Pentax k-50 přeexponování při focení přes displej

Úvodní stránka Fotofórum Nejrůznější otázky Pentax k-50 přeexponování při focení přes displej

  • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Aleš a poslední změna proběhla před 7 roky a 5 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #8141
      Mirek
      Host

      Dobrý den,
      vlastním Pentax K-50 se setovým objektivem Pentax 18-135 mm a při focení nočních fotek, kdy mám fotoaparát na stativu a fotím přes displej, tak fotoaparát přeexponovává o proti přepnutí do focení přes hledáček (úplně totožné podmínky). Toto přeexponování je cca o 3 EV a i na displeji vidím, že fotka je přeexponovaná, ale foťák tvrdí, že je v pořádku. Např. fotím-li měsíc, tak při focení přes displej mám fotku bílého kruhu v černém pozadí, udělám-li tu samou fotku jen tím, že přepnu tlačítkem z displeje na hledáček a zmáčknu spoušť dostanu fotku měsíce s kresbou jeho povrchu. Nevíte v čem by mohl být problém?

      Předem díky

    • #8144
      MzM
      Host

      Tipnul bych, že rozdílným měřením scény. Pokud se fotí přes živý náhled, počítá (a průměruje a jiné kejkle) se světlo z toho, co dopadá na senzor, pokud se kouká přes hledáček, počítá se světlo z toho, co dopadne na extra senzor na měření osvětlení (bude někde kolem hranolu). U obojího se ještě, předpokládám, dá nastavit režimy měření (bodové, plošné,…)

      Z výsledku bych tipnul, že přes displej je nastaveno plošné měření (měsíc je malý, foťák si myslí, že chcete mít průměřně šedou scénu, tak vyjde měsíc přepálený), u focení přes hledáček je to nejspíš měření bodové a pokud je ten „bod“ namířený na měsíc, nebude přepálený. U těch měření přes hledáček se ještě může zapojit nějaká „inteligence“, která zabrání pořízení větších přepálených ploch.

      Tak bych to viděl…

    • #8145
      Mirek
      Host

      Děkuji za odpověď, měření světla jsem měl u obou focení nastaveno na bodové (přepnutí z hledáčku na displej, toto nastavení ani nemění), ale tento jev se mi např. stává i u nočního focení budov, kde přes celou fotku je osvícená budova a kolem ní jsou temná místa (neosvětlená budova, neosvětlené části)

    • #8146
      Aleš
      Host

      Já při nočním focení (např. architektura ve městě) ze stativu, si vše nastavuji ručně, dle aktuálních
      světelných (nesvětelných) podmínek. Ostřím přes hledáček na středový bod, ale když je to problematické,
      tak si zaostřím scénu přes živý náhled, poté ho vypnu a exponuji pomocí samospouště. A s výsledkem
      jsem většinou spokojen. Používám ale jen dva světelné pevné objektivy, 50mm 1,8 a 85mm 1,4.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
  • Téma ‚Pentax k-50 přeexponování při focení přes displej’ nepřijímá nové odpovědi.