Objektivy na focení sportu (fotbal)

Úvodní stránka Fotofórum Objektivy k zrcadlovkám Objektivy na focení sportu (fotbal)

 • Toto téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Martin R. a poslední změna proběhla před 7 roky a 3 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #8634
   Daniel
   Host

   Zdravím profíci i amatéři a další příznivci focení,

   můj dotaz je prostý a jednoduchý.

   Co říkáte na objektivy:
   Sigma 170-500mm 1:5-6.3 APO DG
   +
   Canon EF 100-300 mm f/4,5-5,6 USM
   __
   Oba dva již vlastním.

   V zimě jsem dostal možnost začít fotit fotbalovou FNL. Chci se zeptat na váš upřímný názor… Myslíte, že to bude pro začátek dostačující?

  • #8638
   Jan Rybář
   Správce

   Dane, zdravím Vás – rád bych k tomu něco moudrého poznamenal, ale já ty skla osobně neznám, tedy nemohou soudit.. Zda to na sport stačí? No, záleží na tom, na jakém to máte těle, ale v zásadě pro začátek to jistě půjde… Držím palce, JR

  • #8656
   Daniel
   Host

   Zdravím, mám to na těle Canon 600D. Nejsem profesionál, jsem student, a bohužel mé výdělky přes prázdniny nestačily na výbavu za 500 tisíc.

   Proto jsem pořídil Canon 600D, kde jsem měl v setu od kolegy i tyto dva objektivy. Předtím jsem fotíval, takže v DSLR jsem – si myslím – pokročilý amatér.

   Jen jsem se chtěl zeptat na názor ohledně objektivu, popřípadě, jestli někdo by mi mohl říci více, co obnáší takové focení. Mám zatím zkušenosti jen s motocross, rally atp.

   Nicméně vám děkuji za odpověď

  • #8678
   Olda S.
   Účastník

   Jsem dvorním fotografem domácích zápasů mužstva hrajícího ČFL (byly časy, kdy jsme hráli i 1.ligu – dávno tomu). Ty objektivy neznám, u té staré Sigmy bych si nebyl úplně jistý rychlostí ostření. Pro focení od rohového praporku považuji oba za zbytečně dlouhé. Celou šestnáctku pokryju objektivem 70-200 mm. Ne, opravdu to není krátké sklo. Uvědomte si, že budete ostřit na středový bod. Hlavní fotografovaný objekt bude tedy vždy ve středu snímku, z kompozičních důvodů budete potom nucen řezat. Ořezem se dostanete na zorný úhel, který by poskytnul objektiv cca 300-400 mm. Ta Vaše delší skla by se hodila na focení od středové čáry. Efektní fotky hráče při vhazování či rohovém kopu se dají udělat z výrazného podhledu (v leže) i krátkými ohnisky.

   S krátkými časy to není nutné přehánět, fotbal není tak rychlý, jak na první pohled vypadá. Pro běžné herní situace postačí 1/250 nebo 1/500, skluzy v bahně vycházejí efektně s časy okolo 1/1000 – 1/2000. Fotím vždy na plnou světelnost, měření se zdůrazněným středem, kontinuální ostření, sériové snímání na plnou rychlost.

   Nejlepší fotky jsou ty, na kterých je s hráči zachycen i míč. Fotky bez míče mají smysl pouze tehdy, pokud jde o detaily brankáře chystajícího se na trestňák nebo studie hráče simulujícího faul, čím bolestnější grimasa, tím lépe. Skrumáže, na kterých jsou zachyceni víc než 3 hráči, jsou nepřehledné. V některých redakcích nemají rádi fotky, na kterých jsou příliš zřetelné reklamy.

  • #8686
   Martin R.
   Host

   I já občas zajdu s foťákem na fotbal a souhlasím s Oldou. Sice nefotím tak honosné soutěže, ale na zápasech pralesní ligy (můžu si stoupnout kam chci a kdy chci) mi na cropovém foťáku na pokrytí dění v pokutovém území stačí sklo 70-200. Stejně budeš s ohledem na kompozici ořezávat a ta dlouhá skla moc prostoru k ořezu neposkytují. Spíš než na délku bych se zaměřil na světelnost, ta tvá bohužel není slavná (prostě bez skla 2,8 se fotbal rozumně fotit nedá), ale to časem poznáš sám.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Objektivy na focení sportu (fotbal)’ nepřijímá nové odpovědi.