Odstraňování šumu a doostřování

Úvodní stránka Fotofórum Úpravy fotografií Odstraňování šumu a doostřování

 • Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Mýla a poslední změna proběhla před 6 roky.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Příspěvky
  • #15085
   Hanka K.
   Host

   Dobrý den,

   chci se zeptat, zda při odšumování hned doostřujete nebo zda to necháváte až na závěr a pak doostřítě o něco více, protože berete v úvahu, že se odšumovalo? V ACR, Neat Image i Noiseware je ve výchozím nastavení při odšumování doostřování nastaveno na nulu, tak proto se ptám. A ještě se zeptám, jaký program na odšumování používáte vy, jaký program vám přijde nejlepší? S úpravami na pokročilejší úrovni teprve začínám, tak proto tyto dotazy…;)

   Díky moc za odpovědi.

   Hanka

  • #15103
   Mýla
   Host

   Doostřovat lze de facto na třikrát:

   1. doostření je takové to úvodní, kde se dohání rozostření způsobené nějakými filtry na senzoru např: Lze provést např v Google Nik Collection: RAW Presharpener, Adobe Camera Raw či v Zoneru. Pokud fotíte do JPEG, tak to dělá JPEG engine ve fotoaparátu.

   2. doostření je tvůrčí, např. ve vrstvách doostřuji vlasy ale nikoliv bradavice a beďary. doostřuji stromy ale nikoli mraky a tak.

   3. doostření závisí na výstupu. tedy doostřuji podle toho z jaké vzdálenosti bude na fotografii hleděno, řeším zdali to půjde na pluchu pc v rozlišení 720p nebo to bude vytisknuté na A3 a podrobeno zkoumání detailů.

   Odstranění šumu by se mělo dělat před doostřováním: např. Google Nik Collection Dfine 2, Adobe Camera Raw, Zoner. Pokud provádíte nedestruktivní úpravu (např. Zoner – modul vyvolat), tak je jedno v jakém pořadí doostření a odstranění šumu děláte.
   Ne vždy je třeba šum odstraňovat;)

   Sám výše zmíněné umím spíše jen teoreticky 🙂 Třeba poradí i někdo zkušený v krajinářské či portrétní fotografii.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Téma ‚Odstraňování šumu a doostřování’ nepřijímá nové odpovědi.