Odstraňování šumu a doostřování

Úvodní stránka Fotofórum Úpravy fotografií Odstraňování šumu a doostřování

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 diskutujícího) se naposledy zapojil uživatel  Mýla a poslední změna proběhla před 1 rokem, 6 měsíci.

 • Autor
  Příspěvky
 • #15085

  Hanka K.

  Dobrý den,

  chci se zeptat, zda při odšumování hned doostřujete nebo zda to necháváte až na závěr a pak doostřítě o něco více, protože berete v úvahu, že se odšumovalo? V ACR, Neat Image i Noiseware je ve výchozím nastavení při odšumování doostřování nastaveno na nulu, tak proto se ptám. A ještě se zeptám, jaký program na odšumování používáte vy, jaký program vám přijde nejlepší? S úpravami na pokročilejší úrovni teprve začínám, tak proto tyto dotazy…;)

  Díky moc za odpovědi.

  Hanka

 • #15103

  Mýla

  Doostřovat lze de facto na třikrát:

  1. doostření je takové to úvodní, kde se dohání rozostření způsobené nějakými filtry na senzoru např: Lze provést např v Google Nik Collection: RAW Presharpener, Adobe Camera Raw či v Zoneru. Pokud fotíte do JPEG, tak to dělá JPEG engine ve fotoaparátu.

  2. doostření je tvůrčí, např. ve vrstvách doostřuji vlasy ale nikoliv bradavice a beďary. doostřuji stromy ale nikoli mraky a tak.

  3. doostření závisí na výstupu. tedy doostřuji podle toho z jaké vzdálenosti bude na fotografii hleděno, řeším zdali to půjde na pluchu pc v rozlišení 720p nebo to bude vytisknuté na A3 a podrobeno zkoumání detailů.

  Odstranění šumu by se mělo dělat před doostřováním: např. Google Nik Collection Dfine 2, Adobe Camera Raw, Zoner. Pokud provádíte nedestruktivní úpravu (např. Zoner – modul vyvolat), tak je jedno v jakém pořadí doostření a odstranění šumu děláte.
  Ne vždy je třeba šum odstraňovat;)

  Sám výše zmíněné umím spíše jen teoreticky 🙂 Třeba poradí i někdo zkušený v krajinářské či portrétní fotografii.

Téma ‚Odstraňování šumu a doostřování’ nepřijímá nové odpovědi.