Objektiv vs tělo

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Příspěvky
  • #35658
   Martin Pospíšil
   Host

   Dobrý den pane Rybáři,
   byl jsem na vašem kurzu focení. Mám Nikon D5100, potřeboval jsem širokoúhlý objektiv na focení interiérů, dle recenzí jsem vybral Nikkor AF-P DX 10-20mm f/4,5-5,6G VR. Objektiv s foťákem nefungoval, resp. fungoval špatně. Na reklamaci mi bylo sděleno, že tento objektiv není s mým D5100 kompatibilní, je to pravda?

   Jakého nástupce D5100 byste mi případně doporučil? Rozumný poměr cena/výkon aby mi s ním fungoval tento širokoúhlý objektiv?

   Je potřeba u mého D5100 nějaká údržba, (čištění snímače DSLR nebo něco jiného) v poslední době se mi zdá, že fotky nejsou tak kvalitní, resp. se objevuje kostičkování – zvláště při focení komplikovanějších struktur – fasáda, zeleň, také třeba když jsem fotil historická auta – vysoký lesk karoserie a v obrysech často obraz kostičkuje.

   Děkuji za odpověď
   Martin

  • #35745
   Martin R.
   Host

   Dovolím si odpovědět, ač nejsem p. Rybář. Ano, fotoaparát Nikon D5100 není s objektivy AF-P kompatibilní. Tabulka kompatibility je zde: http://www.makofoto.cz/nikon/objektivy/AF-P_objektivy/AF-P_objektivy.htm

   K druhé části dotazu: jistá údržba každému fotoaparátu prospěje. Jedná se především o očištění přední čočky objektivu (případně i filtru, používate-li ho) . Zadní čočka si očistu žádá méně často, zde bych byl opatrnější, některé objektivy mají povrch zadní čočky náchylnější k mech. poškození. Do domácího čištění čipu bych se raději nepouštěl, svěřil bych to odborníkovi.
   Zda to vyřeší váš problém s kostičkováním obrazu nevěřím. Nečistoty na čipu i na objektivu se projevují jinak.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Téma ‚Objektiv vs tělo’ nepřijímá nové odpovědi.