Staré objektivy

 • Toto téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MzM a poslední změna proběhla před 8 roky a 4 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #5424
   Vláďa
   Host

   Dobrý den,
   na internetu jsem se dočetl, že dost fotografů používá staré objektivy s redukcí na nové digitální zrcadlovky. Např. Helios – 44M 58mm f/2,0. Chtěl jsem se zeptat na Váš názor, zda to má smysl.
   Děkuji

  • #5426
   Jan Rybář
   Správce

   Dobrý den, určitě to smysl má, pokud přesně víte, co děláte a proč to děláte: existují různé skvělé (zejména nikonové) objektivy, které má smysl cvaknout i na nová těla, protože výsledek stojí za to (u Nikonu to navíc jde bez redukce), viz třeba tu http://www.fotoguru.cz/nikon-df-recenze/.

   Moc to nemá smysl, pokud to je trochu frajeřina – jasně, staré objektivy budou dělat zajímavé „lomo“ fotky, ale to Vás brzy přestane bavit… Ten Helios osobně neznám, tedy nemůžu soudit… Držím palce, JR

  • #5432
   MzM
   Host

   Zmíněný Helios 58 jsem měl je levný (~500 kč) a na svou cenu poměrně ostrý (https://picasaweb.google.com/lh/photo/4B8LGaohCUeXJ5rALD3PdNMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink), ale třeba Nikkor Serie E 50mm f/1,8 byl lepší. Pravda taky dražší (~2000 Kč).
   Jinak objektivy s jinými systémy jak tělo vyžadují redukce a práce s nimi není úplně záživná. Ale na vyzkoušení a hraní si můžu doporučit. Mezi staršími jsou povedené kousky, ale taky je třeba počítat s neduhy, které starší objektivy mají, zejména odolnost v protisvětle. Jinými slovy antireflexní vrstvy pokročily a je to na novějších objektivech znát.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Staré objektivy’ nepřijímá nové odpovědi.