Převod fotek z RAW do JPEG

Úvodní stránka Fotofórum Úpravy fotografií Převod fotek z RAW do JPEG

Označeno štítky: 

 • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Martin R a poslední změna proběhla před 7 roky a 9 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #7354
   Romana
   Host

   Dobrý den,
   chtěla bych se zeptat, jakým nejrychlejším způsobem se dají převést fotky z Raw do Jpeg. Pokud fotky upravuji, tak je automaticky převádím na Jpeg. Moje otázka se týká spíše fotek, které třeba potřebuji někomu dát neupravené na USB, tak aby si je mohli prohlédnout a vybrat, co by chtěli upravit. Nechci převádět veškeré fotky. Existuje nějaká aplikace, která toto dokáže? Nebo jakým způsobem toto řešíte?
   Děkuji za pomoc a za skvělé články, které mi vždy pomohou.
   Romana

  • #7357
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den, pokud Vám jde jen o to, aby se někdo „cizí“ mohl podívat na fotky v rawu, tak je není třeba převádět – novější operační systémy už rawy zobrazí (Mac i, říkal mi někdo nedávno, Windows 10), případně to umí různé fotkové prohlížeče stažitelné z internetu…
   JR

  • #7361
   MzM
   Host

   Stručně:
   – podle mě nejrychlejší je fotit do RAW + Jpeg
   – samotný RAW v sobě obsahuje jpeg obrázek (poměrně velký), který umí většina prohlížedel zobrazit. Rychle to umí např. IrfanView
   – RAW data zobrazí libovolný editor na úpravu fotek

   Podrobněji:
   Nevím, jestli je dobré někomu dávat na výběr fotky v RAW, ať už je důvodem velikost, nutnost aspoň drobného zásanu nebo podobně.
   Pokud vím, že budu někomu dávat vybrat, můžu před focením nastavit, ukládání do RAW + Jpeg (jpeg nemusí být ani v plné velikosti). Pokud má foťák dvě karty, lze RAW ukládat na jdednu Jpeg na druhou. Tím je to pak ještě jednodušší. Nevýhodou je určitě objem dat, při ukládání na jednu kartu nutnost výběru (i když to je velmi jednoduché a rychlé).

   Jak jsem napsal, tak součástí každého RAWu je i poměrně velký Jpeg obrázek (např u D300s i v plné velikosti- tuším, že se velikost řídí nastavením kvality a velikosti jpeg někde v menu foťáku), který si mnohé prohlížeče umí najít a zobrazit (tedy ne, že by ty prohlížeče uměly přímo interpretovat RAW data, ale zobrazují právě tento jpeg). Na výběr toho jestli danou fotku chci nebo ne tento náhled určitě stačí. Co vím, tak nastavením ve foťáku se řídí i další parametry jpegu – všechny ty barevné profily, doostření, korekce optických vat objektivů a pod.
   Rychlý a relativně malý prostředek na zobrazení RAWů (tedy těch jpegů uvnitř) je např IrfanView. IrfanView umí s patřičnými pluginy následně zobrazit i vlastní RAW data, ale je to proces poměrně dlouhý a výpočetně náročný. IrfanView umí také dávkově zpracovat více fotek, takže například označené fotografie převede na menší formát do požadované složky. Pro generování náhedů, pro výběr to může být dobrý produkt.

   K zobrazení RAWů se dá určitě použít prakticky libovolný editor fotek. Tyto editory určitě umí přečíst RAW data a dále s nimi pracovat. Např. LightRoom, Zoner (oba používají na převod z RAW stejný produkt (dcraw)), DarkTable, GIMP, RawTherapee,… různé produkty dodávané od výrobce foťáku (Nikon má např celkem použitelný Capture NX-D).
   Pomocí těchto produktů se určitě dají dělat i nějaké exporty náhledových fotek pro výběr. Další podrobnosti o složitějších programech je téma na delší téma/text (např. http://www.fotoguru.cz/uprava-fotek/).

  • #7362
   Martin R
   Host

   Pokud jde pouze o rychlý převod, lze použít hromadné zpracování. Každý slušný editor to umí. Používám Zoner, tam stačí ve správci myší označit vybrané rawy a pak už jenom CTRL+Shift+X.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Převod fotek z RAW do JPEG’ nepřijímá nové odpovědi.