Ostrá fotka s dlouhým expozičním časem

Úvodní stránka Fotofórum Nastavení fotoaparátu Ostrá fotka s dlouhým expozičním časem

 • Toto téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Roman Kostelník a poslední změna proběhla před 6 roky a 5 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #13602
   Roman Kostelník
   Host

   Dobrý den,

   již nějakou dobu hledám na internetu návod, jak nastavit foťák, ale nedokážu si sám poradit…
   Abych byl stručný… Potřebuji vědět jak bych měl nastavit svůj foťák (zrcadlovka Canon EOS) tak, aby najednou ( – do jedné fotky) vyfotil např. mě v jednom okamžiku a pak jakoby přepnul na dlouhý expoziční čas a sbíral vše, co se děje za mnou (např. pohybující se světla od aut). Je tohle vůbec možné provést?
   Našel jsem pouze tohle video ( https://www.youtube.com/watch?v=BnREgNOKoCs&t ) a jde mi tam o pravou fotku v čase 5:25. Fotím dva roky, ale nic jsem z tohohle nepochopil. Šlo by to prosím přeložit do „řeči zvířat“ tak, abych to pochopil?

   Předem děkuji za odpověď
   Roman K.

  • #13630
   Martin R.
   Host

   To se dělá kombinací blesku a delšího expozičního času.

  • #13635
   MzM
   Host

   Řeči zvířat nerozumím :), ale pro lidi je to:
   málo světla a tedy dlouhý expoziční čas (v tomto případě asi nastavený v manuálním režimu), blesk nastavený na „slow“ (nebo ekvivalent dané značky) tedy foťák si změří (nechá nastavený) čas potřebný k vyfocení dané scény a na konci nebo na začátku této dlouhé doby blýskne bleskem, a zaznamená intenzívněji věci v popředí (tedy člověka).
   U nikonu bych nastavil manuální režim, clonu nějakou přívětivou (6,3 např.), čas podle clony (sekunda, dvě, tři) – klidně vyzkoušet několik snímků a doladit, aby bylo pozadí nějaké rozumné, kdyby byly časy krátké, tak pochopitelně zvolit vyšší clonu. Blesk pak nastavit na „slow“ (napřed blýskne a pak zaznamenává po danou dobu scénu), nebo podle mě lépe „slow rear“ (na druhou závěrku) tedy foťák bude exponovat a před koncem expozice spustí záblesk.

  • #13642
   Roman Kostelník
   Host

   Děkuji mockrát za radu.
   Možná trochu hloupý dotaz, ale k tady tomuhle úkonu budu potřebovat externí blesk? Nebo to zvládnu v pohodě i s vestavěným bleskem? Popř. Jestli to vůbec jde s tím vestavěným (?), protože žádnou z vašich možností (slow, slow rear, atd.) nemohu najít…

  • #13656
   MzM
   Host

   Určitě to půjde i s vestavěným bleskem.
   Canon nevlastním, ale zkusil jsem se podívat do návodu a vidím „menu nastavení blesku“, „nastav. vestav. blesku“, tam je řádek „synchronizace závěrky“, 1. lamela | 2. lamela – to rear je ta druhá lamela.

   Dívám se do návodu pro Canon 650D na stranu 216 českého návodu. Takže zkuste prolézt menu a hledat něco takového, případně se podívat do návodu vašeho stroje. Určitě to umí i ty nejjednodušší zrcadlovky. Např letitá nikoní D40 to uměla taky a věřím, že i nejjednodušší modely jiných značek to umí.

  • #13837
   Roman Kostelník
   Host

   Koukl jsem a našel jsem přesně to, co jsem potřeboval, stránka sice neseděla – jiný fotoaparát. Ale vše bylo přesně tak, jak jste popisoval. Ještě jednou mockrát děkuji, neskutečně jste mi pomohl. 🙂

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
 • Téma ‚Ostrá fotka s dlouhým expozičním časem’ nepřijímá nové odpovědi.