rozdíl mezi objektivem 50mm/1.8 a 18-55 mm

Úvodní stránka Fotofórum Objektivy k zrcadlovkám rozdíl mezi objektivem 50mm/1.8 a 18-55 mm

Označeno štítky: 

 • Toto téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MzM a poslední změna proběhla před 8 roky a 2 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #5545
   michal tomas
   Host

   Také děkuji, a rozdíl mezi 50 mm/1.8 a 18-55 ?

  • #5547
   Jan Rybář
   Správce

   Tomáši,
   zdravím Vás, rozdíl mezi objektivy 50mm/1.8 a 18-55 mm je zcela zásadní, byť občas jsou lidé zmateni z toho, že přece ten 18-55 obsahuje i onu 50tku… Klíčový rozdíl je v tom, že ta padesátka je tzv. pevný objektiv, tedy nezoomuje, což znamená, že kresba bude výrazně kvalitnější. Plus má výrazně lepší světelnost (1.8), což se hodí pro „rozmazávání pozadí“ a focení v blbém světle… Na začátečnických zrcadlovkách se 50tka chová jako příjemný portrétní objektiv, a vzhledem ke skvělé ceně (pro Nikon i Canon) je škoda si ho nekoupit.
   Na stranu druhou to nejde ani bez onoho „základní“ zoomu 18-55, protože bez tohoto rozsahu se nemá moc fotit…
   Držím palce,
   JR

  • #5659
   MzM
   Host

   Jenom doplním: samotný návrh objektivů je o odstranění (nebo aspoň co největšího potlačení) optických vad. To jsou všechna ta ED skla, asférické čočky, různé skupiny čoček atd atd.
   Poměrně dobře se dá navrhnout objektiv s pevnou ohniskovou vzádeností pro jednu zaostřenou vzdálenost. Pak nastává fáze kompromisů. I při návrhu pevného objektivu, který může ostřit na různé vzdálenosti se dochází k nějakým kompromisům. Zvětšování světelnosti vede zase ke zvětšování optických vad. Navrhovat optickou soustavu tak, aby ostřila na rovinu, taky žádný med.
   A pak do toho ještě přijde možnost měnit ohniskovou vzdálenost. Takže násobné problémy, větší kompromisy, více čoček, které se navíc proti sobě hýbou atd atd.

   Chci napsat, že objektivy s jedním ohniskem jsou i přes výše zníněné problémy konstrukčně mnohem jednodušší. Každá další čočka v soustavě přidává další problémy, které se musí řešit (většinou dalšími čočkami). Odtud problémy zoom objektivů proti pevným.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Téma ‚rozdíl mezi objektivem 50mm/1.8 a 18-55 mm’ nepřijímá nové odpovědi.