Objektivy pro focení interiérů

Úvodní stránka Fotofórum Objektivy k zrcadlovkám Objektivy pro focení interiérů

 • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Jindřich Vintr a poslední změna proběhla před 8 roky.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #6681
   Jindřich Vintr
   Host

   Dobrý den, chtěl jsem Vás poprosit o radu, mám dilema, potřebuji fotit hlavně interiéry, s tím, že jsem se podle Vašich recenzí rozhodl pro Canon EOS 700D. Jsem rozhodnutý pro objektiv Canon EF-S 10-18mm F4.5 – 5.6 IS STM, ale zajímá mě, zda-li pro mé účely stačí koupit kit Canon EOS 700D + EF-S 18-55mm DC III, nebo si připlatit a koupit Canon EOS 700D + EF-S 18-55mm IS STM, rozdíl cca 3000 Kč. Neplánuji moc točit videa, případně bych asi použil již zmíněný širokoúhlý objektiv, jedná se mi hlavně o kvalitu výstupu fotek pro web a tištěné propagační materiály (navrhuji interiéry). Přemýšlel jsem nad tím, jestli by ten rozdíl v obrazové kvalitě byl tak markantní. Dále bych se chtěl zeptat, zda-li bych pro tyto účely využil již Vámi zmíněný Canon EF 50mm F1.8 STM, ten objektiv se mi nějak zamlouvá. Děkuji moc za odpověď.

  • #6728
   Martin
   Host

   Interiéry se fotografují pevným, nikoliv však širokoúhlým objektivem. Výslednou fotku docílíte skládáním více dílčích záběrů. Zmíněná padesátka kreslí dobře, ale na APS-C by byla v interiéru možná zbytečně dlouhá, volil bych spíš 28 nebo 35 mm, kratší skla na interiér už nebrat, mají výrazné soudkovité zkreslení.

  • #6739
   Honza
   Host

   Já bych se naopak mnohem více bál skládání „panoramat“ se zkreslenou perspektivou (vlivem malých vzdáleností při fotografování zblízka) než použití širokoúhlého objektivu. Zvolený objektiv EF-S 10-18 mi k tomu přijde jako velmi vhodný, protože má docela dobře zkorigovanou soudkovitost a jeho použití bych se vůbec neobával. Jen bych ho koupil jako „další“ objektiv, jelikož na běžné focení ho moc nevyužijete. K tomu se lépe hodí ten základní zoom 18-55mm.

   Jinak mezi EF-S 10-18 vs. 18-55 nehledejte ani tak rozdíly v kvalitě výstupu, jako spíš rozdíl ve využití. Každý je určený k něčemu jinému. Laicky řečeno, tím 10-18 vyfotíte právě ty věci, které se Vám u 18-55 nevejdou do záběru. S tím budete u interiérů bojovat nejvíce …

   Je to samozřejmě otázka financí, ale z těch verzí 18-55 bych asi volil tu novější verzi IS STM, která je opticky lepší a stabilizátor se může také hodit. Navíc je tuším u setu 700d + EF-S 18-55 IS STM největší finanční úspora + dokoupil bych ten EF-S 10-18 pro focení interiérů.

  • #6765
   Jindřich Vintr
   Host

   Dobrý den, děkuji za rady, to co jste mi Honzo doporučil, jsem si už nějak tak vydedukoval (podle různých recenzí a návodů). Z hlediska ceny a využití to pro mě bude asi nejlepší řešení. Jenom jste mě v tom utvrdil. Díky moc.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Objektivy pro focení interiérů’ nepřijímá nové odpovědi.