatibilní. Tabulka kompatibility je zde: http://www.makofoto.cz/nikon/objektivy/AF-P_objektivy/AF-P_objektivy.htm

  K druhé části dotazu: jistá údržba každému fotoaparátu prospěje. Jedná se především o očištění přední čočky objektivu (případně i filtru, používate-li ho) . Zadní čočka si očistu žádá méně často, zde bych byl opatrnější, některé objektivy mají povrch zadní čočky náchylnější k mech. poškození. Do domácího čištění čipu bych se raději nepouštěl, svěřil bych to odborníkovi.
  Zda to vyřeší váš problém s kostičkováním obrazu nevěřím. Nečistoty na čipu i na objektivu se projevují jinak.

Téma ‚Objektiv vs tělo’ nepřijímá nové odpovědi.