Osvětlení

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 diskutujícího) se naposledy zapojil uživatel  MzM a poslední změna proběhla před 3 roky, 9 měsíci.

 • Autor
  Příspěvky
 • #4815

  Ladislav Strouhal

  Dobrý den,

  prosím o radu jaké osvětlení pro příležitostné focení doma. Jedná se o vnuka popřípadě modelů atd. Vlastním Nikon 7200 a fotím krajiny, vlaky, noční, detaily a pod na což bych např. odraznou desku použil. Do záblesků bych nechtěl dávat peníze-radši je dám do objektivů. Děkuji za odpověď. L Strouhal

 • #5231

  MzM

  Ze svých pokusů můžu napsat jen, že jsem zkoušel více “levných” blesků + nějaké rozptylovače/deštníky (k D7200 např. Yongnuo 565 – umí CLS) nebo v poslední době zajímavá LED světla (http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xled+foto.TRS0&_nkw=led+foto&_sacat=0) ty ale vyzkoušené nemám.

 • #5379

  Tomáš

  Na focení modelů vám postačí i stativ, dlouhý čas a světlo z okna – pro nasměrování světla stačí bílý papír. Můžete si tak pořádně přiclonit, aby modely byly hezky proostřené. Se světelnějšími objektivy a vyšším ISO si vystačíte ve spoustě situacích – takže třeba vynikající SIGMA 18-35 1.8 ART http://objektivy.heureka.cz/sigma-18-35mm-f-1_8-dc-hsm-art-nikon vám umožní fotit i za stížených světelných podmínek. Ale běda jak slunko zapadne a není další zdroj – to už se blesku bohužel nevyhnete – stačí přitom nějaký laciný, kterému jde hlavně vyklopit hlava, aby jste mohl fotit s odraženým světlem, které nebude dělat nepřirozené tvrdé stíny – třeba Nissiny jsou levné a poskytují dobrou službu za relativně nízký peníz http://blesky.heureka.cz/nissin-di600-nikon/

  • Odpověď byla upravena před 3 roky, 9 měsíci uživatelem  Jan Rybář.
 • #5430

  MzM

  …možná aby nedošlo k nedorozumnění. Tím “více blesků” jsem myslel více naráz. S možností umístit je tak, aby vyhovovaly intenzity, aby se zmírnily tmavé stíny, aby se případně dosvítilo pozadí. To se jedním bleskem/zdrojem dělá špatně. I když se dá s výhodou použít okno a různé odrazy, tak může být problém s barvou světel a pak obtížný až nemožný úkol vyrovnat bílou.

Téma ‚Osvětlení’ nepřijímá nové odpovědi.