Velký čip a 4K video – kříženec FZ1000 a G1X

Úvodní stránka Fotofórum Bezrcadlovky a jim podobné stroje – co je opravdu dobré? Velký čip a 4K video – kříženec FZ1000 a G1X

 • Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Mirek a poslední změna proběhla před 6 roky a 8 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Příspěvky
  • #12320
   Miichaell
   Host

   V současné době mám tedy 2 přístroje

   1) Panasonic Lumix FZ1000
   2) Canon G1X Mark II

   Co a jak fotím – nejsem člověk, co by vyrážel na fotovýpravy. Focení a točení mě baví, ale spíše dokumentuji na dovolených, výletech apod. a k tomu si občas vyfotím něco „pro sebe“. Samozřejmě se z „dokumentačních“ foto na památku snažím vytvořit něco víc, jinak bych fotil mobilem. Proto ta FZ1000. Nepočítaje RX10 od Sony, nic tak univerzálního není. Teď po prázdninách jsem koupil G1X MkII. FZ1000 je opravdu spíše dokumentační, s G1X jsem si mohl s fotkami vyhrát. FZ má sice více nastavení a všemožných featurek, ale velký čip G1X v kombinaci s parádní světelností dělají fotky „jako ze zrcadlovky“. Hlavně si jde hrát s hloubkou ostrosti a bokeh je moc pěkný (narozdíl od FZ1000, tam je bokeh divný). Celkem mi i stačil 5x zoom, i když občas bych si klidně „sáhnul“ kousek dál, pokud by to šlo. Ovšem hodně jsem si zvykl na 4K video a zpomalené fHD u Panasonicu. Pouze fHD 30FPS u G1X je prostě málo, foťák budu mít klidně i 10 let, takže 4K nyní vidím jako nutnost. Tedy moje požadavky:

   a) Velký čip – otázka je, nakolik velký bude rozdíl mezi 1″ a třeba m4/3. Nebo musím sáhnout až po APS-C? Měl jsem Olympus PEN E-PL6 a hloubka ostrosti a bokeh byly i se seťákem jinde než na FZ1000. Ovšem G1X je zase úplně někde jinde.
   b) Slušná světelnost – pěkné fotky prostě dělá hloubka ostrosti. Nepotřebuji ani tak fotit za tmy a za šera, ale chci mít rozmazané pozadí, když je třeba. U FZ1000 se to do ohniska cca 100mm moc neděje (pochopitelně). U Canonu je mírně mázlé (spíše rozostřené) už na nejširším ohnisku a na potrétní 50 je to už moc pěkné.
   c) Alespoň 5x zoom – zjistil jsem, že po nejdelším ohnisku G1X sahám často. Zároveň jsem ale málokdy potřeboval více. Těch 400mm u FZ1000 je zároveň hodně i málo (na ptáky a zvířata obecně je to málo s ne moc přesvědčivou kvalitou, na plno jiných věcí je to zase zbytečné)
   d) 4K video a zpomalené video – dokážu žít bez toho zpomaleného, ale po tom, co jsem viděl 4K videa z FZ1000 vím, že je chci v přístroji mít.
   e) Výklopný displej
   e) dotykový displej – VOLITELNĚ – G1X ho má a je to super na ostření i jiné věci, nutné to ale není.

   Foťák budu kupovat použitý, na cenu nových strojů tedy nehledím. Na velikosti moc nezáleží, i když pokud to bude menší jak FZ1000, vadit mi to nebude. Nepotřebuji, resp. nechci měnit objektivy. Chci celou dovolenou mít jeden objektiv – nevím ale o tom, že by se něco s mými požadavky dělalo bez výměnného skla, ale nechci řešení „2 a více skel“ – zažil jsem to s PENem a už nikdy víc. Maximálně si někdy možná v budoucnu koupit něco pevného širokoúhlého na krajiny, toť vše.

   Co jsem se díval, líbil se mi Panasonic G7. Objektiv 14-140mm by byl ideální, stačilo by ale i něco jiného s 5x zoomem (pokud něco takového je). V diskuzích ale lidi spíše doporučovali FZ1000, že je o polovinu levnější a výsledky často bude mít i lepší (lepší světelnost vykompenzuje rozdíl ve velikosti snímače). Tak nevím. Pak mě napadl již zmíněný Sony RX10, ten má F2,8 v celém rozsahu, ale stále „jen“ 1″, tak nevím, jak velký posun by to byl od FZ1000. V ostaních značkách se nevyznám vůbec, takže budu rád za každou radu 🙂 Moje otázka tedy je – vyplatí se mi prodat oba přístroje a koupit něco jiného, nebo holt oželet to či ono a zůstat u jednoho z nich? Díky moc předem 🙂

  • #12330
   Mirek
   Host

   Ahoj, mám Sony rx10iii a je to úžasný stroj, asi nejuniverzalnejsi ze současné nabídky. Pravda, 1“ snímač se někomu může zdát málo, ale velice kvalitni objektiv, spousta funkci jaksi navíc a výborné 4K video z nej dělají prémiový foťák, byť za nemalý peníz. Počkal bych si na rx10iv, který bude na trhu za pár týdnů a nabídne fázové superrychlé ostření. Rozdíl mezi 1″ a 4/3 je neznatelný, pak už jen APS-C nebo FX, ale tam už se ztrácí univerzálnost. Mám FX i APS-C mirrorless, ale na toulky a cesty sahám po Sony.
   Mirek

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Téma ‚Velký čip a 4K video – kříženec FZ1000 a G1X’ nepřijímá nové odpovědi.