Ohnisková vzdálenost

Úvodní stránka Fotofórum Objektivy k zrcadlovkám Ohnisková vzdálenost

 • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MzM a poslední změna proběhla před 6 roky a 8 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #12048
   Jiří
   Host

   Zdravím,

   jsem laik, zrcadlovku jsem držel v ruce jen párkrát a nedávno jsem se rozhodl přestat váhat a řekl si, že se konečně pokusím nějakou vybrat. Při oživování informací, co nám poskytli na střední, jsem došel k tomu, že ale netuším, k čemu je vztažena ohnisková vzdálenost uvedená u jednotlivých objektivů. Je to vzdálenost středu objektivu k obrazovému snímači a pro správný úsudek je třeba ještě počítat s crop faktorem nebo výrobci uvádějí tento údaj už přepočten tak jak by byl u kinofilmu?

   Předem děkuji za odpověď.

  • #12050
   Martin R.
   Host

   Na objektivech je vždy uvedena skutečná ohnisková vzdálenost. Ke zjištění, jak se takový objektiv bude na daném foťáku chovat, je nutné vždy použít přepočet pomocí crop faktoru.

  • #12070
   Jiří
   Host

   Díky moc! 🙂

  • #12075
   MzM
   Host

   Jedna věc je ohnisková vzdálenost, a druhá věc je zorný úhel.
   Stejný objektiv se na různých senzorech bude chovat stále stejně. Samozřejmě s tím, že menší senzor vidí jen výřez toho, co vidí větší senzor. Ostatní vlastnosti jsou stejné. *

   Kvůli ceně se pak dělají objektivy s různými zornými úhly, takže nemusí být použitelné na větší senzory.

   Přepočítávání různých corpů a ekvivalentů (iso, clona) je pak jen podobná diskuze jako když se dva hádají jestli se Merkur točí kolem Slunce po eliptické dráze nebo jestli se točí kolem Země po epicikloidě…. Oba mají svým způsobem pravdu.

   * problematika je vzhledem ke kompenzaci optických vad trochu složitější, ale pokud od těchto vad odhlédnu, jsou opravdu ostatní vlastnosti stejné. Můžete se přít, můžete i nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat. 🙂

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Ohnisková vzdálenost’ nepřijímá nové odpovědi.