Pentax k-s2 vs Olympus e-m10

Úvodní stránka Fotofórum Jak vybrat digitální fotoaparát? Pentax k-s2 vs Olympus e-m10

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  Honza a poslední změna proběhla před 4 roky.

 • Autor
  Příspěvky
 • #4631

  Honza

  Dobrý den,

  vybírám nový fotoaparát a nemohu se rozhodnout. Do teď sem fotil jen s malými kompakty, ale chtěl bych něco pokročilejšího. Fotím hlavně přírodu (krajinu) a architekturu, občas nějaké to makro (lidi prakticky vůbec). Chci fotit hlavně na cestách a procházkách. Rozhoduju se mezi:
  Olympus e-m10
  – líbí se mi hmotnost a rozměry, široký výběr objektivů, především pevných skel za rozumnou cenu (kterými bych časem nahrazoval setový objektiv)
  – odrazuje mě, že náhrada setového objektivu vyjde poměrně draho (3+ pevná skla nebo objektiv 12-40 f2,8)
  – momentálně je za skvělou cenu 14 000 se setovým objektivem (teleobjektiv bych dokupoval až bude potřeba lepší než setový)

  Pentax k-s2
  – tady mě hlavně zaujalo, že je to foťák i do nepříznivého počasí a zimy
  – dále dobrá nabídka zoomů (pevná skla až na pár levných vyjímek bych asi oželel) – časem snadná náhrada za setový objektiv
  – chci fotoapát na delší dobu a přijde mi, že Pentax by měl vydržet déle
  – odrazuje mě především váha, 830g se setovým objektivem je ještě v pohodě, ale 1,1-1,2 kg s lepším, mi přijde už docela dost a navíc je momentálně (po cashback akci) o 6500 Kč dražší než Oly (i když pravda, že se dvěma objektivy)

  Zvažoval jsem i ostatní značky, ale Canon a Nikon mě základní zrcadlovky nezaujaly a vyšší modely jsou drahé. Fuji je mimo můj rozpočet a sony má, podle toho, co jsem četl, nejhoší setový objektiv široko daleko a ani výběr skel není nic moc (lepší objektiv plánuju kupovat nejdříve po roce).

  Dokázal by jste mi poradit?

 • #4632

  Jan Rybář
  Správce

  Dobrý den, to je docela těžká otázka – je pravda, že Olympus E-M10 nyní jde koupit za opravdu skvělou cenu, stával kolem dvacetiti tisíc, což ho činí opradu zajímavým… Pokud byste řekl, že fotíte rodinu a na cestách, nerozumlouval bych Vám ho… Ale na tu krajinu se bojím, že to není zcela ideální volba, resp. opět platí to ono zcela nudné, že i levnější řada Canonů či Nikonů (třeba Canon 100D) to prostě zvládne výrazně lépe… Navíc, což je opravdu zásadní chyták, dokupovat objektivy je prostě děsně drahé.
  Pentax taktéž nemůžu moc doporučit s čistým svědomím, zkoušel jsem ho, ale moc jsme si prostě do oka nepadli, opět platí ono o Nikonech a Canonech z minulého odstavce…
  Pokud plánujete se do toho opravdu opřít a fotit víc, zkusil bych si přerozmyslet rozpočet – a třeba koupit Canon 700D a pak nějaké objektivy (nebo samozřejmě 760D, případně Nikon D5500)… Z těch malých potvor bych se nebál oné Sony A6000, objetiv zase tak zlý není, byť platí, že dokupovat další skla je šílené… (Nu a ano, nebo ten Fujifilm, byť je dražší…)
  Držím palce, JR

 • #4633

  Honza

  Teď jste mi tedy zamotal hlavu 🙂 Upřímně řečeno je mi (subjektivně) sympatičtější systém Nikonu než Canonu a jsou tady defacto jen dva kandidáti: Nikon D3300 a D5500. Vzhledem k tomu, že teleobjektiv prakticky nevyužiju, kupoval bych pravděpodobně s jedním objektivem (D5500 určitě s jedním, to je tak na hraně rozpočtu). Myslíte si, že se vyplatí připlatit 10 000 Kč u Nikonu za vyšší verzi?

  Pentax ještě úplně zavrhovat nebudu, ale chtělo by to, abych si své favority odzkoušel aspoň v obchodě (při podrobnějším čtení na internetu jsem zjistil, že ne každému sedl do ruky foťák té či oné značky), zjistil, jak se mi drží – nevíte v Praze o nějakém obchodě, kde tyto fotoaparáty mají vystavené?

 • #4634

  Jan Rybář
  Správce

  Důležité je, že “ten druhý” objektiv, tedy zoom, není jen na focení nosorožců či přibližování věží hradů a zámků, hodí se i pro mnoho typů focení, zejména u portértů atp… Tedy je skoro škoda ho nemít… což ovšem komplikuje matematiku, protože navíc je vždy výrazně levnější koupit set tělo + dva objektivy…
  Ten Nikon D5500 je opradu skvělý stroj, tedy pokud by v prásátku bylo dost peněz, skoro bych se za něj přimlouval o něco víc, byť D3300 je též povedený…
  Jinak myslím, že u Foto Škoda nebo v Megapixelu mají v showromu skoro vše, včetně těch Pentaxů…(jist si nejsem). Zdravím, JR

 • #4636

  Honza

  Děkuji. Stavím se v showroomu a uvidím

Téma ‚Pentax k-s2 vs Olympus e-m10’ nepřijímá nové odpovědi.