Plně manuální objektivy

Úvodní stránka Fotofórum Objektivy k zrcadlovkám Plně manuální objektivy

 • Toto téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Honza a poslední změna proběhla před 7 roky a 5 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #9331
   Ondrášek
   Host

   Dobrý den, všiml jsem si, že se na trh dostávají japonská skla, která jsou zcela manuální a u bajonetu chybí jakýkoliv pin pro elektroniku, chtěl jsem se hl. zeptat na princip použití, zda u tihle objektivů funguje měření expozice, sice to nemá elektroniku, ale při nastavení clony se objektiv zacloní a je zacloněn po celou dobu, takže vlastně bych řekl, že to není potřeba a proto jsem se chtěl zeptat, zda zrcadlovky s tím umí pracovat a dokáží dopočítat čas podle procházejícího světla skrz objektiv, tak podobně jak to dělali selenoidové obvody u starých kinofilmů, kde mi třeba ručička ukazovala, zda mám nastavený dobrý čas, nebo opravdu pro změření expozice potřebuji externí expozimetr? Popř. zda existují objektivy, které jsou manuální, ale fotoaparát dokáže jakoby pracovat v režimu clony a dopočítává čas?

  • #9346
   Olda S.
   Účastník

   Plně manuální objektiv používám na Nikonu. V režimu M funguje expozimetr normálně a pracuje se s tím jako u staré zrcadlovky. Existují i očipované manuální objektivy, u kterých se dá pracovat v režimu A, ale s těmi nemám zkušenosti.

  • #9365
   Ondrášek
   Host

   Jestli to dobře chápu, tak ve fotoaparátu jen nastavuji čas a posuvník (či jak to nazvat) mi ukazuje, zda je přeexponovaná či podexponovaná. Funguje to i v hledáčku nebo jen na displeji? (teď nevím jestli ty ukazatele v hledáčku jsou ve fotoaparátu nebo v objektivu).

  • #9373
   Olda S.
   Účastník

   Ano. Indikace expozice v M režimu funguje naprosto normálně. Na mém foťáku se to zobrazuje v hledáčku. Pracuje se s tím takto – clonu na plno, zaostřit a pak už jenom pomocí času, clony a citlivosti nastavit expozici.

  • #9374
   Honza
   Host

   Já používám manuální objektiv (bez kontaktů) na Canonu a elektronika funguje také normálně. Buďto v manuálním režimu a můžete korigovat podle indikátoru expozimetru, případně v prioritě clony (na displayi je zobrazena hodnota clony 00) a fotoaparát si normálně dopočítává hodnotu času. Některé objektivy mající kontakty pak umí potvrzovat autofocus při zaostření případně umí dopsat údaj o objektivu a nastavené cloně do EXIFu.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Plně manuální objektivy’ nepřijímá nové odpovědi.