Tmavý prstenec na středu zaostřovacího pole

Úvodní stránka Fotofórum Nejrůznější otázky Tmavý prstenec na středu zaostřovacího pole

 • Toto téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MzM a poslední změna proběhla před 7 roky a 10 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #6951
   Tomáš
   Host

   Dobrý den,
   měl bych dotaz ohledně zrcadlovky Nikon D3300. Nedávno jsem ji kupoval novou a teď jsem při pohledu na světlé pozadí zjistil, že kolem středového bodu zaostřovacího pole se mi udělal takový tmavší, jakoby duhový (jsou v něm vidět barvy spektra), malý kroužek (prstenec). Mám neblahé tušení, že jsem si jej způsobil natočením fotoaparátu do Slunce (i když to bylo jen na pár sekund a navíc Slunce bylo za mrakem), ale nejsem si jist. Jistě vím, že určitě není v objektivu, protože jsem zkoušel jiný objektiv, ve kterém byl vidět rovněž. Na CCD určitě nebude, protože ten chrání závěrka a navíc na fotografiích vidět není. Takže si myslím, že musí být buď na zrcadle nebo v hledáčku tam co jsou přímo ty zaostřovací body. Stalo se to už někomu, máte s tím nějaké zkušenosti? Víte někdo, čím je to způsobeno a jestli se dá odstranit? Vím jistě, že když jsem ho koupil, tak tam určitě ještě nebyl.

   Díky předem za reakce,
   Tomáš.

  • #6988
   Jan Rybář
   Správce

   Tomáši, zdravím Vás, hmm, s tím tomto jsem se nesetkal, občas samozřejmě lom světla působí různé divné věci… Ale skoro si myslím, že pohledem do slunce se toho moc pokazit nedá, tyhle foťáky jsou udělané tak, aby právě podobné věci moc nenastávaly (skoro každý to zkusí…)… Tedy žel neumím poradit, kromě toho banálního, abyste s tím zkusil zajít někam do obchodu a optal se… JR

  • #6997
   MzM
   Host

   Z popisu se toho moc určit nedá, ale zkusím.
   Nejjednodušší je asi flek ignorovat, ale chápu, mě by se to taky nelíbilo. Takže:

   Prohlédnout celou optickou cestu. Začal bych nejpravděpodobnějším místem a tím je okulár – není tam nějaký flek, mastnota, otisk prstu?

   Zrcátko se dá také prohlédnout a případně vyčistit poměrně snadno – pokud nebudete moc tlačit, snese dost. Není na zrcátku něco vidět?

   Ze zrcátka světlo padá na matnici. Ta je výměnná a je přitlačena pružinkou na LCD které zobrazuje zaostřovací body, pomocné linky, případně další věci. Napadlo mě, že se mezi tyto dvě plochy mohlo dostat něco kapalného (nevím jak moc je to pravděpodobné) a pak by foťák mohl chovat, jak píšete.

   Osobně bych zkusil matnici vyndat a podíval se na to. Pokud si netroufáte, zkuste prodejnu nebo servis.

   https://www.youtube.com/watch?v=PEejMwrRoSM — tady je to sice nafilmované na D40, ale princip a uchycení je naprosto stejné.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Téma ‚Tmavý prstenec na středu zaostřovacího pole’ nepřijímá nové odpovědi.