Textilní šperk

 • Toto téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Zita a poslední změna proběhla před 5 roky a 3 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #22091
   Zita
   Host

   Vytvářím šperky z textilních materiálů, líbí se mi kontrast různých povrchů a struktur. Používám samet, satén, korálky, glitry atd. Neumím fotit, a chci nabídnout k prodeji, neb se tvorbě šperku v budoucnu chci věnovat profesionálně. Prozatím mám NIKON COOLPIX L 810. Časem bych si ráda pořídila starší zrcadlovku. Našla jsem na webu spoustu chytrých rad od lidí, kteří fotit umí i neumí. Hlavně od lidí, kteří chtějí něco prodat. Tápám, focení je věda, a já se musím nějak prokousat tím, co potřebuji ke své práci. Chci hezké fotky s minimální časovou a finanční investicí. Prozatím. Zkoušela jsem fotit, ale…..je to dost hrůza. Některé barvy jsou zkreslené, samet nevypadá jako hebký kožíšek, perleť…..no, to už je hrůza….. To, co leží na stole je velmi dobré, ale to, co je na fotce tomu bohužel neodpovídá. Potřebuji světlo. Prosím poradíte mi? Jak nasvítit? Koupit softboxy nebo taková ta světla s deštníky? Moje šperky jsou dost velké, cca 20cm v průměru. Budete-li chtít, pošlu fotku na ukázku. Děkuji za Váš čas.

  • #22345
   MzM
   Host

   Než odpoví někdo, kdo se podobnými věcmi zabývá víc. (Podobné věci jsem zkoušel jen „zkusím to“.)
   Podle mě. Foťák bude OK, pokud bude dost světla. To předpokládám bude.

   Na začátku bych zkusil přečíst něco o focení třeba šperků a inspiroval se. (třeba http://www.koralki.rooya.cz/navody-detail/190/)

   Stručně:
   Zjisti, které světlo bude vhodné (softbox, více směrových, bodové/rozptýlené). Na zviditelnění textury nebude softbox asi úplně vhodný. Spíš ta světla. Světla určitě stejné barvy a určitě víc jak jedno kvůli stínům (zmírnění). U těch šperků je osvětlení dost individuální. Bodovým světlem se dá zvýraznit struktura, rozptýleným zmírnit stíny… Zkusil bych i LED pásky. Dělají zajímavé efekty a celkem snadno se s nimi pracuje.
   Dokážu si představit, že se použije i světlo „přirozené“ + nějaké ty rozptylky, odrazky (zrcadla).
   Blesky (více) by mohly být taky OK, ale bylo by potřeba vyřešit odpalování… asi zbytečná komplikace.

   Pozadí. Nesmí rušit, to je asi jasné.
   Srovnat bílou. Na foťáku nastavit „vlastní bílá“ a v sestaveném prostředí vyfotit bílou/šedou čtvrtku (dělá se orig neutrální šedá, ale i bílá A4 bude fungovat.
   Vybrat vhodné ohnisko. To asi zkusit
   Určitě stativ.
   Co nejnižší ISO, vhodnou clonu (vzhledem k předmětu + optické vlastnosti objektivu), doladit časem.
   V postprocesu pak možná pošolichat, klidně do tepla, studena, jak to bude vyhovovat.

  • #22402
   Zita
   Host

   Děkuji za odpověď. Vím, že potřebuji světla…..je pro mně obtížně zjistit, jaká světla jsou mi třeba, protože prozatím žádná nemám, a potřebuji si nějaká koupit. Otázkou ovšem zůstává, jaká světla. Prodávají se světla v tolika provedeních, že nejsem schopná specifikovat, co vlastně potřebuji Světla mají různé tvary i způsoby odrazu. Teď jsem se koukala na jeden web, kde se dá pořídit nějaké vybavení pro člověka, který začíná, za rozumnou cenu. Nicméně, nevím, co pořídit. Mohl byste se mi na ty stránky podívat a případně poradit? Děkuji.
   http://www.moderntex.de/Fotostudio-s57h119-Dauerlicht-mit-Stati.html

  • #22430
   Olda S.
   Účastník

   Pro zvýraznění povrchů a textur by bylo nevhodnější světlo odrážet stříbrným deštníkem. Softbox dává světlo měkčí, ale zase se mnohem lépe směřuje.
   Pro fotografování minerálů používám podobnou sadu jako je zde – https://www.phototools.cz/produkt/dve-trvala-svetla-daylight-et40-softbox-40×40-stativ-zarivka

  • #22433
   Zita
   Host

   Děkuji. Rozumím tomu dobře, že by tedy bylo vhodně, abych si pořídila několik různých typů osvětlení a ty potom kombinovala? Pak bych ráda věděla, co a jak bych mohla zkombinovat. A kam jaké světlo umístit. Šperky chci fotit jednak na torzech, která budou stát víceméně kolmo, a další fotky dělat na položeném bižuterním platu. Ke každému šperku je třeba udělat víc fotek.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Textilní šperk’ nepřijímá nové odpovědi.