Osvětlení

 • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MzM a poslední změna proběhla před 6 roky a 9 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #4815
   Ladislav Strouhal
   Host

   Dobrý den,

   prosím o radu jaké osvětlení pro příležitostné focení doma. Jedná se o vnuka popřípadě modelů atd. Vlastním Nikon 7200 a fotím krajiny, vlaky, noční, detaily a pod na což bych např. odraznou desku použil. Do záblesků bych nechtěl dávat peníze-radši je dám do objektivů. Děkuji za odpověď. L Strouhal

  • #5231
   MzM
   Host

   Ze svých pokusů můžu napsat jen, že jsem zkoušel více “levných” blesků + nějaké rozptylovače/deštníky (k D7200 např. Yongnuo 565 – umí CLS) nebo v poslední době zajímavá LED světla (http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xled+foto.TRS0&_nkw=led+foto&_sacat=0) ty ale vyzkoušené nemám.

  • #5379
   Tomáš
   Host

   Na focení modelů vám postačí i stativ, dlouhý čas a světlo z okna – pro nasměrování světla stačí bílý papír. Můžete si tak pořádně přiclonit, aby modely byly hezky proostřené. Se světelnějšími objektivy a vyšším ISO si vystačíte ve spoustě situacích – takže třeba vynikající SIGMA 18-35 1.8 ART http://objektivy.heureka.cz/sigma-18-35mm-f-1_8-dc-hsm-art-nikon vám umožní fotit i za stížených světelných podmínek. Ale běda jak slunko zapadne a není další zdroj – to už se blesku bohužel nevyhnete – stačí přitom nějaký laciný, kterému jde hlavně vyklopit hlava, aby jste mohl fotit s odraženým světlem, které nebude dělat nepřirozené tvrdé stíny – třeba Nissiny jsou levné a poskytují dobrou službu za relativně nízký peníz http://blesky.heureka.cz/nissin-di600-nikon/

   • Odpověď byla upravena před 6 roky a 9 měsíci uživatelem Jan Rybář.
  • #5430
   MzM
   Host

   …možná aby nedošlo k nedorozumnění. Tím “více blesků” jsem myslel více naráz. S možností umístit je tak, aby vyhovovaly intenzity, aby se zmírnily tmavé stíny, aby se případně dosvítilo pozadí. To se jedním bleskem/zdrojem dělá špatně. I když se dá s výhodou použít okno a různé odrazy, tak může být problém s barvou světel a pak obtížný až nemožný úkol vyrovnat bílou.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Osvětlení’ nepřijímá nové odpovědi.